-
07 ноември 2017 09:08
- 5415
- 0
Днес стойността на биткойна и на конкурентните продукти се основава на сравнителната анонимност на трансакциите, която позволяват. Когато държавите засилят своя надзор - или създадат своя собствена виртуална валута - това предимство ще изчезне.
Дали всъщност биткойнът (bitcoin) е най-големият балон с криптовалути в света или пък една много добра авангардна инвестиция в новата ера в областта на финансовите технологии? На равнище от над 4200 долара в началото на октомври (в петък стойността на биткойна достигна рекордните 7500 долара на базираната в Люксембург борса Bitstamp - бел. прев.), една-единствена единица от виртуалната валута сега е над три пъти по-скъпа от унция злато, пише БТА.
Някои прогнозират, че цената му ще скочи през следващите години. Онова, което ще се случи по-нататък, ще зависи, до голяма степен, от начина, по който ще реагират правителствата. Дали те ще толерират анонимните системи за разплащане, които улесняват укриването на данъци и извършването на престъпления? Ще създадат ли свои собствени дигитални валути? Друг ключов въпрос е да се разбере с какъв успех могат да проникнат на пазара многобройните конкуренти на биткойна.
По принцип е изключително лесно да се клонира или да се подобри технологията на биткойна. По-трудно е обаче да се дублира лидерското място, придобито от биткойна, когато става дума за надеждността в голямата екосистема от приложения, изградена около него.
За момента регулаторната среда остава много хаотична. Китайското правителство, обезпокоено, че употребата на биткойн се източват капитали и се укриват данъци, неотдавна забрани обмена на тази виртуална валута. Япония пък регистрира биткойна като законно разплащателно средство, в очевиден опит да се превърне в световния център на финансовите технологии. В Силициевата долина мениджърите на сляпо инвестират в биткойна и едновременно с това наливат пари в неговите конкуренти. Най-важният сред тях е етериум (ethereum). Неговите амбиции са големи, сравними с тези на Amazon. Целта е потребителите на етериума да използват същата обща технология, за да преговарят и сключват "интелигентни договори" за почти всичко.
В началото на октомври борсовата капитализация на етериума възлизаше на 28 милиарда долара срещу 72 милиарда долара за биткойна. Ripple - платформа, поддържана от банковия сектор с цел да се намали цената на трансакциите при междубанковите и чуждестранните трансфери, остава далеч назад с 9 милиарда долара. След първата тройка има десетки нови конкуренти. По-голямата част от експертите се обединяват около мнението, че умната технология, която стои зад виртуалните валути, може да има широко приложение в областта на киберсигурността, която представлява едно от най-големите сегашни предизвикателства срещу стабилността на световната финансова система.
За голям брой разработчици целта да измислят по-евтин и по-обезопасен механизъм за разплащане измести амбицията на биткойна да замени долара.
Лудост е обаче да се мисли, че на биткойна ще бъде разрешено да замени валута, емитирана от централна банка. Едно нещо е правителствата да позволяват малки анонимни трансакции с виртуални валути, а друго - анонимни плащания от голям мащаб - нещо, което би могло да направи изключително трудно установяването на данъчните задължения и контрола върху престъпната дейност. Ще бъде интересно да видим как ще еволюира позицията на Япония. Правителството даде индикации, че ще наблюдава трансакциите с биткойни, за да внимава за престъпните дейности и за да събере информации за хората, притежаващи от виртуалната валута.
Може обаче да сме сигурни, че укриването на данъци в световен мащаб ще търси начини за придобиване на биткойни по анонимен начин в чужбина, след което да изпере парите през японски сметки. Приемайки виртуалните валути, Япония рискува да се превърне в данъчно убежище от мащаба на Швейцария - с вървящи неразделно с технологията закони за банковата тайна. Ако биткойнът бъде изваден от своето почти анонимно състояние, ще се появи риск да бъде трудно оправдана сегашната му цена. Ще падне ли тя до нулата, ако правителствата станат в състояние да наблюдават напълно трансакциите? Може би не. Въпреки че транзакциите в биткойни изискват извънредно голямо количество електроенергия, с някои подобрения, тази виртуална валута все пак би могла да "бие" равнището от 2% на разходите на големите банки за кредитните и дебитните карти.
Трудно е да се види какво би попречило на централните банки да създадат свои собствени дигитални валути и да използват регулации, за да наклонят баланса в тяхна полза, докато те спечелят надпреварата. Дългата история на валутите ни показва, че иновациите, измисляни от частния сектор, в крайна сметка биват поставяни в регулаторна рамка и присвоявани от държавата. Нямам никаква представа каква ще бъде цената на биткойна през следващите две години, но няма никаква причина да очакваме, че тази виртуална валута няма да бъде застигната от сходна съдба.
Последвайте канала на
Свързани новини
БНБ обявява конкурс за стипендианти за 2018 г.
01 ноември 201717:59
10 начина да подобрите финансовото си положение
27 октомври 201716:39
ЦРУ купи български апарати за измерване на радиация
27 октомври 201712:29
Муравей Радев: С предлагането на алтернативен бюджет БСП могат само да развеселят публиката
23 октомври 201708:07
Той продаде всичко, което имаше, за да стане биткойн богаташ
13 октомври 201715:18
Крим се появи на нова руска банкнота
12 октомври 201721:42
Турци създадоха криптовалута и станаха "фараони"
19 юни 201811:53
Водещи световни компании се събират на MachTech & InnoTech 2018
19 март 201812:55
Садо-мазо господарка кара мъже да добиват биткойн за нея
21 декември 201712:10
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
"Вабанк": Очакван ли бе успехът срещу Люксембург и ще се класираме ли за Лига "Б"
11-те на Англия и България при U19
Железния Майк се бори докрай, но победата отиде при Джейк Пол
Цели осем мача във Втора лига днес
Скандалът в Букурещ продължи и след мача, футболист на ЦСКА - София провокира румънците
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Пеевски: От днес ДПС има само един лидер в мое лице
16 ноември 202414:11
Николай Денков разкри повече подробности за спора между Петков и Пеевски
16 ноември 202409:51
Ивайло Мирчев: Борисов пуска димки и не иска да забрави за Пеевски
16 ноември 202410:06
Павела Митова, ИТН: Борисов - премиер не е възможно при никакви обстоятелства
16 ноември 202409:57
Доц. Наталия Киселова: Не може да има премиер, без да бъде избран председател на НС
16 ноември 202410:13
Румен Радев: Азербайджан е надежден стратегически партньор на България
16 ноември 202410:24
Израел нанесе удари по южни предградия на Бейрут, след като издаде предупреждение за евакуация
16 ноември 202411:50
Психично болни нападат жени и деца в центъра на София
16 ноември 202410:19
Прогноза за времето
16 ноември 202412:50