ГДБОП вече може да шпионира "Вайбър", "Фейсбук" и "Скайп"

  • 10 юли 2017 06:41

  • 12859
  • 9
ГДБОП вече може да шпионира "Вайбър", "Фейсбук" и "Скайп"
©

Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) вече може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения като "Вайбър", "Фейсбук Месинджър", "УатсАп", "Скайп" и др. Шпионският софтуер, който пробива мобилни устройства, е купен с обществена поръчка, информация за която е качена на сайта на службата, информира вестник Сега.

От поръчката не става ясно за какво точно ГДБОП ще използва новия си софтуер - дали той ще се прилага само за сваляне на информация от мобилни устройства, иззети като веществени доказателства, или пък целта е събиране на информация чрез отдалечен достъп. Във втория случай на ГДБОП със сигурност ще им трябва разрешение за прилагане на СРС. По закон то се дава от съда. Няма гаранция обаче, че няма да се ползва и без съд.
Купената програма има множество функции, става ясно от документацията. Сред тях са "извличане, визуализиране и анализ на получени и изпратени имейли, получени и изпратени съобщения от приложения за незабавни съобщения като "Вайбър", "Скайп", "УатсАп", "Фейсбук Месинджър", "Уичат", "Лайн", "КакаоТолк", "Кик Месинджър" и др." Софтуерът може да извлича SMS-и и MMS-и. Сред другите функции са показване и анализиране на записаните контакти, четене и клониране на СИМ карти и карти памет, анализиране на налични графични, видео, музикални, текстови и таблични файлове, както и анализиране на лог файлове.

В документацията е посочено, че софтуерът трябва да може да анализира над 10 хил. разновидности на мобилни устройства. Тук са включени следните видове техника - мобилни телефони, таблети, модеми, сателитни навигационни устройства (GPS), преносими музикални плейъри. В поръчката е посочено, че програмата трябва да има функция за "физическо и логическо копиране на данни от мобилни устройства".

Търгът е обявен в началото на годината и е приключен преди десетина дни. За продукта са платени близо 18 хил. лв. без ДДС. Парите идват по линия на Норвежкия финансов механизъм по проекта "Съвместни усилия за борба с трансграничната организирана престъпност".

На търга се е явила само една фирма, става ясно от документацията. Тя е доставила продукта Oxygen Forensic Analyst, за който е единственият официален представител в България. Търговското дружество е посочено като дистрибутор на официалния сайт на компанията производител, която се намира в САЩ.

Какво предстои у нас, може да се съди по случващото се в Западна Европа. В Германия например официално бяха разширени правомощията на следователите да инсталират шпионски софтуер в мобилните телефони и компютрите на заподозрени в различни престъпления, за да получат достъп до данни в криптирани съобщения. В петък германският Бундестаг прие нов закон, който разширява правомощията на властите да шпионират съдържанието на криптирани услуги за съобщения като WhatsApp и Skype. Досега това важеше само за заподозрени терористи, но вече обхваща и престъпления като укриване на доходи и компютърни измами. Властите отдавна имат достъп до данни от телефонни разговори и кратки съобщения, но не съществуваха ясни регулации по отношение на чат приложенията.

Вътрешният министър на ФРГ Томас де Мезиер изрази задоволство от приемането на този закон, който компенсирал технологичното изоставане на държавата от престъпниците, защото те масово ползвали тези приложения за кодирани съобщения. "Не може успехът на една съдебна процедура или прилагането на закона да зависи от това какво средство за комуникация ползва дадено лице, да зависи от това дали ползва WhatsApp или праща SMS", заяви той.

Последвайте канала на

Нора Виткова
12859 9

Свързани новини

Коментари 9

Добави коментар

2017.07.27 | 16:56

9
Края на демокрацията, здравей нов световен ред на пълен контрол... Явно това е била целта на приемане на имигранти...

2017.07.27 | 16:56

8
Не,че не сте го правили преди,но сега си го узаконявате.

2017.07.27 | 16:56

7
а тиквата ще я шпионирате ли

2017.07.27 | 16:56

6
Властите отдавна имат достъп до данни от телефонни разговори и кратки съобщения, но не съществуваха ясни регулации по отношение на чат приложенията.????? луд умора нема , трески ги тресът , как да грабат и да мачкат хората и да го изкарат че е ;закон;

2017.07.27 | 16:55

5
ха ха ха . е кой разпрати SMS за КТБ ? нали слухтите ? нали записвате ?
Борим се с корупцията

2017.07.27 | 16:55

4
Ха,ха,ха! Съдиите не са чак такива кухи лейки,че да определят рушветите си по скайп,вайбер, фейсбук и телефон,бре хора!? Е,вярно.Има и Групаци,но не и тези,които са по върховете на Кьорава Темида.

2017.07.27 | 16:55

3
Това е за да се подслушват едни други, не за мафията - у нас тя отдавна се е сляла с държавата. Иначе - към колегата 6, найстина си договарят рушветите по скайпа. Не са тъпи, нагли и безнаказани са, а силовите структури няма да ги спрат - те са просто изпълнителен механизъм на цял

2017.07.27 | 16:54

2
Не може да се следиш,подслушваш,бориш, корупцията с корумпирани служители.
Александър

2017.07.18 | 01:40

1
Ай стига бе аз го намерих за 599$ пак са откраднали пари от държавна поръчка :D

Добави коментар

Водещи новини