-
23 октомври 2016 13:24
- 4889
- 0
Италианският министър на икономиката и финансите Пиер Карло Падоан отправи предизвикателство към Европейския съюз (ЕС) в интервю, поместено днес във всекидневника "Република".
"Европа трябва да избере на коя страна да застане. Тя може да приеме факта, че нашият дефицит ще премине от 2 на 2,3 процента от БВП (брутния вътрешен продукт), за да се справим с извънредните ситуации, предизвикани от земетресението и мигрантите, или пък да предпочете унгарския път, който противопоставя стени на мигрантите и трябва да бъде отхвърлен. Това би било началото на края," са цитираните думи на министър Падоан.
Той пояснява защо Италия, която неведнъж е получавала предимства, отстоява твърда позиция по дефицита при положение, че Европейската комисия (ЕК) е склонна да отстъпи до 2,2 процента.
"От 2011 година насам Италия похарчи милиарди и милиарди (евро), за да се справи с извънредната ситуация с мигрантите, която не е само неин проблем, а засяга целия ЕС. Никой досега не ни е признал този икономически ангажимент. Преди няколко месеца Европа отпусна на Турция 3 милиарда (евро) именно заради извънредната ситуация с мигрантите. Италия похарчи повече от всички в тази извънредна обстановка, направи услуга на останалите страни, защити едно общо "публично благо". Това се казва и в току-що приетия документ на срещата на върха в Братислава, където конкретно се говори за мигрантското бреме, което тегне върху южните страни в Европа. Това е политически проблем, който засяга бъдещето на континента," изтъква министърът.
По-нататък той отхвърля оценките, че Италия продължава да догонва най-напредналите и формулира някои специфични искания.
"Не бих казал, че Италия и този път догонва. Показателите, които постъпват от Г-20, са всички насочени към растеж и борба с неравенството, и са против суровите мерки на икономии. В този смисъл Италия с настоящата си (икономическа) маневра може да бъде модел за Европа. Сега проблемът не е да се каже "да" или "не" на Европа, а да се каже "да" на една различна Европа, която не бездейства, а се движи. Известно е, че ние отворихме дискусия (в ЕС) за промяна на метода за изчисляване на структурния дефицит, тъй като според нас той не измерва реалностите. Методите за оценка, използвани от други международни организации, дават различни резултати," посочва Падоан.
В заключение министърът отправя косвен призив да се гласува с "да" на референдума за конституционна реформа, който ще бъде произведен на 4 декември по инициатива на премиера Матео Ренци. Аз убедено ще гласувам "за" - казва той - тъй като конституционната реформа ще даде импулс на всички останали реформи.
Последвайте канала на
Свързани новини
Галин Иванов отговори на Венци Стефанов: Имам договор със Славия и ще продължа да го изпълнявам
Гласят битка между Кубрат Пулев и руснак
Свързват Майкон интерес от няколко клуба
Руснаци се отказват от Мустафа Сангаре
Никакви проблеми за Интер във финалния мач за годината
Гуардиола: Няма да се откажа, рано или късно ще се завърнем
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Владимир Малинов: Към 8100 абонати в страната все още нямат ток
28 декември 202418:06
Отговорните за ЕРП-тата спят зимен сън, заявиха от АЗП. Искат оставки
28 декември 202418:49
Даниел Вълчев за преговорите за кабинет: Стават причудливи неща
28 декември 202420:47
Андрей Ковачев: РСМ бяга от договора с България като дявола от тамян
28 декември 202420:37
Джигит отнесе глоби за 17 000 лева
28 декември 202420:59
Земетресение удари до Самоков
28 декември 202421:06
Зеленски е разговарял с Алиев, като е обвинил Москва, че разпространява дезинформация
28 декември 202419:00
Италия прие бюджет за следващата година със заложен дефицит от 3,3 процента
28 декември 202420:09
Почина легенда на българския бокс
28 декември 202418:41