КНСБ иска 25% ръст на заплатите за работещите в социални домове

  • 06 октомври 2016 15:29

  • 1694
  • 0
КНСБ иска 25% ръст на заплатите за работещите в социални домове
© novini.bg

Заплатите на работещите в социалните домове в страната трябва да бъдат повишени поне с 25 процента, каза днес във Варна лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Той представи позицията на синдиката за необходимостта от увеличение на възнагражденията в бюджетната сфера през 2017 г. По думите му разговорите по темата с Министерството на финансите вече текат.

Заплатите в различните държавни агенции трябва да се увеличат с около 10 на сто, посочи Димитров. По думите му КНСБ настоява повишението в системата на културата да е с 20 процента, но по-вероятно е да бъде с около 10.

Трябват сериозни корекции на заплатите в здравеопазването, допълни лидерът на КНСБ. По думите му от държавния бюджет трябва да бъдат отпуснати около 28 милиона лева, с които да бъдат вдигнати парите на работещите в Спешна помощ с 20 на сто, а увеличението за хората, които са в различните заведения на държавна издръжка - диспансери, психиатрии и т.н., да е поне с 10 процента. Според

Димитров бюджетът на НЗОК за 2017 г. трябва да се повиши с 240-250 милиона лева, като тези пари отидат за повишение на заплатите на медицинските сестри, санитарите и начинаещите лекари в болничните заведения.

Ако не бъдат постигнати договорености за повишаване възнагражденията в бюджетната сфера, след президентските избори синдикатът е в готовност да поведе хората на протести, допълни Димитров. По думите му това ще стане преди приемането на бюджет 2017.

Лидерът на КНСБ каза още, че в реалния сектор заплатите също могат да бъдат повишени между 8 и 12 на сто. Той изрази умерен оптимизъм, че до 2-3 седмици синдикатът ще поднови преговорите с работодателите за смяната на минималните осигурителни доходи с минимални равнища на заплащането според категорията на служителите.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1694 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини