-
16 март 2016 16:25
- 3574
- 1
Ако гравитацията внезапно изчезне, перспективата да отплавате в Открития космос далеч няма да е най-сериозният от вашите проблеми. Физикът Джей Баки, бивш астронавт на НАСА, разказва за влиянието на отсъствието на гравитация върху човешкия организъм в кратка видеолекция в рамките на образователния проект TED-Ed, пише "МегаВселена".
По думите на Баки нашият организъм е адаптиран към силата на земното привличане. Ако човек прекара известно време в условията на изменена сила на тежестта – например на борда на космическа станция – неговият организъм започва да се изменя.
Известно е, че членовете на екипажи на космически кораби за времето на експедицията губят костна маса и мускулен тонус. Изменения търпи и вестибуларният апарат.
Липсата на гравитация води след себе си и други проблеми, обяснява д-р Кевин Фонг в сп. Wired. По не съвсем ясни за учените причини количеството еритроцити в организма спада, което води до така наречената космическа анемия.
Раните зарастват по-дълго, имунитетът на организма отслабва. В условията на слаба или отсъстваща гравитация се наблюдават и проблеми със съня. И всичко това се случва само след кратко време, прекарано в Космоса.
„А какво би се случило, ако растяхме в отсъствието на гравитация? – пита Баки. – Как биха се развивали частите на нашия организъм, зависещи от силата на привличане, такива като мускули, вестибуларен апарат, сърце и кръвоносни съдове? Можем смело да предположим, че в такъв случай човешкото тяло би еволюирало различно.
Баки споменава експеримент, в който закрили едното око на новородено котенце. Когато след няколко седмици махнали превръзката, се оказало, че животното не вижда с това око.
Макар че сама по себе си очната ябълка била физически абсолютно нормална, връзката ѝ със зрителната кора на главния мозък просто не се е формирала, тъй като от окото от самото начало не се подавала никаква визуална информация. Много нагледна илюстрация на поговорката „Използвай или ще загубиш“. По-скоро и другите органи на нашия организъм биха реагирали на липсата на стимули по същия начин.
Ако нямаше гравитация, чието действие се налага да компенсират сърцето, мускулите и скелетът, нашите органи биха се развивали по съвсем друг начин. Но в случай на внезапно изчезване на силата на тежестта дългосрочните последствия за организма биха били най-незначителният от нашите проблеми.
Астрономът Карън Мастърс от университета на Портсмът във Великобритания разказва в колонката си в Ask an Astronomer за това, какви физически явления биха се случили незабавно след изчезването на гравитацията.
Първият проблем, с който ще се сблъска човечеството, се заключава в това, че Земята се върти с голяма ъглова скорост. Представете си, че въртите над главата си връв с тежест на края.
„Да „изключиш“ мигновено гравитацията, е все едно да пуснеш връвта от ръце – пише Мастърс. – Всякакви предмети, неприкрепени към земната повърхност, продължават движение по права линия и отлитат директно в Космоса.“
Тези, които в този момент са на улицата, завинаги ще напуснат Земята. Намиращите се в помещения ще имат по-голям късмет, тъй като сградите са вкопани в земята и при изчезването на гравитацията ще останат на място – или поне за известно време, пише Мастърс.
Всичко останало, което не е прикрепено достатъчно сигурно към повърхността на Земята, ще се отнесе в Открития космос. Едни от първите ще ни напуснат атмосферният слой, както и водата в океаните, реките и езерата.
„И разбира се, всички ние ще умрем“, пише Джойлин Крейтън в научния портал Futurism.
Отсъствието на гравитация в крайна сметка ще разруши самата планета, пише Мастърс. „По-скоро Земята ще се разпадне на части, които ще се разлетят в различни посоки.“
Без „прилепващата“ сила колосалното налягане в ядрото нашето светило би се разнесло на парчета материя. Същото би се случило с всички звезди във Вселената. Но поради гигантските разстояния на последните светлината от умиращите звезди би достигнала до нас след дълги години.
В крайна сметка няма да останат нито звезди, нито планети. Вселената ще представлява един „бульон“ от разсеяни атоми и молекули, неспособни да се съединят в по-големи купове материя.
Този сценарий – повтаряме: изключително хипотетичен – показва колко важно се явява наличието на гравитация за Вселената.
Гравитацията е едно от четирите известни ни фундаментални взаимодействия, обясняващи физическите процеси във Вселената. Останалите три са не по-малко важни. Без електромагнитното, силното и слабото взаимодействие самите атоми биха се разпаднали на части.
Но гравитационното взаимодействие е единственото, чийто ефект е известен на всеки от нас. Вероятно именно поради тази причина човечеството е толкова пленено от идеята за антигравитация и такива научни постижения като откриването на гравитационните вълни, дори ако те никога не ни засегнат пряко, допълва BBC.
Последвайте канала на
Свързани новини
Сателити откриват потънали кораби от Космоса
15 март 201615:56
Плутон е осеян с ледени долини
15 март 201612:20
Изминалият февруари е най-топлият месец в историята
14 март 201617:10
НАСА определи нова дата за мисията до Марс
11 март 201607:14
Астронавтът Скот Кели заснел ''българското знаме'' в Космоса (снимка)
09 март 201613:35
NASA публикува кадри от слънчевото затъмнение (видео)
09 март 201609:49
Разкриха мистерията на гравитационна дупка в Индийския океан
26 юли 202318:55
Във Вселената може би действа пета сила
18 август 201611:24
Експерт от НАСА разясни как да стоим зад компютъра, без да вредим на здравето си
30 май 201607:04
Официално: ЦСКА - София продаде головата си машина
Очаквайте на живо: "Интервюто на Sportal.bg" с Георги Бобев след триумфа на Алберт Попов
"Червените" освободиха Хайнц
ЦСКА - София продаде и Християн Петров
Казусът с Антон Зингаревич влиза в Народното събрание
Григор Димитров научи жребия си за Australian Open
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Приеха на първо четене специалния закон до приемането на бюджета, ПП-ДБ иска да ограничи кабинета за някои разходи
09 януари 202513:32
Пламен Тончев (ДАНС): Конфликтите в Близкия изток не оказват влияние на миграционния натиск у нас
09 януари 202515:19
Кирил Петков: Правосъдието и бюджетът са заложници на игрите на ГЕРБ
09 януари 202514:28
Премиерът Главчев: Проблемът със забавените плащания към театрите ще бъде решен
09 януари 202514:46
Министерство на енергетиката със законодателни промени, които да минимизират авариите при електроснабдяването
09 януари 202514:33
Сигнали за открити мъртви хора в Кюстендилско
09 януари 202513:22
18-годишен е в много тежко състояние след катастрофата при надлез "Надежда" в София
09 януари 202514:05
Водещите новини! Всеки ден мръсният въздух убива по 10 души в България? 45 години по-късно: Втори българин с триумф в Световната купа по ски
09 януари 202513:22
Зеленски с тежка критика към САЩ и Германия: При цялото ми уважение, но Путин ни нападна заради вас
09 януари 202513:33
2016.04.01 | 19:59