-
30 септември 2011 09:25
- 1036
- 0
Насилието срещу ромите няма шанс да се прехвърли от България в други държави в региона, пише РИА Новости.
Според експерти по проблемите на малцинствата от Сърбия няма предпоставки за пренасяне на насилието върху ромите от страната ни в западната ни съседка. "Това, което стана в България, по никакъв начин не може да стане в Сърбия, или която и да е било друга държава от региона. Събитията в България са предизвикани от мафиотско лоби и нерешените проблеми сред различните организираните престъпни групировки. В България става дума за разчистване на сметки", казва пред агенцията депутатът от Скупщината и директор на Националния съвет на ромското малцинство Витомир Михайлович. Според него, предпоставките на конфликта за уникални за България. Това, от една страна, е заради дискриминацията по отношение на малцинството и дистанцирането между ромите и представителите на другите етноси. От друга жителите на Катуница са изразили недоволство заради връзките на Цар Киро с организираната престъпност.
"В Сърбия това е невъзможно, защото досега нито един член на това малцинство не е бил осъден за икономически престъпления. Няма роми, които да заемат ръководни постове. Ако някой член на общността извършва престъпление, то най-често става дума за дребни закононарушения, които не могат да се сравнят с мащабите на дейността на Царя Киро. Нито в Сърбия, нито в съседни страни, няма хора от такава величина", допълва Михайлович.
В Сърбия живеят между от 600 000 и 800 000 роми. Михайлович отбелязват, че положението на малцинството им е като цяло тежко, но дейността на съветници и координаторите и държавните програми, които облекчават достъпа на малцинствата до образованието, доведоха до интегрирането на малцинството. Това мнение е подкрепено от сръбския журналист Иван Лалич. "Ромите в Сърбия, имат, може би най-много права във всички европейски страни. Държавата направи и продължава да прави много за интеграцията на малцинството в училище, което винаги е било слабото място на ромите", отбеляза той. Журналистът е съгласен, че в Сърбия има отделни случаи на дискриминация, но в страната никога не е имало, проблеми, каквото има сега в България.
"Убеден съм, българският сценарий не може да се повтори в Сърбия", заяви Лалич.
Последвайте канала на
Свързани новини
Областният управител отговори на кмета на София за "Герена"
Великият Надал обяви края на кариерата си
Гуардиола взе важното решение: остава в Манчестър Сити поне още една година
Рекордите на Рафаел Надал
Левски гони първа победа в Шампионската лига срещу Люнебург
Някои от играчите на Ман Юнайтед определили Аморим като нова версия на Моуриньо, той обяснил защо предшествениците му не успяха
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: НС все още няма председател, нов опит след 30 минути
20 ноември 202412:14
Борисов: Действията на ПП-ДБ са хаотични
20 ноември 202410:50
ДБ ще гласуват с "въздържал се" за кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС
20 ноември 202410:48
Пеевски: Битката в парламента е за служебен премиер - да решават и да вървим на избори
20 ноември 202412:02
Доц. Киселова: Ще постъпим така, че да не отиваме на нови избори начело с Главчев
20 ноември 202410:58
Главчев: Пеевски не ми се е обаждал по телефона за офиса на ДПС, за разлика от други двама партийни лидери
20 ноември 202411:21
Гонка с мигранти в София, има прострелян човек
20 ноември 202411:53
Претърсват дома на Киро Японеца в столичния квартал „Факултета"
20 ноември 202410:16
САЩ затварят посолството си в Киев, идва голяма заплаха
20 ноември 202409:18