-
04 юли 2014 13:18
- 2531
- 0
Как оцеляват тибетците на голяма височина, където количеството на кислорода е по-ниско и други хора не биха имали шанс? Отговорът е - благодарение на ген, наследен от изчезнал човешки вид, предаде Reuters, позовавайки се на публикация в сп. Nature.
Според изследването много тибетци притежават рядък генетичен вариант на ген с роля в преноса на кислород в кръвта - наследство от загадъчна група изчезнали хора, с представители на която човекът се е кръстосал преди десетки хиляди години. Този вариант позволява на тибетците да оцеляват при ниски нива на кислород на височина от над 4500 метра. Хората, при които той липсва, ще бъдат изложени на опасност от разреждане на кръвта, инфаркт, инсулт, ниско тегло при раждане на бебетата и повишена детска смъртност, пише inews.bg.
Въпросната версия на гена EPAS1 при тибетците е почти еднаква с тази на Денисовите хора - линия, свързана с неандерталците, и много различна от тази на останалите съвременни хора. Денисовите хора са известни само от находката на единична кост от пръст и два зъба, намерени в сибирска пещера. ДНК тестове на костта на 41 000 години показват, че те са били различни от неандерталците и съвременния човек.
"Настоящото проучване разкрива, че размяната на гени чрез чифтосване с изчезнал вид е по-важна в човешката еволюция, отколкото се смяташе досега", казва Расмус Нилсен от университетите на Калифорния и Копенхаген, и автор на публикацията.
Човешкият геном съдържа остатъчни генетични фрагменти от други организми, като вируси, както и от други видове, като неандерталците, с които са се кръстосали ранните съвременни хора. Настоящото изследване е първото по рода си, което показва, че ген, наследен от архаичен човешки вид, е помогнал на съвременния човек да се приспособи към различни условия на живот, допълва БТА.
"Подобна размяна на гени с други видове е помогнала на хората да се адаптират към нова среда, след като са се разпространили извън Африка към останалата част на света", обяснява Нилсен. Изследователите припомнят, че ранните съвременни хора са се кръстосали с Денисовите хора в Евразия след напускането на Африка на път към Китай. Техните потомци са носители на малък процент от ДНК на Денисовите хора. Генетични изследвания разкриват, че близо 90% от тибетците и малък процент от хората от народа Хан притежават генетичния вариант, който им позволява да оцеляват на голяма височина, с какъвто не разполагат останалите хора.
Тестове на 40 тибетци и 40 души от народа Хан са показали, че те със сигурност са наследили въпросния генетичен вариант от Денисовите хора. Той регулира производството на хемоглобин - протеин в червените кръвни клетки с роля в преноса на кислород. Генът се включва, когато кислородните нива в кръвта спаднат, стимулирайки производството на повече хемоглобин. На височина над 4000 метра обичайната форма на гена увеличава производството на хемоглобин и червени кръвни клетки, причинявайки опасни странични ефекти. Генетичният вариант на тибетците повишава хемоглобина и червените кръвни клетки само умерено, спестявайки им опасните странични ефекти.
Последвайте канала на
Свързани новини
Мързелът е генетично заболяване, сочи проучване
22 април 201410:49
Медитацията лекува на генетично ниво
10 декември 201321:31
Тутанкамон починал от генетично заболяване?
07 септември 201217:31
Полша забранява генетично модифицираната царевица
04 април 201218:20
"Синдромът на тъщата" е генетично заложен
03 април 201217:25
Пушенето било генетично
27 май 201116:16
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Фантастичен Алберт Попов влезе в Топ 10 на слалома в Алта Бадия
Гибона: Вече има само чужденци, след време няма да има ветерани в клубовете
Ботев (Пд) с официална позиция след срещата с представителите на политически партии
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Киселова реши кои депутати ще ръководят заседанията на правна и бюджетна комисии
23 декември 202417:03
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:28
Майката на изчезналия Ники: Отвлечен е, кучето му е прекалено чисто, за да е било в гората
23 декември 202418:59
Мъж е починал в хотелски комплекс в Добрич. В стаята му откриха флакони райски газ и метамфетамин
23 декември 202416:51
Дерайлиралият влак край Батановци е предизвикал множество материални щети
23 декември 202418:05
Задържаха двама нашенци в Сърбия, пребили баща и син на магистрала, потрошили и колата им
23 декември 202418:20
Проф. Тодор Кантарджиев: Полово предаваните инфекции в 90% са причина за безплодие в семействата у нас
23 декември 202418:55
Кардиологът проф. Георгиев с призив: Махнете солта от масата си
23 декември 202417:54
Водещите новини! Съдия: Без ясен отговор за „Осемте джуджета“ не е приемливо Сарафов да бъде избран. Рюте вижда опасност за сигурността на НАТО
23 декември 202418:59