35 акта отнесоха ЕРП-тата

  • 12 април 2013 07:48

  • 1804
  • 0
35 акта отнесоха ЕРП-тата
©

Трудно е да се каже, че в ЕРП-тата цари финансова слободия, но има проблем в прилагането на законодателството в областта на обществените поръчки. Това обяви в предаването "Денят започва" на БНТ Теменужка ПетковаТеменужка Петкова Теменужка Петкова е министър на енергетиката. Родена е на 18 януари 1967 г. Магистър по, директор на Агенция за държавна финансова инспекция.

35 акта за установяване на административни нарушения сме съставили при проверките в ЕВН, ЧЕЗ и ЕнергоПро. Размерът на санкциите ясно е предвиден в Закона за обществените поръчки. За най-тежкото нарушения законодателят е предвидил от 15 000 до 50 000 лв. за юридическото лице. Смисълът на санкцията е да накаже нарушителя, но и да го дисциплинира да не прави нарушения занапред, обясни Петкова.

Нарушенията, които установихме при проверките, са характерни и за трите електроразпределителни дружества. В тях констатирахме, че не се провеждат процедури по провеждане на обществени поръчки. Около 36 милиона е стойността за непроведените обществени поръчки. Когато възложителят не провежда съответния конкурс, няма как да се спазят правилата за публичност и лоялна конкуренция. Така на нас не ни е ясно дали това е най-добрата цена за съответната дейност.

Освен това при електроразпределителните дружества констатирахме най-непрозрачната и най-малко публичната процедура в Закона за обществените поръчки - пряко договаряне без обявяване на обществена поръчка.

По думите й, другите нарушения са чисто процедурни - не са отчитали в срок договорите си, в едно от тях е било традиция да не се иска от потенциалните изпълнители на поръчката да се внася гаранция за изпълнение. Всички тези нарушения поставят под съмнение дали това всъщност са реалните цени на договорите, които са сключвани, а извършените от ЕРП-ата разходи рефлектират върху цената на тока, която плащат потребителите, подчерта Петкова.

Друг акцент на нашата проверка бе върху това дали ЕРП-ата се възползват от едно изключение в законодателството, обхващащо обществените поръчки, което позволява да се избере за изпълнител на поръчка пряко дружество с висок процент общ оборот. През 2006 г. е въведена тази възможност в закона по силата на европейска директива. И в трите ЕРП-та са на лице такива договори със свързани предприятия. В тях липсва твърда цена на доставките, строителството или услугите, които следва да бъдат извършени. Договорите така са сключвани, че не е ясно как е формулирана цената за услугите, обясни тя и допълни, че най-силно това се наблюдава при ЧЕЗ - 82 - 92% от разходите за услуги и продажби, при Енергопро е около 26%, при ЕВН - около 5%.

Петкова смята, че финансовото състояние на НЕК е много тежко. Това е потвърдило е проведената в дружеството проверка.

При АЕЦ "Белене" също има открити много нарушения. Още при избора за кандидат за финансиране на проекта е имало основания банка БНП Париба да бъде отстранена от конкурса, но това не е направено и тя печели. След това са сключени и договори за кредит, които нямат нищо общо с проекта е по-голямата си част, сподели шефът на Агенция за държавна финансова инспекция.

Последвайте канала на

1804 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини