С 270% са скочили превозите по ферибота Варна - Кавказ

  • 15 март 2013 10:19

  • 1822
  • 0
С 270% са скочили превозите по ферибота Варна - Кавказ
©

3094 вагона с общо 106 141 т товари са превозени с двата фериботни кораба "Авангард" и "Славяни" от порт Кавказ до Варна през 2012 г. Това прави 300% ръст на пристигналите вагони и над 270% на товарите в сравнение с 2011 г., сочат окончателните годишни данни за експлоатацията на новата мултимодална транспортна линия, пише в. "Черно море". Прави впечатление, че с близо толкова (267%) са се увеличили и изпратените товари по същата линия, макар че като цяло (23 504 т) те са значително по-малко от пристигащите.

Резултатите от началото на тази година досега показват, че се запазва неотслабващото темпо в развитието на превозите. За малко повече от два месеца от януари досега са извършени 16 рейса, като са внесени 20 000 т товари с 600 вагона и са изнесени 3000 т със 110 вагона. От порт Кавказ пристигат основно цистерни с пропан-бутан, чиито брой през миналата година е бил 2296, а през 2011 г. - 550. Тази година газът продължава да надхвърля 95% от вноса по фериботната линия. През 2012 г. са доставени 8757 т торове, 7744 т зърнени храни (най-вече зрял фасул, произведен в Казахстан и Киргизстан), 1280 т машини и оборудване, сред които мотриси за столичното метро, и др. Подобен е размерът на същите видове товари и през 2011 г. Въпреки отчетения ръст на българските товари, които са изнесени по линията, все още не може да се говори за някакъв стабилен поток на износа към руския пазар. В листата на миналогодишния износ преобладават дървесните плоскости - 5685 т (104 вагона), изпратили сме 33 вагона с 2211 т магнезий, 81 вагона с машини и оборудване, 18 вагона с 1172 т строителни материали и др. През 2011 г. сме изнесли 110 вагона с машини, 33 вагона със строителни материали, 12 вагона с 384 т козметика, 24 вагона с 1546 т стъкло и др. От общо 1060 вагона, поели в обратна посока към порт Кавказ, 784 са били празни, сочат още данните за 2011 г. А миналата година от общо 2937 вагона 2379 също са били изпратени без товар и това са предимно празни цистерни за газ.

Един от проблемите е, че руските железници не осигуряват достатъчно покрити вагони, за да бъдат своевременно изпълнени заявките за превоза на българските стоки, заявиха експерти от фериботното плаване. Все още не е пречупено и мисленето на българските товародатели по отношение на интермодалните превози, в които е бъдещето на транспортното обслужване. Основният товаропоток продължава да върви по традиционния начин с тежкотоварни автомобили към руския пазар, въпреки че по принцип е значително по-скъп.

За ефективната експлоатация на фериботната линия трябва да се поддържа ритъм на товаропотока, а такъв засега има само за вноса на вагоните цистерни с пропан-бутан, коментират експертите. Нужен е и дългосрочен договор, който да реши въпроса с митата, таксите, навлата, за да се отпуши целият потенциал на новата линия, който е огромен и надхвърля 2 млн. т товари годишно по първоначални сметки. Ако всичко това е повече въпрос на междудържавна политика, то има и друг чисто нашенски проблем, който скоро може да се превърне в бариера пред по-нататъшното развитие на линията, сигнализират експертите. Става дума за второто мостово съоръжение на фериботния ни комплекс, което отдавна трябваше да бъде ремонтирано. С много перипетии през миналата година приключи ремонтът на първия мост, но неговият капацитет не е достатъчен, за да поеме обработването на вагоните на двата руски кораба по новата линия и на големите фериботи по старата до Иличовск - Поти - Батуми. Не е далеко времето, когато ще тръгне и българският ферибот по направлението Варна - Кавказ. Заради проточилата се приватизация на БДЖ "Товарни превози" засега няма никаква яснота кога ще започне ремонтът на мост №2, твърдят експертите. Наскоро се е наложило "Авангард" да чака цяло денонощие, за да се закърпи аварийно амортизираното съоръжение някак със заварки. И тъй като все още никой не може да каже кога и дали изобщо в скоро време ще се нормализира ситуацията около БДЖ "Товарни превози", остават големите въпросителни около ремонта на мост №2, който е жизненоважен за развитието на фериботната линия.

Съветът по експлоатацията на фериботната линия Варна - порт Кавказ, който включва представителите от българска и руска страна, се събра на първото си редовно заседание за 2013 г. То се проведе точно на датата, на която преди 4 г. официално бе посрещнат първият руски фериботен кораб "Авангард", и така бе даден старт на експлоатацията на новата линия, заявиха експерти от фериботното ни плаване.

Форумът се проведе в порт Кавказ. Там се видя, че е наложително увеличаването на капацитета на пристанищния кей, което вече става сериозен проблем пред бъдещото развитие на транспортната линия, споделиха участници в срещата. По време на гостуването си те видели как "Авангард" се наложило да чака повече от два дни на рейд, докато се отвори място за неговото товарене. Когато се включи и нашият фериботен кораб, чакането ще стане още по-голямо, твърдят експертите. Причината е в изчерпания вече капацитет на кея, който наред с корабите от фериботната линия обслужва и ро-ро линията. От руска страна уверили, че вече се работи по този въпрос - има проект за нов кей, който ще поеме ро-ро корабите и скоро ще започне реализацията му. На срещата се разбрало, че домакините още не са готови с новия договор за превозите, който засяга предаването на вагоните и участниците в съвета по експлоатацията, поставили едномесечен срок за изработването му.

За съжаление, от българска страна на заседанието липсвали представители на правителството, което вече било подало оставката си. А без подписано споразумение с БДЖ руските железници не могат да увеличат покритите вагони за българските стоки, тъй като не е гарантирано връщането им. За да се пречупи еднопосочността на товарите, в момента основно пропан-бутан за българския пазар, е нужна държавна политика в тази насока, категорични са експертите.

Сегашното оживление по направлението Варна - порт Кавказ показва, че позабравените делови контакти с бившите републики от ОНД, а също и от Средна Азия, се засилват и че връзките с тези страни имат голяма перспектива, без да се натоварват политически, категорични са от бранша. "Черно море" припомня, че сигнал за очаквано ново увеличение на товарите по фериботната линия даде преди месеци вече бившия министър на транспорта Ивайло МосковскиИвайло МосковскиИвайло Московски е министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в кабинета след срещата си с руския му колега Игор Левитин. Тогава двете страни се договориха за пренасочване на част от тежкотоварните камиони към ферибота, което ще увеличи обема на превозените товари по направлението. Надежда, че тази идея наистина ще се реализира, даде само преди месец новият министър на транспорта в служебния кабинет Кристиан КръстевКристиан КръстевКристиан Кръстев е министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията от 12 март до, който тогава в качеството си на заместник на Московски се срещна с руския си колега Виктор Олерски и двамата се договориха в най-скоро време да подпишат спогодба в областта на комбинираните превози. В областта на морския транспорт спогодбата засяга най-вече усъвършенстването на фериботната линия Варна - порт Кавказ, съобщиха от транспортното ведомство.

Последвайте канала на

1822 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини