ПП-ДБ пита КС може ли ВСС с изтекъл мандат да избере главен прокурор

  • 05 декември 2024 10:59

  • 543
  • 5
©

"Продължаваме промянатаПродължаваме промянатаКирил Петков и Асен Василев представиха политическия си проект "Продължаваме промяната"Демократична БългарияДемократична България"Демократична България" e центристко-дясно политическо обединение, съставено от" внесе искане в Конституционния съд (КС) за тълкуване на текста на параграф 23 от Конституцията, съгласно който действащият състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) може да избира главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Това заяви депутатът Атанас СлавовАтанас СлавовАтанас Славов е юрист-конституционалист. На 6 юни 2023 г. е избран за министър на правосъдието в пред журналисти. 

В КС внасяме искане за тълкуване на членове и параграфи в Конституцията във връзка с компетентността на ВСС да избира тримата висши магистрати. По-специално със забранителната норма – действащият състав на ВСС да избира главен прокурор, председател ВАС. КС трябва да тълкува, защото ВСС с изтекъл мандат, делегитимиран пред обществото няма как да инвестира доверие в един такъв важен избор. Професионалната квота е непълна, има пет липсващи членове. Това подрива доверието във ВСС и е пречка за адекватно упражняване на неговите правомощия, обясни Славов.

Изслушването на кандидата за главен прокурор Борислав Сарафов - на 16 януари

Ние виждаме, че колегите от ГЕРБ също са загрижени за приложението на Конституцията, с нашето искане ние ги подпомагаме в мотивите. Искаме КС да разгледа всички аргументи от правото на ЕС и европейския документ за защита правата на човека.  По-специално има много практика на Съда по правата на човека, че органи на съдебната власт с изтекъл мандат не бива да избират ръководни органи, добави Васил Пандов.  

Още създателите на конституционни текстове са предвидили различни мандати на тримата големи – председателите на върховните съдилища и главния прокурор и на ВСС, те не са случайни. Тя е с цел един и същ персонален състав на ВСС да не избира последователно двама ръководители на прокуратура и съд, каза още той. 

Лена Бориславова обясни, че има и друга практика на Конституционния съд след 2005 г., която казва, че, след като изтече мандатът на председателя на Върховния административен съд, той не може да продължи да изпълнява тази дейност, нито като временно изпълняващ, нито с други административни хватки. В момента това, което се случва с функциите на Чолаков, които биват изкуствено продължени, е в нарушение на текстове на КС. Предходно решение конкретно за тримата големи казва, че те не могат да извършват и упражняват тази дейност, добави тя.

Атанас Славов коментира и евентуалното избиране на Борислав СарафовБорислав СарафовБорислав Сарафов е роден на 16 август 1969 г. в София.   През 1987 г. завършва 27 ЕСПУ „Акад. за главен прокурор на 16 януари. Според него, то ще е нелегитимно. "Надявам се този парламент, а не следващ, да започне процедурата за избор на нов състав на ВСС. Това е наша амбиция, наред с попълването на позициите в другите регулаторни органи", добави той.

Според Васил Пандов президентът може да не подпише указа за назначаването на новия главен прокурор, докато не се получи решението на КС. Няма срок в Конституцията, в който президентът да подпише този указ, отбеляза той. 

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
543 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
Анонимен

2024.12.05 | 11:41

5
Не трябва
анонимка

2024.12.05 | 11:27

4
може да избере бе Лено ма, може
ne

2024.12.05 | 11:20

3
moje moje ovco kogato se plashta dobre vav tvoita darjava vsicko e vazmijno

2024.12.05 | 11:10

2
НЕ МОЖЕ!
Мейн

2024.12.05 | 11:07

1
Що не питаш парапета, к урник нагъл

Добави коментар

Водещи новини