-
07 май 2024 18:21
- 1086
- 1
Направените промени в Конституцията ще имат нулев ефект върху качеството на правосъдието, а именно това следва да стои на преден план, каза в интервю за БТА окръжният прокурор на Видин Ваня Ненкова.
Нейният професионален път преминава изцяло в прокуратурата. Преди 20 години Ненкова започва трудовата си кариера като младши прокурор, преминава през длъжността прокурор и административен ръководител на Районна прокуратура. В момента е окръжен прокурор и административен ръководител на Окръжна прокуратура - Видин.
На въпрос за становището ѝ относно промените в Конституцията, в частта „Съдебна власт”, Ненкова припомни, че народните представители от Седмото Велико народно събрание приемат Конституцията от 12 юли 1991 г., като се стремят да изразят волята на българския народ и стъпвайки на ценностите свобода, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост, издигайки във върховен принцип правата на личността, националното и държавно единство. Считам, че последвалите промени в основния закон от декември 2023 г. са последното, от което България имаше нужда, заяви Ненкова. Промените изглеждат прибързани и необмислени. Те минаха маскирани зад оправданието, че без тях няма как да се осъществи заветната цел – съдебна реформа. А тя като че ли стига само до Прокуратурата на Република България с желание за контрол - да бъде овладяна и подчинена, уточни тя.
Основната промяна в глава „Съдебна власт“ се отнася до промени в структурата, мандата и функциите на главния прокурор. Така институцията главен прокурор е лишена от две нейни конституционни правомощия - надзор за законност и методическото ръководство по отношение на дейността на всички прокурори, коментира Ненкова. По думите ѝ тези правомощия са изключително важни за хората. Чрез тях се гарантира правилното прилагане на закона, без да се засяга вътрешното убеждение и независимостта на прокурора, както и възможността да се предприемат действия за отмяна на незаконосъобразни актове. Последното позволява на държавата в лицето на прокуратурата да действа, когато органите на изпълнителната власт със свой акт са допуснали нарушение на закон, обясни тя.
Според Ненкова с преструктурирането на Висшия съдебен съвет (ВСС) се променя цялата съдебна власт. Съгласно промените ВСС се формира от 10 членове, от които главният прокурор е член по право. Шестима се избират от Народното събрание, като те не трябва да са действащи прокурори и следователи, а от професионалната квота се избират само двама прокурори и един следовател. Предвиденото съотношение, в което превес имат избраните от Народното събрание членове, създава реална опасност за зависимост на прокуратурата от законодателната и изпълнителната власт, заяви Ненкова. Промените са такива, че тези две власти ще имат решаваща роля и при решаване на основни кадрови въпроси, уточни тя.
Ненкова коментира проекта на нов Закон за съдебната власт като подчерта, че прокурорите от Апелативен район - София са изразили несъгласие със съдържанието му. По думите ѝ то е най вече по отношение на формирането на кадровия орган на прокуратурата, а именно членовете, избрани от Народното събрание, да имат превес.
Забележете, отбеляза тя, това е само за кадровия орган на прокуратурата. И уточни, че подобен подход би довел до много притеснителни резултати – прокурорите да бъдат назначавани, повишавани и дисциплинарно наказвани пряко или непряко от политически ангажирани лица. Ненкова допълни, че се създава и възможност за намеса в кадровата политика на съдебната система от страна на адвокатското съсловие, тъй като е предвидено предложения за кандидати за Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет да могат да се правят и от Висшия адвокатски съвет. В други текстове от проекта също се наблюдава нарушение на основни принципи и неравнопоставеност между съд и прокуратура, без да има ясни аргументи за това, коментира още Ненкова.
По думите ѝ ситуацията, в която е поставена прокуратурата, е извън всякакви рамки на разумното. Ежедневно се тиражира как прокуратурата не работи, магистратите са обвързани, участват в някакви схеми. „Искам отговорно да заявя, че прокурорите, които познавам и с които работя, стъпват на принципа на професионализъм и почтеност при изпълнение на служебните си задължения”, подчерта Ненкова.
Наличието на две държавни граници - с Република Румъния и с Република Сърбия, формира особеностите на територията, включена в района на действие на Окръжна прокуратура-Видин, обясни тя. Това обуславя и спецификата на видовете престъпление, като преди всичко те са за незаконно преминаване на границата и за контрабанда, уточни Ненкова. Тя обясни, че делата за опит за незаконно преминаване на мигранти през границата, са от компетентността на Районната прокуратура (РП). В повечето случаи това са граждани на Афганистан, Сирия, Иран, а също и турски граждани, които нямат разрешение за пребиваване на територията на България. Целта им е търсенето на икономически по-стабилен живот, като се насочват към държавите от Западна Европа. Трафикантите са предимно турски или български граждани, допълни тя. От началото на 2023 г. до момента в РП-Видин са приключили около 60 дела за незаконно преминаване на държавната граница и около 35 - за превеждане или подпомагане на лица да преминат незаконно през страната, съобщи Ваня Ненкова.
По думите ѝ делата, свързани с контрабанда на стоки, оръжие, наркотични вещества и други, са от компетентността на окръжната прокуратура. Тя даде примери за случай през миналата година на открито високорисково наркотично вещество – хероин, на стойност повече от 4 млн. лв. То е било скрито в изграден тайник на пода на превозно средство, излизащо от страната към Румъния през „Дунав мост 2”. Делото е внесено в съда, уточни Ненкова. При друг случай митническите служители са установили нехарактерен отвор на пода под седалката на водача, покрит с материал, наподобяващ каучук. След проверка същият се определя като тайник тип „двоен под“, в който бил укрит хероин на стойност повече от 1 млн. лв. Подсъдимите по това дело са двама, като то също вече е в съдебна фаза, обясни тя.
От 2023 г. до момента районните прокурори са работили по 93 дела за домашно насилие, съобщи Ненкова. По всички дела те осъществяват своите функции с особено внимание, насочено към повишените изисквания за качество на работа и успешно приключване на производствата, заяви тя.
Според мнението ѝ е налице добър синхрон между прокуратурата и Областната дирекция на МВР по отношение на повдигането на обвинения на водачи на моторни превозни средства след употреба на алкохол и/или наркотични вещества.
Независимо какви законодателни промени ще настъпят, какво ще ни бъде вменявано, вярвам, че и занапред прокурорите ще отговарят на обществените очаквания за сигурност и справедливост чрез професионално изпълнение на задълженията си, отбеляза Ваня Ненкова.
Последвайте канала на
Свързани новини
Румяна Бъчварова: Отговорността за служебния кабинет се носи и от предложилите промените в Конституцията
22 април 202414:13
Доц. Огнян Минчев: Некадърните конституционни промени за служебния кабинет вече дават очаквани плодове
19 април 202412:31
Експертът Димитър Стоянов: „Вот на недоверие към служебен кабинет“ е нещо напълно противоконституционно и нищожно от гледна точка на правото
18 април 202411:59
Проф. Киров: Виновните за случващото се са авторите на нескопосаните промени в Конституцията
18 април 202408:18
Румяна Бъчварова: България е на прага на конституционна криза
18 април 202408:14
Кънчо Стойчев: Тепърва ще имаме проблеми от тези тъпанарски промени в Конституцията
17 април 202408:15
Работна група в Министерство на правосъдието набеляза решения за гарантиране на правото на информация на заподозрените лица
14 август 202415:41
КС се произнася утре за промените в Конституцията
25 юли 202416:32
Спомен за Валери Петров и преамбюла на основния ни закон: "Обявяваме верността си към общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост"
12 юли 202416:50
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Ваня Григорова: За да няма сива икономика, трябва да премахнем тавана на осигурителния доход
25 ноември 202417:55
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Осло не откри доказателства за връзка между норвежеца, собственик на българска фирма, и взривените пейджъри на "Хизбула"
25 ноември 202420:41
2024.05.25 | 06:36