ДКК ще сезира днес прокуратурата за състоянието на "Кинтекс"

  • 08 юни 2022 11:47

  • 420
  • 0
ДКК ще сезира днес прокуратурата за състоянието на "Кинтекс"
© БТА

Ръководството на Държавата консолидационна компания (ДКК) ще сезира днес прокуратурата за част от констатациите, изнесени в доклад от проверка на състоянието на "Кинтекс". Това съобщи на пресконференция Смиляна Нитова, изпълнителен директор на ДКК.

Досега старото ръководство и изпълнителният директор на "Кинтекс" Александър Михайлов не са представили годишен финансов отчет на дружеството, нито подобен отчет за първото тримесечие на тази година, каза Нитова. Вчера новият Съвет на директорите на свое заседание е приел и двата отчета. Според тези отчети печалбата на дружеството за първото тримесечие на годината е около 17 пъти по-малка спрямо същия период на миналата година.

Съветът на директорите на ДКК е възложил на Съвета на директорите на "Кинтекс" да направи проверка на състоянието на дружество и да представи доклад от тази проверка.

Бившият шеф на "Кинтекс": Изнесено е оръжие за 200 млн. за Украйна през Полша

Във връзка с изнесени неистини от бившия изпълнителен директор на "Кинтекс" Александър Михайлов по отношение на твърдението му, че той е сключил много изгоден договор за дружеството за 42 млн. евро за износ на специална продукция, такъв не е намерен в дружеството, каза Нитова, която цитира резултати от доклада.

Досега са сключвани договори за дейност, която дублира дейността на служители от дружеството, допълни тя. Има и договори, които преповтарят определена дейност, става дума за припокриване дейността на един граждански договор с друг такъв действащ. По думите на Нитова фрапантен е случаят с агентски договор – договор за представителство, като там са платени над половин милиона долара за дейност, която е осъществена преди сключването на този договор. Тя добави, че за едни ден - на 20 февруари тази година, е сключен договорът, споразумение към него и проформа е представена фактурата от другата страна и в едноседмичен срок е платена посочена сума.

При проверката е установено, че всички договори, сключвани за 6 месеца назад, не са докладвани в Съвета на директорите. От това следва изводът, че Михайлов е управлявал еднолично дружеството и не е спазвал правилата на Устава, договора за управление и правилата за работа на Съвета на директорите и не е уведомявал ръководство на ДКК за сключените договори, заяви Нитова.

Друг по думите й фрапантен случай от работата на старото ръководство на "Кинтекс" е свързан с това, че "през този период има отказ в Египет от представителството на ВМЗ от "Кинтекс"  и е прехвърлено на частна фирма БИМ, където Михайлов е били на ръководна длъжност.

Самият факт, че се прехвърля представителство на държавно дружество от държавно дружество на частна фирма, в която Михайлов е бил част от оперативното ръководство на тези фирма, и то на дружества, които са в една система - на военно-промишления комплекс, е показателен, допълни тя.

В отговор на въпрос Анита Великова, председател на Съвета на директорите на "Кинтекс" каза, че не разполага с информация дали предишното ръководство на дружеството е изнасяло оръжие за Украйна, но допълни, че ще бъде направена проверка по този въпрос.

В отговор на въпрос за ВМЗ-Сопот от Нитова потвърди, че дружеството не е платило дължимия държавен дивидент, въпреки че писмено в началото на май ръководството е било уведомено за дължимия размер и срок на плащане. Общият размер на дължимия дивидент за периода 2017 - 2021 г. е 54,8 млн. лева.

На 3 юни ръководството на ДКК взе решение за смяна на борда на ВМЗ-Сопот. Тогава вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова изтъкна три причини за смяната на ръководството на дружеството - влошено финансово състояние, отказ да се плати държавен дивидент и разпродажба на имущество зад гърба на принципала, без да е уведомено ръководството на ДКК.

 

Последвайте канала на

Радина Лазарова
420 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини