Ицо Салфетката съди България в Страсбург

  • 07 декември 2011 16:07

  • 1961
  • 0
Ицо Салфетката съди България в Страсбург
©

Ексбанкерът Христо Александров, известен като Ицо Салфетката, е завел дело срещу България в Страсбург.

Основният му мотив е, че съдебният процес срещу него и фалиралата Агробизнесбанк е продължил необосновано дълго – цели 14 години, и лежи на базата на предположения.

Кредитният милионер смята, че във връзка с водените срещу него дела е нарушено едно от основните му човешки права – за свободно придвижване, тъй като имал забрана да напуска страната. Европейската асоциация за правата на човека в Пловдив, която се е заела със защитата на Александров, все още не е посочила какво обезщетение ще поиска нейният клиент, пише  "Торнадо".

Към момента банкерът лежи в Пловдивския затвор. Той е първият олигарх от прехода, влязъл в затвора. Ръководената от него Агробизнесбанк е затворена през 1996 година по време на злополучното управление на Жан Виденов. Няколко месеца след това банката е поета от синдик и купена от БНБ за 1 лев. Същата съдба по това време сполетява Първа частна банка, Минералбанк, Туристспортбанк, Международна банка за инвестиции и развитие, Банката за земеделски кредит, банка Славяни, Елитбанк и други.

Христо Александров получава 8-годишна ефективна присъда по делото за ЗК МИК. Първоначалната му присъда е 10 години, заменена по-късно с 4-годишна присъда. През януари миналата година присъдата му е преразгледана от Апелативния съд и увеличена на 8 години. През юли 2010 г. ВКС потвърждава изцяло наказанието. От него е приспаднато времето, което бившият банкер излежава по време на разследването.

Не съм присвоявал парите, заявява многократно Христо Александров по време на процеса. Въпреки това е признат за виновен в качеството му на управител на Финансово брокерска къща "Пловдив". Присвоените пари са били привеждани от МИК в брокерската къща.

Акционери в МИК са били държавните тогава компании Кореком, Минерал сувенир, и др. През 2000 година Александров изчезва и международното му издирване не дава резултат. Година по-късно се предава сам.

От какво е недоволен Христо Александров и защо смята, че може да осъди държавата?

Първото допуснато нарушение е, че му е наложено наказание без закон, категорични са и от Европейската асоциация за правата на човека. Никой не може да бъде съден за деяние, което към момента на извършването не е представлявало престъпление. Освен това никой не може да бъде осъден за неизпълнение на договорни задължения, убедени са юристите от защитата.

В случая се касае именно за договори за заеми и невръщане на суми по тях. А никой не може да бъде лишен от свобода поради невъзможността си да изпълни договорно задължение. Нарушен е и разумният срок за наказание при такова престъпление, смята защитата. Юристите намират, че съдът е бил пристрастен и е нарушена Европейската конвенция за правата на човека, според която всеки е невинен до доказване на вината му с влязла в сила присъда. Следователно обвиненията срещу Христо Александров почиват на предположения, заключават неговите адвокати.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1961 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини