Захариева: Експертите от ЕК ще проверяват и шест дела с обществен интерес

  • 04 юни 2016 14:06

  • 1161
  • 0
Захариева: Експертите от ЕК ще проверяват и шест дела с обществен интерес
© Булфото (архив)

Шест конкретни дела с обществен интерес у нас ще са част от проверката на четиримата прокурори от Великобритания, Испания, Германия и Холандия, които ще изготвят независим анализ и оценка на структурния и функционалния модел на Прокуратурата на Република България. Това заяви министърът на правосъдието Екатерина ЗахариеваЕкатерина Захариева Екатерина Захариева е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на в предаването „Седмицата" на Дарик радио, на въпрос ще бъдат ли включени конкретни дела в обхвата на проверката, съобщиха от правосъдното министерство.

По време на мисията, която се очаква да започне у нас в края на юни, ще се извърши анализ на структурата на прокуратурата, на вътрешната й организация, на фактори, които евентуално биха могли да повлияят върху независимостта и безпристрастността на прокуратурата като цяло и на отделния прокурор, допълни министър Захариева.

Тя отказа да даде други подробности по методологията на предстоящата проверка, тъй като общите условия на Службата за подкрепа на структурната реформа към Европейската комисия изискват конфиденциалност по отношение на кореспонденцията и материалите. „Знаете, че България поиска тази мисия още през януари и ние настояваме експертите да дойдат възможно най-бързо. Поради големия обществен интерес, помолихме поне част от техническото задание да бъде оповестено. Разбрахме се това да се комуникира с тяхната правна служба и когато има информация, ще оповестим колкото може повече по детайлите“, каза още тя.

По думите на Захариева, четиримата чужди прокурори ще идват у нас 5 пъти за по една седмица. Очаква се анализът им да е готов в края на годината. Тя определи като неприемливи и неаргументирани критиките на определени политици по отношение на съдебната реформа. "Моля за ясни аргументи при подобни нападки и конкретни предложения", призова тя.

„Публикуваният от нас проект за изменения в Закона за съдебната власт тотално променя философията за управлението в съда, атестирането и конкурсното развитие, реформира прокуратурата, поставя изцяло нови правомощия на Инспектората към ВСС“, категоричен бе правосъдният министър.

Помолена да коментира какви са разликите в сега предложените текстове, спрямо тези в проекта на предишния екип на Министерството на правосъдието, тя обясни, че новите разпоредби в глава Прокуратура са по-радикални. „Конкретизираме в какво се състои контролната дейност на главния прокурор, а именно да обезпечи точно и еднакво прилагане на законите. Отнема се възможността горестоящият прокурор да дава разпореждания за решаване на делата по същество. Той ще може да дава указанията само относно прилагането, при това писмено и мотивирано, без да се засяга вътрешното убеждение на решаващия преписката или делото прокурор. Имаме изричен текст, че даването на устни указания от страна на горестоящите прокурори се обявява за недопустимо“, обясни министър Захариева.

Отмяната на прокурорските проверки, според нея обаче, може в бъдеще да доведе до образуване на стотици досъдебни производства, по сигнали и съмнения за извършени престъпления което е репресивно. „Това, което направихме ние, е да въведем срокове за извършване на проверките, така че те да не се извършват до безкрай - 2 месеца с възможност за еднократно удължаване до 1 месец. Произнасянето на прокурора по същество, пък трябва да се случи до 1 месец от постъпване на материалите“, каза още правосъдният министър.

Според нея, темата за оценката на магистратите е една от най-важните в проекта за промени в ЗСВ. С новите критерии за атестации и кариерно израстване даваме гаранции, че съдиите, прокурорите и следователите ще са наистина безпристрастни. В централните атестационни комисии ще има, както членове на Висшия съдебен съвет, така и действащи магистрати, избрани от Общите събрания. „Атестирането е и пряко свързано с качеството на хората в съдебната система, а в момента това се прави формално“, допълни Захариева.

Във връзка с Изборния кодекс, на въпрос дали подкрепя дистанциионото гласуване, правосъдният министър заяви, че подкрепя всяка форма на гласуване - електронно, по пощата дори - стига да се гарантира тайната на вота.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
1161 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини