БХК заведе в Страсбург ново дело за дете с увреждания, загинало в институция

  • 06 април 2016 11:23

  • 941
  • 0
БХК заведе в Страсбург ново дело за дете с увреждания,  загинало в институция
©

Българският хелзинкски комитет (БХК) заведе в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) четвърто, поредно дело за дете, загинало в „дом“ вследствие системно занемаряване, довело го до болестно недохранване. Когато умира през 2005 г. на 11 г., Ралица тежи едва 8 кг. Официалната причина за смъртта е „сърдечно-съдова недостатъчност“.

Два дни преди смъртта детето е със забавени и приглушени сърдечни тонове и постепенно изпада в „терминално състояние“, но нито персоналът на дома, нито личният му лекар го отвеждат в болница. Не назначават и лечение. През 2015 г., след пореден сигнал на БХК, 10 години след смъртта ѝ и 5 години след започване на досъдебното производство, Апелативна прокуратура – София се произнася, че „има доказателства, че [личният лекар] е съпричастен към смъртта на Ралица, изпълнявайки немарливо задълженията си като лекар“, но давността за преследването му вече е изтекла. БХК ще защитава Ралица в съда в Страсбург от свое име, като твърди, че са нарушени правата ѝ на живот – Член 2 от Европейската конвенция за защита на правата на човека (ЕКПЧ); на свобода от нечовешко и унизително отнасяне – Член 3 от ЕКПЧ; на свобода от дискриминация – Член 14 от ЕКПЧ; и на ефективно вътрешноправно средство за защита – Член 13 от ЕКПЧ. „Българската прокуратура не проумя, че децата с увреждания, лишени от общество, са хора на равна нога с прокурорите в тоги. Тя продължава да държи тези деца в анти-пространство извън закрилата на наказателното право“, заяви адв. Маргарита Илиева, директорка на Правната програма на БХК.

Ралица е родена на 23.04.1993 г. с физически увреждания. На шестмесечна възраст ѝ е поставена диагноза „дълбока умствена изостаналост“. През 1996 г., когато е на 3 г., е настанена в Дома за деца и младежи с умствена изостаналост в с. Петрово, област Благоевград, където прекарва остатъка от живота си. В дома Ралица е лишена от необходимата ѝ рехабилитация. В съдебно-медицинска експертиза във връзка със смъртта ѝ вещите лица установяват, че „детето […] следвало да бъде обгрижвано непрекъснато от реаниматор и педиатър“. Такава грижа никога не ѝ е предоставена. Прокуратурата образува досъдебно производство за смъртта ѝ чак през 2010 г. – 5 години след настъпването ѝ, само благодарение на продължителното застъпничество на БХК за институционализираните деца.

По искане на БХК през 2008 г. Върховната касационна прокуратура назначава проверки във всички „домове“ в страната. Установени са тежки дефицити в грижата за деца и младежи в проверените институции, редица телесни повреди и 75 смъртни случая за 8 години. Никоя прокуратура обаче не образува досъдебно производство във връзка с тези данни. Затова през 2009 г. БХК завежда дело от свое име срещу прокуратурата по Закона за защита от дискриминация. То е прекратено, след като тогавашният Главен прокурор, Борис Велчев, се съгласява прокуратурата да извърши нови проверки във всички „домове“ заедно с БХК и да даде достъп на БХК до всички преписки, за да защитава правата на децата. Образувани са 240 досъдебни производства, по които БХК следи и атакува прокурорските актове. Към момента, въпреки правните действия на БХК, продължаващи и до днес, почти всички те са прекратени. Не е внесено нито едно обвинение в съда. През 2013 г. след смяната на Главния прокурор, настоящият – Сотир Цацаров, прекратява достъпа на БХК до образуваните производства. По този начин е преградена възможността за контрол от страна на правозащитни юристи по дела с подобна обществена значимост, при които жертвите не могат да се защитават сами, и които нямат близки, които се интересуват от тях. Разследването на смъртта на Ралица не е по-различно – то също завършва без обвинителен акт. Според Окръжна прокуратура – Благоевград, Ралица била просто с „по-ниска преживяемост“. Предишни две подобни жалби на БХК срещу България – за Анета и Николина от дома в Стража, вече бяха комуникирани на българското правителство от ЕСПЧ и бяха разменени становища. По тях се очаква решение. Анета умира на 15 г. през 2006 г. от перфорация на стомаха, като в болницата изваждат от нея 25 стелки за обувки, 8 парцала, 3 дунапренови гъби, 6 чорапа, 3 парчета хартия и 3 камъка с големина 3-4 см при операция, която не успява да я спаси. Николина умира на 19 г. от тежко недохранване.

Последвайте канала на

Нора Виткова
941 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини