-
01 март 2016 10:29
- 1415
- 1
Това предвиждат промените в Закона за наказателното правосъдие за деца, каза пред БНТ заместник-министърът на правосъдието Виргиния Мичева-Русева. Сега съдиите нямат голям избор каква мярка да бъде наложена за тежки престъпления.
Към настоящия момент няма нормативно изискване съдиите да имат специализация за работа по дела с малолетни и непълнолетни, уточни от своя страна съдия Николай Младенов, съдия по делото с 16-годишния Ивайло, който простреля 14-годишно момче.
Нашият закон не предполага голям избор на съдията каква мярка да бъде наложена при едно такова тежко престъпление, коментира в "Денят започва" зам.-министърът на правосъдието Виргиния Мичева-Русева делото с 16-годишния Ивайло. Тя уточни, че в момента в закона имаме предвидени 4 мерки за неотклонение. Най-тежката е задържане под стража. Останалите са надзор на родител, възпитател, на инспектор в детска педагогическа стая или възпитател от интернат. Така, че в случая с Ивайло, може би е нямало голяма възможност за избор, каза Мичева-Русева.
Предвидените промени в Закона за наказателното правосъдие за деца ще дават по-голям набор от възможности за това каква мярка съдията да наложи.
"Не само задържане под стража. Например настаняване в професионално приемно семейство, дори домашен арест с електронно наблюдение. Когато семейството не е здраво и не могат да управляват добър надзор върху детето, то трябва да се изведе от това семейство. Вместо да бъде в ареста, абсолютно затворен от света, без контакти, без социална среда, то това дете трябва да отиде в такова семейство, което е професионално и обучено за работа с такива деца с девиантно поведение", каза зам-министърът на правосъдието.
При домашния арест ученикът само стои в къщи и посещава училище. "Това е дори по-евтино и за държавата. Няма нужда да харчим пари детето да седи в ареста и то няколко месеца. И това, което сме предвидили в измененията на Закона, е мярката за неотклонение "задържане под стража" да бъде само 1 месец. Не трябва децата да са в килиите за дълго време, това не е в техен интерес. Целта на наказанието е не само да го накажем, а да го превъзпитаме. Как ще го превъзпитаме, ако стои в килията? ", допълни Мичева- Русева.
Децата от стабилни семейства не трябва да се затварят в изолатор, а трябва да се изследват мотивите защо е извършено това престъпление и как да се помогне на това дете. В новия закон е включено още извършителите на престъпление да имат индивидуална характеристика. Тази информация ще бъде предоставена на съдията, за да може той да вземе най-правилното решение.
Съдията по делото с 16-годишният Ивайло заяви от своя страна, че му е било много трудно да вземе решението за най-тежката мярка.
"Трудно ми беше да взема решение, защото освен съдия и магистрат - аз съм родител", казва съдия Николай Младенов.
Той допълни, че към настоящия момент в правосъдието за деца има нормативна рамка, според която лица над 14 години могат да носят наказателна отговорност. По-малките деца от 8 до 14 г. имат алтернативна форма на санкциониране - възпитателна рамка.
Съдия Младенов отбеляза, че Наказателният кодекс е приет през 1968 г. , а Законът за борба с противообществените прояви на малолетни и пълнолетни е от 1958 г. И двата закона имат множество промени и при тях е правен опит за приспособяване на тези правила с със съвсем различни нови социално икономически условия.
"Към настоящия момент няма нормативно изискване съдиите да имат специализация за работа по дела с малолетни и непълнолетни. По пилотни проекти в 3 районни съдилища в страната и в 2 окръжни има подобна специализация, но това е в резултат на районни решения, а не на решение на цяла България", каза съдията.
Заместник-министър Мичева - Русева уточни, че реформата предвижда да има специализация на съдии, прокурори, полицаи и социални работници, които да работят специализирано с деца. Идеята е за детски съд, но това на този етап не може да се реализира заради финансови съображения. "Но ще направим специализирани състави, които ще гледат само такива дела - наказателни с деца, извършили нарушение и с деца - свидетели. Законът ще даде по-голяма възможност на съдията за по-голяма гъвкавост", каза министър Мичева-Русева.
Последвайте канала на
Свързани новини
Германия ще подкрепя България за съдебната реформа
05 февруари 201617:40
Захариева: Във ВСС да спазват кодекса за магистратите и да чуват мненията си
29 януари 201621:02
Захариева: Няма нужда да се обиждаме, време е да работим
27 януари 201618:38
ЕК: Изпращаме експерти в България, за да помагат с реформата в правосъдието
27 януари 201616:44
Прокуратурата: Докладът на ЕК подпомага усилията ни за съдебната реформа
27 януари 201616:21
Международни инвеститори заплашват да се изтеглят от България заради проблемите в правосъдието
25 януари 201618:37
Тед Кочев се сдоби с българско гражданство
18 март 201616:54
Фелдшер осъди прокуратурата, след като бе оправдан за смъртта на дете
15 март 201613:36
Парламентът отказа да изравни майчинството с минималната работна заплата
02 март 201611:53
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Кметът на София за “Герена”: Нищо не се случва, чакаме областния управител
"Вабанк": Има ли смисъл да влизаме в Лига "Б"?
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Ивайло Гоцев: Шансовете за мач Усик - Пулев са големи
Германия и Нидерландия затварят груповата фаза на Лигата на нациите, но интригата е на други места
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
ПП-ДБ сезират и.ф. главен прокурор за изгонването на три държавни агенции от сградата им, искат встъпването на Пеевски в нея да бъде спряно
19 ноември 202416:39
Проф. Чорбанов: Вече се въртят имена за потенциален премиер
19 ноември 202417:39
Вижте какви решения ще взима служебното правителство утре
19 ноември 202418:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
Доц. Иванов: Никой не може да накара Украйна да преговаря, Русия не може да бъде принудена за мир чрез сила
19 ноември 202417:54
Сергей Лавров след ударите в Русия с ATACMS: Владимир Путин вече отправи своето предупреждение
19 ноември 202416:27
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
2016.03.02 | 10:21