-
27 септември 2024 09:33
- 523
- 2
Това е развод, при който единият се старае да пречи на другия. Така конституционният съдия и бивш служебен министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов коментира работата на 50-ото Народно събрание (НС) в предаването „Тази сутрин“.
„Едно мнозинство, което не искаше или не можеше да излъчи редовно правителство, продължи да действа до самия си край като неофициално съдружие. Ето ви един парадокс, който повдига много въпроси“, посочи той.
Конституционният съдия разгледа работата на Народното събрание и неговата законодателна дейност.
„Има нормативно изискване периодично да се прави оценка на въздействието на нормативните актове. Това се прави проформа или въобще не се прави. За съжаление в парламента често се преминава към дадено действие, без да е ясно това, което е направено преди това – до какво положителни или отрицателни резултати е довело“, посочи още той.
Янаки Стоилов посочи, че би следвало да се прави и оценка за съответствието на законите с Конституцията на България. От думите му стана ясно, че тя се прави от Конституционния съд.
„Повечето конституционни промени, направени от депутатите в миналото Народно събрание, бяха обявени за противоконституционни. Приеха се редица решения, които също се оказа, че са в противоречие с Конституцията на България. Като пример ще дам освобождаването на председателя на Сметната палата – това стана на два пъти“, посочи той.
Даде пример и от приключилото 50-ото НС – за запълваната на дефицита от аптеки в някои отдалечени населени места.
„Аз бях учуден, въпреки противоречивите мнения по темата, как може един толкова сложен проблем да бъде редуциран до някаква търговска дейности. Според мен това въобще не е правилния подход. Не чух да се говори за създаването на т.нар. мобилни аптеки, или как да се облекчи режима за разкриването на филиали на аптеки в такива населени места, или как да се стимулират финансово фармацевтите да работят по селата“, коментира той.
Според Янаки Стоилов в над 20 общини няма нито една аптека, а в 12 областни градове – нито една денонощна аптека. Той обърна внимание и на факта, че в много населени места няма и лекар, който да изпише рецепта.
„Всичко това показва липсата на един последователен и системен подход в решаването на сериозни въпроси“, заключи той.
Конституционният съдия недоумява, защо Националния статистически институт (НСИ) не публикува данни за смъртността в страната, след като това е негово задължение. „Ако нямаш точна информация по даден проблем, как взимаш решение за преодоляването му“, поясни той.
Последвайте канала на
Коментари 2
Добави2024.09.27 | 10:25
Добави коментар
Водещи новини
Лена Бориславова: Не държим кандидатът за равноотдалечен премиер да е посочен само от ПП-ДБ
27 ноември 202408:07
Кирил Петков: Трябва да се отпуши работата на парламента
27 ноември 202409:13
Иван Иванов, БСП: Не ни дадоха гаранции, че Силви Кирилов няма да обслужва Пеевски и Борисов
27 ноември 202407:49
Балабанов: Силви Кирилов не е скритият служебен премиер
27 ноември 202408:36
Петър Петров: От "Възраждане" не се чувстваме в изолация
27 ноември 202408:55
Андреева: Колкото повече ПП искат да се отделят от Пеевски, толкова повече се доближават до „Възраждане”
27 ноември 202408:31
Повторно броене на бюлетини: Какво ще се случи, ако се появят липсващите гласове за "Величие"?
27 ноември 202408:04
Защо младежката безработица у нас остава висока?
27 ноември 202408:58
Бивш шеф на охраната в столичния мол: Тези младежи и преди са правили проблеми
27 ноември 202407:53
2024.09.27 | 09:55