-
05 април 2024 15:53
- 426
- 2
Министерството на правосъдието (МП) предлага изменения в Административнопроцесуалния кодекс, които да сложат край на прекратяването на дела заради отмяна на атакуваните актове. Това съобщиха от пресцентъра на ресорното министерство.
Според предложенията административните съдилища, както и Върховният административен съд (ВАС), няма автоматично да прекратяват дела само защото атакуваните пред тях актове междувременно са били отменени. До прекратяване няма да се стига, когато при прилагането на оспорения общ административен акт или подзаконов нормативен акт са засегнали субективни права, свободи или законни интереси на оспорващия. В тези случаи съдът ще се произнесе по същество, като може да обяви нищожността на акта, да установи изцяло или отчасти незаконосъобразността му или да отхвърли оспорването. А потърпевшите могат да потърсят обезщетение за вреди, ако съдът е уважил жалбите, предвиждат още промените, предложени от министерството и публикувани за обществено обсъждане.
Така законът ще бъде съобразен и с решение на Съда на Европейския съд (СЕС) по преюдициално запитване на Административен съд – София град, уточниха от МП. Казусът, по повод на който бе сезиран СЕС, е за оспорен от гражданин текст в Наредбата за топлоснабдяването (подзаконов нормативен акт), касаещ дяловото разпределение в сграда – етажна собственост. Тричленен състав на ВАС уважава жалбата, но петчленен състав на ВАС обезсилва това решение, тъй като междувременно министърът на енергетиката изменя наредбата и предметът на спора е отпаднал. В произнасянето си СЕС заявява, че Хартата на основните права на ЕС не допуска процесуално правило на държава членка, което да позволява прекратяване на съдебно производство в подобни случаи, без страните да са имали възможност да изтъкнат евентуалния си интерес от продължаване на производството и без такъв интерес да е бил взет предвид, обясниха още от правосъдното министерство.
Отделно заради противоречива практика, към ВАС е отправено искане за постановяване на тълкувателно решение, свързано с общите административни актове. Поводът са съдебни решения по жалби срещу въведени от министъра на здравеопазването противоепидемични мерки по време на извънредното положение заради COVID-19.
Друга група от предлаганите изменения в АПК е свързана с дигитализацията на административното съдопроизводство, залегнала като ангажимент и в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Предвижда се съдебният акт да бъде съставен като електронен документ в единната регистърна база данни и да бъде подписан с квалифициран електронен подпис. Ще има също възможност за провеждане на дистанционни виртуални открити заседания; задължават се определен кръг лица да отправят искането си в електронна форма, както и задължително да посочват електронен адрес за призоваване и получаване на документи в производствата пред административен орган и пред съд. Става дума за административните органи, органите на съдебната власт, омбудсмана, лицата, осъществяващи публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги, организациите и адвокатите, участници в производствата. Законопроектът въвежда промени и в частта от АПК, регламентираща производствата пред съд, поясниха от правосъдното министерство.
В края на март т.г. правосъдното министерство официално започна общественото обсъждане по новия проект за Закон за съдебната власт. Акцентите на публичното обсъждане са предлаганите структурни реформи, включващи създаването на Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, мястото на прокуратурата спрямо съда и други. Специално внимание се отделя и на функционалните реформи – кадровата политика и контролната дейност в съдебната власт, както и функциите на прокуратурата в наказателния процес.
Последвайте канала на
Свързани новини
Бойко Никифоров от Общественият съвет за правосъдие: Можем да предоставим списък с 30-40 магистрата, обвързани с Нотариуса
15 март 202421:06
Министрите на правосъдието на ЕС обсъдиха ефективното противодействие на незаконния трафик на мигранти
05 март 202418:06
Може ли да бъде извадена мафията от правосъдието?
27 февруари 202413:04
Над 240 студенти по право проследиха работата на Министерството на правосъдието
26 февруари 202416:50
Еврокомисарят по правосъдие ни похвали за реформите, но припомни: Борбата с корупцията е не по-малко важна
15 февруари 202411:12
Министерство на правосъдието предлага увеличение на парите за вещи лица
28 януари 202412:46
Славия 0:1 Крумовград, гостите вкараха в края на първата част
България - Черна гора, Брандън Йънг титуляр за "лъвовете"
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Щутгарт и Торино с интерес към Петко Христов
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 2
Добави2024.04.05 | 17:54
Добави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
В търсене на председател на НС: "БСП-Обединена левица" събира партиите, без ГЕРБ и ДПС-НН
25 ноември 202416:48
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Ваня Григорова: За да няма сива икономика, трябва да премахнем тавана на осигурителния доход
25 ноември 202417:55
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Институтът за изследване на войната: Успехи на руската армия показват, че не може да се говори за патова ситуация във войната
25 ноември 202417:19
2024.05.25 | 04:57