Орманджиев: Времето е кратко за избори 2 в 1

  • 25 март 2024 14:06

  • 466
  • 2
Орманджиев: Времето е кратко за избори 2 в 1
© Novini.bg/ Canva

Извънредното заседания на НС за гласуване на отказа на Мария ГабриелМария ГабриелМария Иванова Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев.   През 1997 г. завършва Езикова за премиер и външен министър е констативно. То се задейства по утвърдена практика. Целта е да има нотификация на президента. За да продължи конституционната процедура, е необходимо да се вземе такова решение на извънредно заседание на НС. 

Всичко по темата:
Скандалите в политиката, служебният кабинет и изборите 2 в 1 894

Това коментира в интервю пред БНР преподавателят по Конституционно право във Великотърновския университет гл. ас. Христо Орманджиев.

На практика не е посочен срокът да се връчи мандатът, но след като има решение на НС, президентът може да връчи на втората  - ПП-ДБ.

Политологът Христо Панчугов: Основният губещ е българският народ

Орманджиев обясни, че е твърде кратко времето за избори 2 в 1 – за ЕП и парламентарни.

„Разписана е процедурата в чл. 99 на Конституцията, че при неуспешен трети мандат тогава сме пред тази хипотеза служебен кабинет и избори. Времето е кратко. Хипотеза има за избори заедно и разделно, но всичко зависи от връчването на мандатите и дали ще се върнат веднага. Този двумесечен срок не зависи от президента“, обясни преподавателят по Конституционно право.

И сподели, че е възможно едната седмица през юни да са евроизборите, а следващата да са парламентарните. 

 „Твърде къс е срокът за избори 2 в 1. Но след решението на НС утре, няма пречки процедурата да бъде придвижена“, коментира Орманджиев и обясни и изборът на кандидат за премиер измежду посочените в новите конституционни промени кой има право.

„Кандидатът за премиер има право да си избере министрите и да определи състава на служебния кабинет, без да е задължен да консултира решенията с президента. Тази промяна ограничи правомощията на президента, въпреки че политическата практика изисква да има консултиране с президента. А Конституцията казва, че предложението е на кандидата за служебен премиер - да предложи и президента да го регистрира с Указ. Възможно е и кандидатът да го съгласува с президента – политическа коректност, но не е задължен да го направи“, обясни Орманджиев.

Той коментира, че ако се стигне до служебен кабинет и Конституционния съд излезе с решение за законосъобразността на конституционните промени, в частта служебен кабинет, то това ще важи за следващи кабинети и няма да засегне настоящо служебно правителство.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
466 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.03.25 | 16:38

2
Луд ceкc няколко часа, силна еpeкция, ярки оpгaзми, много cпеpмa и повишен тeстoстеpон и безoпаcно на всяка възpaст! Не пpопyскайте шансa да напpавите секса си незабpавим-----> use.my/bman
Отказът на Габриел можеше

2024.03.25 | 15:08

1
Да бъде гласувано още днес, но ББ им дава още 24 маса да помислят, тоест Бойко прекли да се предлага.

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини