"Тренд": Без размествания по върховете - ГЕРБ първи, ПП-ДБ след тях; 52% против нови избори

  • 20 юли 2023 08:22

  • 3479
  • 0
"Тренд": Без размествания по върховете - ГЕРБ първи, ПП-ДБ след тях; 52% против нови избори
© Novini.bg/ Canva

Стабилизация в обществените нагласи през юли. Над половината от българите не искат предсрочни парламентарни избори. 22% оценяват положително работата на правителството. Наблюдава се известно успокоение във възприятията за икономическите перспективи, но тревожността остава водеща.

Това показва новото проучване на „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо основните институции и партиите. Изследването е реализирано в периода между 4 и 11 юли 2023 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на възраст 18+.

През юли регистрираме известна стабилизация на основните индикатори, които тестваме ежемесечно. Не отчитаме съществени промени в оценката за работата на основните институции и електоралната картина.

"Център за анализи и маркетинг": ГЕРБ-СДС първи, ПП-ДБ след тях, Гешев влиза, ако изборите бяха днес

Парламентът се движи на ниски нива на оценка за работата си, като през юли има леко покачване с 3 пункта до 14% одобрение. Причината вероятно е в по-активната работа на институцията през последния месец.

Положителна оценка за работата на кабинета на Николай ДенковНиколай ДенковНиколай Денков е служебен министър на образованието и науката в кабинета на Огнян Герджиков. С изразяват 22% от всички интервюирани. Най-силна подкрепа правителството среща сред привържениците на „Продължаваме промяната-Демократична БългарияДемократична България"Демократична България" e центристко-дясно политическо обединение, съставено от“ (над три четвърти), докато симпатизантите на ГЕРБГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в изглеждат разделени наполовина. Електоратите на останалите формации изразяват в огромното си мнозинство отрицателна оценка.

След спада от 7% в положителната оценка за работата на президента през миналия месец, настоящето проучване регистрира стабилизация в оценката за държавния глава – 37% изразяват положителна оценка, а 51% отрицателна. Посещението на украинския президент Володимир Зеленски в България съвпадна с терена на проучването и евентуален ефект от визитата би могъл да се отчете в следващото ни изследване.

Не се наблюдава съществена динамика в електоралните нагласи. ГЕРБГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в (24.8%) остава лидер с преднина от малко над 5% от гласуващите. Следват ги „Продължаваме промяната-Демократична БългарияДемократична България"Демократична България" e центристко-дясно политическо обединение, съставено от“  с 19.1% от заявилите, че ще гласуват на евентуални избори. Третото място остава за „ВъзражданеВъзражданеВъзраждане е политическа партия в България, учредена през август 2014 г. Неин председател“ с подкрепа от 15.5% от гласуващите, следвани от ДПСДПСДвижението за права и свободи (ДПС) е центристка политическа партия в България, ползваща се с (13.7%) и БСПБСПБългарската социалистическа партия (съкратено БСП) е (8.6%). „Има такъв народИма такъв народ"Има такъв народ" е политическа партия в България, създадена от българския телевизионен“ остава точно на прага на парламентарната бариера с 4% от гласуващите. Опцията „не подкрепям никого“ продължава да расте за пореден месец, като през юли достига нива от 6.3%.

Повече от половината (52%) от българите са на мнение, че не са необходими предсрочни парламентарни избори, докато една четвърт смятат, че са необходими. Нов парламентарен вот се подкрепя сред мнозинството от привържениците на „ВъзражданеВъзражданеВъзраждане е политическа партия в България, учредена през август 2014 г. Неин председател“ и БСПБСПБългарската социалистическа партия (съкратено БСП) е.

Във всяко ежемесечно изследване „Тренд“ мери и нагласите за икономическата перспектива според българите. След критично високите нива преди година заради инфлацията, в последните три месеца регистрираме определено успокояване. 20% очакват в следващата една година икономическото положение в страната да се подобри, 31% – да се влоши, а 44% да остане същото.

Сходни са тенденциите и при очакванията за жизнения стандарт – 21% смятат, че ще се подобри в следващата една година, 26% са на мнение, че ще се влоши, докато 45% не очакват промяна.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
3479 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини