-
07 ноември 2022 11:05
- 539
- 2
„Необяснимо и недопустимо е историята да се подменя, услужливо да се забравя, за да обслужва политическа конюнктура или геостратегически интереси. България даде на славянския свят писменост, духовност и култура и това не бива да е обвито в невежество, да се забулва в полулъжа, да се употребява за националистически лозунги.“ С тези думи вицепрезидентът Илияна ЙотоваИлияна Малинова Йотова е български политик , 5 ти Вицепрезидент на Република България , откри в София Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“, съобщиха от президентския прессекретариат. Форумът, който се провежда по инициатива на Йотова, събира известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и техни български колеги. За първи път от 40 години насам такъв мащабен форум за историята и бъдещето на българистиката се провежда с подкрепата на българската държава.
Държавният глава Румен Радев отправи видео обръщение към участниците. Приветствие беше прочетено от името на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит. Своята подкрепа изрази и служебният министър на културата проф. Велислав Минеков. На форума присъства и служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов.
„Науката е най-доброто средство срещу опитите от Изток и от Запад да се подменят факти, да се отрича приносът на ранната българска държава за развитието на славянството, да се отхвърля или пренебрегва значението на Преславската и Охридската книжовни школи, чието влияние далеч надхвърля границите на тогавашна България. С днешния форум се противопоставяме срещу посегателството върху историята“, изтъкна в приветствието си вицепрезидентът, чиято амбиция е форумът да е постоянно действащ и да се свиква на две години.
„България е една от най-богатите в света държави, с хилядолетна държавност и живо наследство, които доказват нашия цивилизационен принос в Европа и в предверието на Азия. Епохалното дело на Светите братя Кирил и Методий за създаване на графична система, най-близка до славяните, бе продължено от техните ученици, за които княз Борис „силно жадувал...”, посочи Илияна ЙотоваИлияна Малинова Йотова е български политик , 5 ти Вицепрезидент на Република България ,. Тя подчерта, че мисията на Кирило-Методиевите ученици е спасена от княз Борис и словото е разпространено с българските букви и на изток, и на запад, за да даде началото на нова книжовност, култура и духовност, за утвърждаване на православието. „Дали сме букви и писменост на Европа преди повече от 12 века, когато Европа се събужда за ролята си на световен лидер, когато религията е била основна територия на книжовността. Още тогава българският език изправя ръст и се съизмерва с латинския и гръцкия, с езиците на империите“, подчерта вицепрезидентът. „Защитата да познаваш светите тайни на родния език е не само преломен момент в тогавашната теологична догма, но и огромно преобръщане в мирогледа на средновековния човек. Езикът ражда идентичност, самоопределение и национална принадлежност“, заяви Илияна ЙотоваИлияна Малинова Йотова е български политик , 5 ти Вицепрезидент на Република България ,.
„12 века азбуката е нашият пазител, ореолът над нас, ключът към света и онзи духовен код на сътворението. България успява да запази езика и идентичността си при три царства дори когато на два пъти изчезва от картата на Европа, и то за столетия наред. Никога не загива като средище на духа, а българите успяват да отвоюват своята независимост не само със силата на мечовете, а и със силата на книжовността! Защото словото надживява вековете, то пронизва по-дълбоко от меча. Идват и си отиват империи, водят се войни, но словото с камък се не убива, както казва св. Григорий Богослов”, изтъкна вицепрезидентът.
В приветствието си Йотова постави и темата за връщане на позициите на българистиката в чуждестранните университети. От над 200 преди 20 години днес лекторатите по български език и култура са около 40. Темата беше разисквана и на организираната през юни от вицепрезидента Национална конференция за българския език „Език свещен“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. „Нашето послание е да върнем мястото на българистиката във водещите университети, да създадем следващите поколения изследователи на тази богата и древна култура. Срещаме подкрепата на академични и културни институти, на православната църква, на ЮНЕСКО и много други организации. В 21 век културната идентичност, самоопределянето и националната принадлежност стават още по-чувствителни фактори на съзнанието в условията на глобализацията и разчупването на рамките на стария свят. А когато разкриваме тайните на нашето духовно наследство, получаваме силата да разбираме днешното и да чертаем бъдещето“, убедена е Йотова.
Неслучайно за знак на форума е избрана буквата Б, изписана от проф. Кирил Гогов в традициите на църковно-славянското писмо. „Б като България, втората по важност буква в азбуката, различна от латинския, от гръцкия език. Нашата буква – бащина земя, благословия, благодарност, Бог“, обясни вицепрезидентът.
Програмата на Международния форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“ събира в едно история и лингвистика, археология и културология, православие и философия. Форумът ще завърши с кръгла маса, която ще очертае перспективите пред кирилските букви в дигиталния 21 век.
Официални медийни партньори на международния форум са Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция.
Последвайте канала на
Свързани новини
Румен Радев: Кирилицата изгражда мостове и свързва светове
07 ноември 202209:50
Гълъб Донев призова учениците да използват по-често кирилицата от чуждите "модерни" думи
15 септември 202210:43
Ден след 24-ти май: БГ кирилицата "грейна" и на мотрисите на БДЖ
25 май 202216:29
Фандъкова: Създаването на кирилицата е второто кръщение на нашия народ – също толкова свято и съдбовно
24 май 202213:52
Българската кирилица ще замести руската в държавната ни администрация
09 март 202211:38
Проф. Николай Овчаров: Надписи доказват категорично, че кирилицата е българска
08 октомври 202018:37
Йотова откри в Британския музей в Лондон изложба с Панагюрското златно съкровище
04 май 202312:11
Йотова: Липсата на доверие в политиците води до търсене на алтернативи на демокрацията
20 ноември 202220:41
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
11-те на Спартак (Варна) и Хебър
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Дербито между Пирин и Добруджа остана без победител
Коментари 2
Добави2022.11.07 | 11:23
Добави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
Унгарски министър обяви: България влиза и в сухопътния Шенген през януари догодина
22 ноември 202413:53
Премиерът Главчев: Служебният кабинет работи, за разлика от други институции
22 ноември 202414:27
Външно: България е срещу опитите за политическа употреба на Международния наказателен съд
22 ноември 202414:53
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Изстреляната по Днепър руска балистична ракета развила над 3773 м/сек
22 ноември 202414:49
2022.11.07 | 11:29