-
17 август 2022 08:45
- 33219
- 97
Този път ще имаме 121 депутати. Хората усетиха, че за тези 7 месеца ние направихме ужасно добри първи стъпки. Да, абсолютната промяна ще отнеме повече от 7 месеца, но първите стъпки са факт.
На "Капитан Андреево" се случи реална промяна и спряхме пестицидите да влизат в кухнята на българите. Насочихме 2 млрд. лв. към младите семейства и пенсионерите, вместо да отидат в джоба на осем човека. Социалните мерки също бяха безпрецедентни, включително и това, че цената на тока не се качи. Мисля, че хората видяха, че посоката е правилна, първата стъпка е добра и сега следващата ни задача е да си довършим работата. Това казва бившият премиер Кирил ПетковKирил Петков Петков е роден през 1980 г. Той е един от основатели на Центъра за Икономически пред в. "24 часа":
- Г-н Петков, през октомври обявихте, че Румен Радев има качествата да е начело на държавата. Още ли мислите така?
- Всеки път, когато казвам нещо, го вярвам. Нашето служебно правителство реално беше първото пропукване на статуквото и истината е, че то нямаше как да бъде реалност без него. Оттогава се видя, че имаме различия в някои от политиките през тези седем месеца - за “Газпром”, за външната политика. Но в този момент не съм аз, който трябва да каже дали има качествата да е президент, а българските граждани.
- Освен “Газпром” какво друго ви скара? Много преди проблемите с Русия той се опита да ви постави юзди за Северна Македония.
- Президентът няма да ходи на избори през октомври. И цялата драма скарани ли сме, или не, не мисля, че е тема. Много по-важно е какво мислим за другите политически партии. Заявката, че няма да направим правителство с Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г и ГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в, е нещото, което в този момент избирателите трябва да знаят. Всеки може сам да оцени дали неговият избраник се е справил добре, или не.
- Вие казвате, че с ГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в може, но без Борисов, той пък отвърна, че ПП са много приятни без Кирил и Асен. Това противопоставяне на лична основа няма ли да ни доведе до още едни избори през февруари?
- Не, напротив. Аз наистина вярвам, че този път ще имаме 121 депутати. Предния не ни достигнаха 4-ма депутати и вярвам, че този път тези четирима ще са от другата страна. Вярвам, че хората усетиха, че за тези 7 месеца ние направихме ужасно добри първи стъпки. Да, абсолютната промяна ще отнеме повече от 7 месеца, но първите стъпки са факт. На Капитан Андреево се случи реална промяна и спряхме пестицидите да влизат в кухнята на българите. Насочихме 2 млрд. лв. към младите семейства и пенсионерите, вместо да отидат в джоба на осем човека. Социалните мерки също бяха безпрецедентни, включително и това, че цената на тока не се качи. Мисля, че хората видяха, че посоката е правилна, първата стъпка е добра и сега следващата ни задача е да си довършим работата.
- И с кого?
- С “Демократична България” и БСП.
- Вие доволен ли сте от партньорството с БСП? Те се държаха по същия начин като партията на Слави Трифонов.
- Имаше една много голяма разлика. Да, имахме разлика в идеологиите за някои неща, но това, което казваха, че ще направят, го правеха. И имахме предвидим партньор. Те не ни изненадваха, не бяха задкулисни. Съвсем нормално е да имаме разлики. Но е много важно в една коалиция тези разлики да са ясни, да е ясно на базата на какви принципи са и да можем да стигнем до консенсус. И това го направихме неведнъж с БСП. С “Има такъв народ” беше точно обратното - от реториката “ние сме най-добрите ви съюзници” до “ще ви падне правителството, ако не ни дадете еди-какви си поръчки в МРРБ”. Този тип изненади и задкулисие доведоха, че ние вече не знаехме с кого говорим. Аз все още не съм сигурен дали в ИТН сме говорили с хората, които вземаха решенията. Със сигурност Балабанов не беше човекът, който взема решенията, със сигурност и Тошко Йорданов не беше. Слави Трифонов също не съм сигурен, че беше човекът, който вземаше финалните решения. И там ние не знаехме кой ни беше истинският партньор. Докато с БСП знаеш - сядате с Корнелия Нинова, тя има изпълнителен съвет и знаеш какви са действията и какви са различията.
- А защо позволихте на БСП да направят в горите това, което не позволихте на ИТН с пътищата? Вие накарахте депутата си Александър Дунчев да замълчи въпреки злоупотребите.
- Александър Дунчев никога не замълча. Ние не можем да накараме никой наш депутат да замълчи. Всеки си носи отговорността. Ще видите, че Дунчев, въпреки че не се координираше и много пъти имаше собствено мнение, различно от партията, ще бъде поканен за водач на наша листа. При нас няма послушковци, а хора с обща кауза. Никой никого не може да накара при нас да замълчи. Ако това се случи, предназначението ни като партия ще се измени до нещо, което не бих искал да видя, че сме стигнали.
- Къде са вашите лични грешки, за да се провали правителството?
- Направихме много грешки, но с нито една не нарушихме принципите си. И всъщност това, че се провали правителството, беше истинското доказателство, че ние не сме готови да направим безпринципни сделки. Ако бяхме дали средствата на пътищарите по начина, по който искаше ИТН, щяхме да сме още на власт. Ако бяхме направили евро-атлантическа коалиция с ГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в, щяхме да сме на власт с втория мандат. Ако бяхме си затворили очите за сериозни корупционни практики, сигурно и ДПС щеше да ни подкрепи. Това, че не го направихме, е нещото, с което сме най-горди. Не ни е важна политическата подкрепа в парламента, а това, което обещахме на избирателите, да се изпълни. И тази борба ще идва на стъпки. Като показахме, че не сме готови да направим безпринципни стъпки, се надявам, че българският избирател ще го оцени и ще ни даде шанса за втора, трета и четвърта стъпка.
- Не намирате ли собствената си вина в това, че вие не сте били диалогични. Тошко Йорданов ви определя като един по-образован и красив Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г?
- Когато успяхме да бъдем консенсусната страна между ДБ, които искаха веднага да изпратим оръжие за Украйна, и БСП, която каза “нито един куршум”, това показва истинската ни възможност да сме диалогични. Когато имате ясни идеологически различия, там сме повече от диалогични, защото няма един верен отговор. Но когато имате едни хора, които искат да откраднат, няма как да сме диалогични. И няма да бъдем. Ще бъдем ужасно недиалогични за хора, които искат да ограбят обществените средства и да напълнят джобовете си. Към тези хора ще бъдем екстремално недиалогични, за всички останали, които искат да променим България, но имат различни виждания по икономика, данъци и пр., ще бъдем най-диалогичният партньор.
- С Гроздан Караджов сте имали различия как да се харчат парите за пътищата, но какво ви скара с Теодора Генчовска?
- Тя през цялото време имаше много трудна задача да се опитва да играе по свирката на партията, която я беше издигнала, въпреки че осъзнаваше, че това не е българският интерес. И мога да я поздравя, че тя успя да стигне до единствената възможна сделка за Северна Македония, която беше толкова успешна за България, че цяла Македония излезе на площадите, но въпреки всичко се прие. И го направи, въпреки че нейният партиен лидер пееше “Македонияяяя” абсолютно безсмислено и бяха против всичко.
Генчовска беше между чука и наковалнята, между това, което трябва да се направи и което беше и нашата политика, и това, което Слави и Тошко я караха да прави. Тя нямаше нищо общо с Гроздан Караджов, при когото просто едни средства трябваше да се усвоят от осем компании по непрозрачен начин, ние не го позволихме и правителството падна. Когато казахме, че ще има 2,2 млрд. лв. за социални помощи, за пенсии, за 25 ст. намаление на цената на горивата се разбра, че няма да има 3,9 млрд. лв. за пътищарските фирми.
- Не се съгласихте да дадете тези пари на пътищарите, а в същото време изляхте много по-голям ресурс в помощи за бизнеса на калпак да си плаща тока. Така реално бизнесът печелеше повече, като харчи повече ток.
- Така е. Но това беше най-правилното нещо да вкараме 4 млрд. лв. в помощ на бизнеса, защото един проект за енергийна ефективност отнема минимум година. А тук имаше шок, който дойде от войната, и ако не бяхме налели тези ресурси да помогнем на бизнеса, инфлацията щеше да е много по-голяма и щяхме да имаме фалирали фирми. Дългосрочно обаче в Плана за възстановяване и развитие има много позитивни мерки за енергийна ефективност, соларни инсталации на фабрики, допълнителни изолации на сградите. Ние поехме шока, за да дадем въздух на бизнеса, и това беше една от най-успешните икономически мерки.
- И накрая се оказа, че средноевропейската инфлация е много по-ниска от българската и не можем да говорим само за привнесена.
- Има два компонента. Първо, много от държавите измерват инфлацията след помощите. Българското измерване е преди помощите и оттам има един марж. Второто - колкото една страна е по-бедна, толкова по-голям процент от потребителската кошница е храна. Храните в цяла Европа се качиха повече, отколкото други позиции, което направи тежестта на храната в българската кошница по-голяма. Реално, ако извадим тези два елемента, мисля, че сме точно на европейските нива на инфлацията.
- Нямаше ли да е още по-ниска, ако бяхте клекнали на “Газпром” да плащате в рубли?
- Това е много интересна опорка. Договорът с “Газпром” е със следното ценообразуване, първо имаме 70% тежест на газовата цена в Европа. С други думи, в момента газовият пазар в Европа е на 200 евро, т.е. 140 евро е само газовата компонента. Само тя ни качва на 280 лв. на мегават. Отделно имаме компонентата газьол, която качва поне още 20 лв. и вече сме на цена от 300 лв. на мегават, ако днес “Газпром” ни продаваше. И тук опорката е да се сравняват стари цени на “Газпром” с нови цени на неруски газ. И най-интересното е, че това го говорят и ГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в, а те през 2020 г. предоговориха компонентата на европейския газов пазар да влезе в цената на “Газпром”. Ако са честни, трябва да кажат, че през 2020 г. са сгрешили. Другата опорка е, че ние нито за момент не прекъснахме договора с “Газпром”. Всеки ден изпращахме заявка за количествата, които ни трябват. И казвахме: Моля, дайте ни тези количества, плащаме си, както искате. Даже в началото изпратихме 50 млн. долара и те ни ги върнаха. Това го направихме, за да сме изрядната страна и като отидем на арбитражен съд, ще ни помогне да докажем, че сме изрядни. И днес договорът реално не е прекъснат. Второ, твърдят, че ще е много по-евтин газът. Ами няма да е по-евтин. Но вижте Германия. Те плащат в рубли, но “Северен поток I” не дава обещаните количества. Италия също плаща в рубли и не получава целите количества. Как тогава ще отидем в отоплителния сезон с доставчик, който не дава на никого договорените количества, измени нашия договор едностранно. Това са химери и опити за заблуждаване на населението.
- А как отиваме в зимния сезон със седемте танкера, които нито е ясно дали са договорени, нито къде ще разтоварят?
- Първо, азерският газ за разлика от руския не е функция на газовата борса в Европа. Заради това техните цени са 4 пъти по-ниски от руските. Тези цени влизат в момента, в който на гръцката връзка ѝ се даде акт 16. Така за 1/3 от количествата цената ни пада значително. За другите количества - ние договорихме седемте танкера под условие до 19 август правителството да потвърди. Това се нарича опция. Обикновено тези опции струват пари, а ние успяхме да договорим без пари. Тоест служебното правителство може да се откаже, без да плаща, или да приеме тези количества. Седемте танкера плюс азерския газ биха били достатъчни да покрием зимните си нужди.
- И къде точно ще бъдат разтоварени?
- За октомври и ноември бяхме договорили за Гърция съвсем реални възможности за слот. А декември, януари и февруари трябва да се видят възможностите между Гърция и Турция.
- А защо, след като е толкова добра тази договореност, не подписахте договора? Още повече че месец по-рано казвахте, че служебен кабинет на Радев ще ни върне в орбитата на Москва.
- Успяхме да договорим тази опция да се купят седемте танкера с ясни условия и ясна цена, която е 30 долара под пазара. Но това стана в последната ни седмица. Не искахме да се чува, че в последния ден сме подписали, без да даваме правото на новото правителство да оцени ситуацията. При толкова ясно договорени условия решихме, че е колегиално да се даде опцията да бъде изпълнена от следващото правителство и те сами да се уверят, че това са най-добрите възможности. Ако намерят нещо по-добро, да вземат него.
- Съжалявате ли, че арестувахте Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г, и то незаконно? Така май по-скоро му дадохте индулгенция, отколкото да постигнете нещо.
- Докато този главен прокурор е там, където е, всеки арест на Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г ще бъде неправилен и незаконен.
- Ама той съдът обяви ареста за незаконен.
- Да и глобиха полицията с 300 лв. Истината е, че докато нямаме работеща прокуратура или докато Европрокуратурата не стигне до доказателства, а тя и в момента работи, ние няма да имаме устойчиво правораздаване за Борисов. Той държи тези хора, най-вероятно има компромати срещу тях или имат тайни един към друг. И тази задкулисна договорка го държи стабилен. Но ние показахме, че имаме смелостта да направим първата стъпка. Не мисля, че има друга политическа сила, която би посмяла въпреки цялото задкулисие, въпреки че службите не са наши, да даде свободата този арест да се случи. Аз мисля, че избирателят видя, че нас не ни е страх. Сега ще види, че ние събираме опит. И докато първия път се учехме да имаме всички лостове на управлението, а и те реално не бяха наши, вече знаем къде са проблемните места и с този опит и същата липса на страх е въпрос на време и на 121 депутати.
- Това ми звучи като закана пак да арестувате Борисов, но този път по-успешно.
- Не. Аз не съм човекът, който може да го арестува. Но престъпленията, които изглежда, че е направил, са толкова очевадни, че всяка работеща прокуратура, включително и европейската, ще стигне до същината. Не трябва да има политически чадър и хората видяха, че никой не може да ни влияе и не слагаме чадъри над никого. И сме решени да стигнем дотам, докъдето трябва.
- Какво се промени във философията ви за управлението? През октомври беше: първо политиките, после хората, а накрая се заинатихте да пратите точно Бойко Рашков в КПКОНПИ.
- Оказа се, че само институционалната рамка не е достатъчна. Опира се и до хората. И двете заедно могат да променят нещата. Ако сложите на най-хубавия закон и институция един човек, който е зависим, или е подкупен, законът никаква работа няма да свърши. След 7 месеца управление ясно виждаме, че правилните хора с правилната институционална рамка е рецептата за краен успех.
- Казахте, че първия път сте се учили. Нямате ли усещането, че не разбирахте и все още не разбирате държавата и я третирате като управлението на фирма?
- Ясно разбираме кои механизми спират държавата да работи. И вече ни е абсолютно ясно кои са петте ключови звена, от които трябва да започнем още по-ясна промяна. Троянският кон, който имахме в лицето на Слави Трифонов, не ни даваше тази възможност. Ако видите и програмата, с която завършихме, там вече не са общи параграфи и приказки, а ясни и точни неща. Тази опорка, че не разбираме от управление, е абсолютно невярна, защото бяхме министри, бяхме в управлението на една от най-сложните коалиции, видяхме къде са слабите звена и можем да сме още по-ефективни. Само един пример. Аз лично виждам като грешка, че всяка партия си имаше нейно министерство. С това искахме да покажем, че всеки носи отговорност за действията си. Това се оказа грешка, защото трябва да има контрол. И взаимният контрол става с размяна на зам.-министрите като минимум. Това ще е промяна, която ще направим в сглобката на бъдеща коалиция.
- А кой поиска тази феодализация на министерствата?
- То не беше феодализация. Идеята беше всеки да си поеме отговорността и тя да е ясна, а не да спорим чия е вината, че нещо не се е случило. Но видях, че оперативният контрол е по-важен от опасността да се размие отговорността.
- Наричате Слави троянски кон. А вие не знаехте ли кой е той, преди да подпишете за коалицията?
- Честно, не знаех. Знаех, че е нетипичен политик, че има опасност да има недобри приятели, но мислех, че той е човекът, който взима решения. А седем месеца по-късно не зная кой взима решенията при него. ИТН никога не се знаеше на кого ще се обадят за конкретно решение. Той Слави си каза, че Орлин Алексиев му е приятел от 20 г. А кои са другите приятели? Това е задкулисие. И за следващото правителство искаме да знаем кой е всеки, който взема решения. За изборите има ясен вододел. Или старите мутренски времена, или новия подход, където строим институционално, и всички, които взимат решенията, са видими и носят отговорност. Избирателите да решат искат ли да се върнем към мутренските похвати. И като казах за тях, в последните 30 дни има над 3500 статии срещу мен, “Продължаваме промяната” и Асен Василев. Това е една огромна индустрия, която бълва срещу нас всякакви черни пиари, за да опита да ни спре.
- Няма да се договаряте с ГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в и ДПС, а бихте ли преговаряли с “Възраждане” и Стефан Янев?
- При Стефан Янев и “Възраждане” проблемът е, че искат да заменят посоката на България и напълно да променят геополитическото ни позициониране. Условията на “Възраждане” да ни подкрепят бяха излизане от НАТО, референдум да останем ли в ЕС, всякакви други такива. И само си представям как ще изглежда България извън НАТО и ЕС. Ние ще станем държава извън световната система и ще се управлява от феодали с огромни нива на корупция. “Възход” и “Възраждане” са много еднакви, просто Янев говори с малко по-умерени думи. Ами Стефан Янев не можеше да нарече войната война. Този тип движения опитват да продадат мечтата за трите морета изкривена. Костадин Костадинов не може да обясни какво ще се случи, ако излезем от НАТО и ЕС, защото опитват с омраза да набират скорост.
- А защо тогава направихте Стефан Янев ваш министър?
- Когато бяхме в първия служебен кабинет, ние имахме доста добра колаборация по ББР, за язовирите. Нямахме противоречия и си казахме, че имаме отбор. Но това желание за различна геополитическа ориентация е плашещо.
- На предните избори ясно бяхте казали - Кирил ПетковKирил Петков Петков е роден през 1980 г. Той е един от основатели на Центъра за Икономически ще е премиер, Асен Василев финансов министър. Този път склонни ли сте на преговори за ролите ви?
- Видяхте ли какво се случи при даването на втория мандат? В момента, когато видяхме, че за формирането на правителство е проблем аз да съм министър-председател, аз нямах никакъв проблем да отстъпя. Много хора не разбират, че за никого от нас това не е мечтаната работа и кариера. Вярвам, че каузата да е над всеки един от нас, е правилният път и всеки един от нас би се справил много добре в следващо управление.
- Склонни ли сте и двамата да отстъпите и да излезе напред Лорер например?
- Имена да се споделят в момента, няма смисъл. Не трябва да се гледа името, а какви са крачките България да напредне по най-бързия начин. Всеки от нас е тук да промени България, а не да се устрои по някакъв начин.
- Надявате се на 121 депутати, но за съдебна реформа ще ви трябват поне 160. С кой какъв компромис сте склонен да направите, за да го постигнете?
- Нито ДПС, нито ГЕРБГЕРБ е дясноцентристка популистка, консервативна и проевропейска политическа партия в биха подкрепили истинска реформа за Иван Гешев, защото знаят, че ако имат система с независим главен прокурор, много от техните кадри ще бъдат подсъдими. Така че, независимо какъв театър правят, това няма да се случи. Със 121 депутати обаче можем да напреднем в промяната на системата. Примерно новата система със съдия, който да разследва главния прокурор, е една нормална ситуация, в която няма само Господ да е над главния прокурор. Второ, КПКОНПИ този път ще е от първите закони и с назначенията там ще стане реално действаща и ще разследва директно корупционните практики и дори корумпирана прокуратура трудно ще може да откаже. Да, няма да стане от днес за днес, но вече знаем инструментите как да направим стъпките.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Коментари 97
Добави2022.08.18 | 20:06
2022.08.17 | 15:24
2022.08.18 | 18:36
2022.08.18 | 12:49
2022.08.18 | 12:48
2022.08.18 | 12:47
2022.08.18 | 12:46
2022.08.18 | 12:44
2022.08.18 | 12:43
2022.08.18 | 12:42
2022.08.18 | 12:41
2022.08.18 | 12:39
2022.08.18 | 00:50
2022.08.17 | 21:06
2022.08.17 | 16:15
2022.08.17 | 16:14
2022.08.17 | 16:13
2022.08.17 | 16:12
2022.08.17 | 16:10
2022.08.17 | 16:04
2022.08.17 | 16:02
2022.08.17 | 16:01
2022.08.17 | 16:00
2022.08.17 | 15:59
2022.08.17 | 15:58
2022.08.17 | 15:53
2022.08.17 | 15:30
2022.08.17 | 15:29
2022.08.17 | 15:29
2022.08.17 | 15:27
2022.08.17 | 15:25
2022.08.18 | 13:39
2022.08.18 | 18:34
2022.08.18 | 13:42
2022.08.18 | 13:41
2022.08.18 | 13:38
2022.08.18 | 13:37
2022.08.18 | 09:39
2022.08.18 | 01:47
Добави коментар
Водещи новини
Делян Пеевски, председател на ДПС: Имаме историческия шанс да променим България! Най-хубавото предстои!
22 декември 202419:04
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
22 декември 202420:45
Евтим Милошев: Надявам се да има редовен кабинет, за да мога да карам ски
22 декември 202420:13
Проф. Кантарджиев с препоръка: Избягвайте кихащите и кашлящи "герои"
22 декември 202417:14
Андрей Райчев: Шансовете за правителство са 50 на 50, дори 60 на 40
22 декември 202418:23
Юлияна Дончева: Политиката е мястото, където трябва да прекрачиш принципите си. Краят бе разочарование
22 декември 202419:56
Дерайлира пътнически влак за Габрово
22 декември 202420:58
За пореден ден. Няма следа от изчезналото дете със Синдром на Даун от с. Конаре
22 декември 202420:28
Хиляди се събраха в Белград на протест срещу Александър Вучич
22 декември 202421:14
2022.08.24 | 13:22