-
27 юни 2012 11:39
- 822
- 10
Изборите и изборният процес са важен елемент за функционирането на демокрацията, затова изборното законодателство трябва да разписва устойчиви правила и механизми, които да бъдат гарант за провеждането на изборите в страната.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното на кръгла маса на тема "Изборният процес: проблеми и решения".
"Изборният кодекс беше положителна стъпка в тази посока, чрез него беше осигурена правната уредба, която дава ясна регулаторна рамка за провеждането на всички видове избори. Това прави началото на реформата в посока консолидиране на нормативната уредба и регламентирането и провеждането на избори в страната устойчиво", добави държавният глава.
"Събрали сме се, за да може политиците да чуят съветите и предложенията на експертите и за да могат представителите на парламентарно представените партии, представители на Министерски съвет, както и тези на Централата избирателна комисия да изразят своите позиции и виждания в посока на намиране на консенсусни решения по тази толкова важна тема. България има 20-годишен опит в провеждането на избори. Въпреки крайно изостреното политическо противопоставяне, политическите парии и политическият елит в страната създадоха правила и условия за провеждане на честни и демократични избори", посочи още Росен Плевнелиев Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното.
Според рейтинговата класация на „Фрийдъм хаус” и тяхното ежегодно изследване „Нации в преход” по показателя им изборен процес през последните 10 години България има устойчив рейтинг, който я нарежда сред страните с високи нива на демократичен изборен процес. За 2012 г. България получава рейтинг две, резултат близък до средното ниво за страните от Централна и Източна Европа. С най-добри показатели са Чехия и Полша, които имат рейтинг 1,25 за 2012 г. Зад България са Унгария и Румъния с рейтинг три, каза президентът. „Тази оценка трябва да повлияе положително на песимистите, но и да ни държи реалисти. Нужно е постоянно усилие, каза Плевнелиев.
Относно съмнението за порочните практики за купуване на гласове и контролирания вот, президентът посочи, че те са предизвикателство пред българската демокрация. „Купуването на гласове е проблем за демократичния изборен процес, но не е проблем, който може да се реши чрез изборното законодателство. Купуването на гласове е престъпление по Наказателния кодекс, затова разговорът трябва да се води в тази плоскост. Правораздавателната система трябва да потърси механизми за реални решения, а не да се опитваме да отговорим на въпроса как реагираме на тази порочна практика”, каза още Плевнелиев. По думите му е важно да се положат усилия и за повишаване на избирателната активност. „Необходими са отговорни политици пред активни граждани”, каза още държавният глава.
Президентът посочи, че електронното гласуване не е новост за българското изборно право. "Мнозина експерти и политици предлагат като решение електронното дистанционно гласуване с мотива, че ще се повиши избирателната активност, а и ще бъдат минимизирани ефектите от порочните практики за купуване на гласове и съмненията за контролиран вот. Това поставя въпроса за създаване на правна уредба и механизми, които да гарантират тайната на вота при електронното и дистанционно гласуване", каза Плевнелиев.
"Миналата година Конституционният съд обяви като противоконституционна, заложената възможност за експериментално електронно дистанционно гласуване с мотива, че има опасност от нарушаване на тайната на вота. Мотивите бяха, че електронното гласуване само по себе си не е противоконституционно, тъй като е вид дистанционно гласуване, каквото е гласуването по пощата, което се практикува от дълги години в други държави, каза Плевнелиев. На изборите за народни представители през 2009 г. в определени секции беше проведено електронно гласуване с автоматизирани системи, дали обаче можем да минем към истинско електронно гласуване? Със сигурност в недалечното бъдеще електронното гласуване ще бъде основен метод за гласуване в демократичния свят с оглед напредъка на технологиите, но и в България в резултат на въвеждането на електронното правителство. Електронното дистанционно гласуване ще увеличи избирателната активност, тъй като пет милиона българи са в интернет", каза още президентът. По думите му – от електронното гласуване ще се възползват и хората в неравностойно положение, българите в чужбина и др.
"Нека не мислим конюнктурно, а държавнически в изборния процес. Всяка партия се стреми към максимално добро представяне на изборите и това е добре, за да реализира своята програма в интерес на своите избиратели и гражданите като цяло. Понякога това води до изостряне на политическите страсти, което не трябва да бъде самоцел. Често диалогът се позиционира на плоскостта на конюнктурно, на черния пиар и оклеветяването на политическия опонент на всяка цена, каза Плевнелиев. По този начин дебатът се измества от своя фундамент – политическите програми, управленските решения, политическите идеи и ценности, които ние изповядваме, което е от първостепенно значение за изборния процес. Така може да се възстанови диалогът между партиите и доверието на избирателите към политиците", каза още президентът.
Последвайте канала на
Свързани новини
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Атлетико Мадрид измъкна нелогична победа над Барселона
Трагедия! На 34 години почина бивш футболист на ЦСКА
Шеф на ЦСКА - София говори за Коялипу и каза: Най-вероятно ще има и изходящи трансфери
Арсенал отнесе Кристъл Палас, Жезус отново се вихри срещу “орлите”
Поредно кошмарно представяне на Ман Сити, Астън Вила ги надигра напълно и изпрати на шестото място
Коментари 10
Добави2012.06.28 | 21:38
2012.06.28 | 21:38
2012.06.28 | 21:38
2012.06.28 | 21:38
2012.06.28 | 21:38
2012.06.28 | 21:38
2012.06.28 | 21:37
2012.06.28 | 21:37
Добави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Спас Гърневски (ГЕРБ) за преговорите за кабинет: Приятно съм изненадан от поведението на ДБ
21 декември 202419:56
Венко Сабрутев (ПП - ДБ): БСП-Обединена левица отказа да има извънредно заседание за бюджета
21 декември 202419:11
Мая Манолова: Моето място не е в провеждането на разговори за евентуално управление с ГЕРБ-СДС
21 декември 202418:50
Петър Петров: "Възраждане" би подкрепила правителство на малцинството
21 декември 202420:50
Левон Хампарцумян: Целият проектобюджет е една провокация
21 декември 202417:44
Георги Харизанов (политолог): Това, че ГЕРБ-СДС преговаря с ДБ и евентуално ще управляват пак, не може да е новина
21 декември 202418:07
Катастрофа с жертва край Асеновград затрудняваше трафика
21 декември 202418:16
Полицията в Стара Загора: Издирването на Николай от Конаре продължава, няма никакви данни за движението му
21 декември 202421:04
Полицията в Магдебург: Заподозреният за нападението е действал сам
21 декември 202421:42
2012.06.28 | 21:38
2012.06.28 | 21:38