-
09 юни 2022 16:53
- 523
- 0
Подобряване на информационната свързаност между институциите до края на годината. Това се договориха представители на институциите, част от междуведомствена работна група „Оптимизация на визовите режими“ към Министерство на туризма, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Това ще допринесе до съкращаване на сроковете за обработване на документите за достъп до пазара на труда на чужденци по процедурата за сезонна заетост и ще облекчи работодателите от туристическия бизнес.
След 2025 г. се предвижда да започне издаването на електронни визи в шенгенската общност. Това би могло да се превърне в още една предпоставка за ограничаване на конкурентоспособността на нашата страна. Затова пред европейските институции България ще настоява да бъде част от страните, които да се включат в издаването на електронни визи от шенгенската общност с цел увеличаване на туристопотока.
За съкращаване на сроковете и облекчаване на процедурата, остава да се коментира на институционално ниво законодателна промяна относно възможността Агенцията по заетостта да бъде изключена от процеса за издаване на разрешителни, към които агенцията законово няма специфично отношение.
С цел по-бързо издаване на документи вече е инсталиран външен портал за електронни консулски услуги в сръбските градове Ниш и Белград, който е във финален етап на тестване, стана ясно по време на заседанието. За да се увеличи входящият туристопоток се подписват споразумения за ползването на външен доставчик на услуги и оптимизиране дейностите на консулските служби. В работната група участват представители на Министерството на туризма, Министерство на външните работи, Министерство на вътрешните работи, Държавна агенция ”Национална сигурност”, Министерство на труда и социалната политика - Агенция по заетостта.
Визовата политика е един от основните приоритети на Министерство на туризма, като важен инструмент за улесняване на туризма и бизнеса. Според Световния икономически форум входните визи са „една от най-тежките бюрократични затруднения за пътуващите“, които могат да възпрат хората да посетят дестинация. Съществуват известни доказателства, че страните, които са подобрили процесите за облекчаване на визовия режим, са отбелязали увеличение на броя на международните посетители между 5% и 25%, като положителното икономическо въздействие се отразява цялостно на икономиката.
Последвайте канала на
Свързани новини
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Ген. Атанасов към Борисов: Ако сте мъж и сте държавник, да седнем на една маса и да развържем всички възли
16 ноември 202420:18
"ДПС-Ново начало" избра ново ръководство на партията
16 ноември 202417:56
Джевдет Чакъров: Лица, справедливо описани от президента като наглост на стероиди, се опитват да подменят истината
16 ноември 202418:42
Васил Пандов разкри ще има ли лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
16 ноември 202418:11
Зафиров: Санитарният кордон беше демонстриран с крясъци и обиди от първия ред
16 ноември 202417:41
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Проф. Пламен Панайотов: Решението на "сглобката" за конституционни промени е ялово и не доведе до нищо добро
16 ноември 202418:27
Министър Мундров: Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата
16 ноември 202419:02