-
08 юни 2022 10:04
- 214
- 0
Преобразуване на платежна институция чрез вливане и сливане се допуска само с друга платежна институция или дружество за електронни пари, прие парламентът с промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, внесени от Министерския съвет. Те бяха гласувани на две четения в едно пленарно заседание.
При вливане, правото за извършване на дейности, за които приемащото дружество не е лицензирано, не преминава върху него. Разрешение за сливане се издава само, ако новоучреденото дружество получи лиценз, съответстващ на вида услуги, които ще извършва. При преобразуване на платежна институция чрез отделяне приемащите, съответно новоучредените дружества, трябва да притежават или да получат лиценз за съответните дейности, които възнамеряват да извършват и за които се изисква лиценз.
Част от промените уреждат начина на извършване на сетълмента на нареждания на преводи в левове на базата на SEPA схемата за кредитни преводи на Европейския платежен съвет по аналогия на сетълмента на незабавните плащания. По този начин ще се ускори изпълнението на клиентските плащания в левове, като времето, необходимо за завършване на превода и получаване на средствата по сметка на получателя, ще се сведе до по-малко от час.
Въвеждат се мерки по прилагането на влезлия в сила Регламент (ЕС) 2021/168 на Европейския парламент и на Съвета от 10 февруари 2021 г. за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1011 по отношение на изключването на някои спот валутни бенчмаркове от трети държави и замяната на някои бенчмаркове, чието изготвяне е в процес на прекратяване. Една от основните промени в т.нар. Регламент за бенчмарковете е въвеждането на възможността за нормативно установена замяна на бенчмарк, приложима единствено за договори за финансови инструменти, които не съдържат алтернативни разпоредби или подходящи алтернативни разпоредби. Определянето на БНБ като компетентен орган, който да извършва оценката, засягаща евентуалната непригодност на предвидена с алтернативна разпоредба замяна на използван бенчмарк с друг по отношение на бенчмарковете за лихвени проценти ще осигури правна сигурност, тъй като ще е налице конкретна институция, към която страните по договор за кредит да се обърнат при необходимост.
Друга група промени са свързани с попълването на празноти в нормативната уредба, свързани с регламентацията на реда и условията за преобразуване на платежна институция и дружество за електронни пари. Това ще окаже положителен ефект върху развитието на бизнес отношенията в сектора на платежните услуги, като ще доведе до подобряване на качеството на предоставяните услуги, включително чрез осигуряване на финансов ресурс с оглед въвеждането на устойчиви бизнес модели.
Последвайте канала на
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
БСП започва срещи с някои формации
26 ноември 202406:10
Продължава визитата на президента Радев във Виетнам
26 ноември 202406:26
Две комисии от Прокурорската колегия заседават за избора на нов главен прокурор
26 ноември 202406:37
СГС решава дали да издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев
26 ноември 202406:35
Пореден опит делото за убийството на Евгения да приключи на втора инстанция
26 ноември 202406:19
След побоя в столичен мол: Очаква се прокуратурата да поиска задържане под стража
26 ноември 202406:15
Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия
26 ноември 202406:05
Тръмп заяви, че ще наложи нови мита на Китай, Мексико и Канада
26 ноември 202406:41
Като цяло денят е благоприятен, само трябва да се контролират емоциите и желанията
26 ноември 202406:44