Омбудсманът: Наредбата за техническите паспорти ощетява гражданите

  • 20 май 2021 09:30

  • 1234
  • 6
Омбудсманът: Наредбата за техническите паспорти ощетява гражданите
© Омбудсмана на РБ

Омбудсманът Диана КовачеваДиана Ковачева Диана Ковачева е родена в София през 1975 г. Завършила е право в Софийския университет "Св. Климент изпрати до служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова становище по проекта за изменение на наредбата за техническите паспорти на строежите, публикуван за обществено обсъждане до края на м. май 2021 г.

В проекта се предлага срокът за съставяне на техническите паспорти на съществуващите сгради – държавна, общинска или частна собственост, включително смесените (държавна, общинска и частна собственост), да бъде отложен с две години - до 31 декември 2024 г., а не до края на 2022 г., както бе досега. 

Омбудсманът: Отлагането на процедурата за издаване на технически паспорти да се използва за цялостното й преосмисляне

Становището на доц. Ковачева е, че нормативното съдържание на предлаганото изменение, което се отнася единствено до удължаване на предвидения срок, е недостатъчно спрямо заявените в мотивите цели и очаквани резултати на проекта за изменение на подзаконовия акт, включително и заради липсата на изискващата се нормативна, финансова и ресурсна осигуреност. 

Доц. Ковачева е категорична в позицията си, че децентрализацията на процеса и възлагане на разходите изцяло на гражданите е практически нереалистичен подход. А преуреждането на материята задължително трябва да включва участието на публичните институции, както и финансиране от държавния бюджет или чрез други финансови механизми.   

 „От мотивите към проекта за наредба е видно, че от регистрираните съществуващи и нови сгради по данни на АГКК, към месец април 2021 г. е изключително малък броят на сградите, за които има предоставени копия от изготвени технически паспорти – едва 0,39 на сто. Посочва се също така и необходимостта от съчетаването на мерките за енергийна ефективност съобразно стратегията за обновяване на националния сграден фонд до 2050 г. и техническите мерки за конструктивна устойчивост и безопасност на сградите в тяхната взаимовръзка“, пише доц. Ковачева.

Мерките и указанията в техническия паспорт са задължителни, категорични са от МРРБ

Тя припомня, че заради десетките жалби на граждани, свързани с издаването на технически паспорти на жилищни сгради до края на 2022 г., още на 15 март т.г. е изразила становище, че отлагането на процедурата е редно да се използва за цялостно преосмисляне на концепцията.

„Прилаганото досега неколкократно продължаване на срока, е показателно за системен проблем, който налага да бъде отново дефинирана ясна цел и потърсено друго, работещо решение за нейното осъществяване“, подчертава още омбудсманът.
 

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1234 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар
Nikkioufta

2021.05.21 | 03:58

6
М­л­а­­д­а­ ­­­м­о­­­к­р­­­а­­­ ­­у­ч­е­­­н­и­­­ч­к­­а­­ ­­ч­­у­­к­­­а­­­ ­­ ­­­W­­ ­­W­­­ ­­W­­­ ­­.­ ­B­­ ­­­G­­­ ­1­ ­­­7­­ ­­.­ ­C­ ­­­L­ ­­­U­ ­B
Lisadehua

2021.05.21 | 02:42

5
М­л­а­­­д­а­ ­­­м­­о­­к­­­р­­а­ ­у­­­ч­е­н­­­и­­­ч­­­к­а­­ ­­­ч­­у­к­­­а­­­ ­­­ ­­­W­­­ ­­W­­ ­­­W­­ ­­.­ ­­­B­ ­­­G­­­ ­1­ ­7­ ­­.­ ­C­­­ ­­L­ ­­­U­­ ­B
Donnahkbva

2021.05.20 | 18:02

4
М­л­­а­д­­а­­­ ­­м­­о­­к­р­­­а­­ ­­у­­ч­е­­н­­и­­­ч­к­­­а­­ ­­ч­у­­­к­­а­­ ­­­ ­­­W­­ ­W­ ­­W­­ ­.­­­ ­­­B­­­ ­­­G­ ­­­1­ ­­­7­­ ­­­.­­­ ­C­ ­­­L­­ ­­­U­­­ ­B
.

2021.05.20 | 10:18

3
Точно така, иначе за какво плащаме данък сгради? За да се поемат разходите за паспортите на сградите от тези пари. Така или иначе сградите се поддържат от живущите в тях собственици!
30 години едно и също....

2021.05.20 | 10:14

2
е, добър ден, другарко!!! хайде свърши нещо полезно за нас, а не само да жужиш!!!!!!!!!
Sashayxdka

2021.05.20 | 10:10

1
М­­­л­­а­­д­­­а­­­ ­­м­­о­к­р­­­а­­­ ­­­у­ч­е­­­н­и­­­ч­к­а­­ ­­ч­у­к­­а­­­ ­ ­­­W­ ­W­­ ­­­W­­ ­­.­­ ­B­­ ­­G­­ ­­1­­­ ­­­7­­ ­.­­ ­­­C­ ­­L­­ ­U­­ ­­­B

Добави коментар

Водещи новини