Парламентът прие на първо четене промени в Закона за банковата несъстоятелност

  • 27 март 2019 09:52

  • 375
  • 0
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за банковата несъстоятелност
© Иван Йочев

Парламентът прие на първо четене и без дебати два законопроекта за промени в Закона за банковата несъстоятелност.

Единият е внесен от Министерския съвет, а другият е предложен от депутати от ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти". Парламентът одобри единодушно със 108 гласа "за" законопроекта на правителството, който въвежда в българското законодателство разпоредбите на европейска директива. С нея се хармонизира частично йерархията на кредиторите при несъстоятелност на банки и инвестиционни посредници.

Въвежда се нов допълнителен клас кредитори - притежатели на непривилегирован първостепенен дълг, който следва да има по-висок ред от притежателите на инструменти на собствения капитал и подчинен дълг и по-нисък ред спрямо притежателите на други инструменти на необезпечен първостепенен дълг. В обхвата на директивата, наред с банките, попадат и инвестиционните посредници, както и някои финансови институции, смесени финансови холдинги и финансови холдинги със смесена дейност, по отношение на които се прилагат правилата на общата търговска несъстоятелност, уредена в част четвърта на Търговския закон.

С предложените промени се въвеждат съответните изменения в Търговския закон, за да бъдат изцяло транспонирани изискванията на директивата. Промените в Закона за банковата несъстоятелност, внесени от ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти", бяха приети на първо четене със 109 гласа "за" и 5 въздържали се. Със законопроекта се предлага максимално попълване на масата на несъстоятелността чрез ограничаването на разходите от масата на несъстоятелността при водените съдебни производства, включително относно процесуалното представителство, както и предвиденото правомощие на синдика да продава чрез пряко договаряне вещи и права, които на практика не могат да бъдат реализирани чрез публична продан.

Предложените изменения внасят яснота, като се уточнява изрично кръгът на страните в съдебните производства, от които предварително не се събира държавна такса, както и се определя броят на неуспешните публични продани, след които се пристъпва към пряко договаряне. Предвиждането на служебно вписване на кредиторите в списъка на приетите от синдика вземания ще гарантира правата им в случай на обявяване на недействителност на направено прихващане.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
375 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини