Правната комисия в НС отхвърли ветото на президента върху АПК

  • 11 септември 2018 18:15

  • 2772
  • 2
Правната комисия в НС отхвърли ветото на президента върху АПК
© Novini.bg

Парламентарната правна комисия отхвърли ветото на президента върху промените в Административнопроцесуалния кодекс. Само от БСП подкрепиха позицията на Румен РадевРумен РадевРумен Георгиев Радев е български военен, генерал-майор от резерва. Бивш командир на, че законът ограничава конституционни права.

АПК, във вида, приет на второ четене от НС, бе подкрепен от депутатите на ГЕРБ, ОП и ДПС. 7 социалисти се обявиха "против" закона. Въздържали се нямаше. От Воля не се появиха на заседанието. От името на президента ветото му защити проф. Емилия Друмева, шеф на правния му съвет. Тя оспори промените в АПК по линия на таксите за обжалване, някои от които се вдигат до 70 пъти, подсъдността и закритите съдебни заседания. Законността не е услуга, която правовата държава предоставя на гражданите, а необходимо условие за съществуването на държавата, заяви бившият конституционен съдия. Тя укори законотворците, че с промените в АПК "принципът става изключение, а изключението - принцип". Защо смятате, че парламентът, след като е гласувал 4 пъти по един начин, сега трябва да си промени становището, обърна се към президентския секретар шефът на правната комисия Данаил Кирилов.

От Върховния административен съд подкрепиха закона, приет от НС, и не споделят ветото. Председателят му Георги ЧолаковГеорги Чолаков Георги Чолаков е председател на Върховния административен съд, избран с гласовете на 20 от общо 25 припомни, че не за първи път се приемат такси със закон. Той припомни становището на ВАС, че таксите са принципно ниски. Чолаков припомни, че за обжалване на касационна инстанция таксата за граждани е 5 лв., а за юридически лица - 25 лв. По думите му обаче не е работа на правораздавателния орган да определя колко да се вдигнат те. Пленумът на ВАС подкрепи промените в АПК по отношение на подсъдността, не можем да споделим мотивите на президента, заяви Чолаков. Изменението бе изцяло съобразено с решение на КС. Аз считам, че ветото на президента в точка първа е неоснователно и следва да бъде отхвърлено, призова той депутатите.

Голяма част от времето за техните изказвания бе иззето от НПО-та, които превзеха правната комисия и близо три часа държаха речи против приетия от НС АПК. Опитаха се дори да държат сметка кой депутат се изказал и кой - не. Сред тях особено активни бяха от зелените неправителствени организации, които се оплакаха от завишените такси, защото се отнемал достъпът до правосъдие.

Не вярвам да нямате толкова средства да си платите таксата, репликира шефът на правната комисия Данаил Кирилов. Той обърна внимание, че има конфликт на интереси и трябва да се знае откъде идват парите за даден проект на неправителствена организация. От неправителствения сектор му се скараха, че репликира всеки от ораторите, които очевидно държаха да държат речи без да може някой да ги обори. БСП заплаши, че ще даде АПК на КС, защото е противоконституционен.

Да не се инатим, да се възползваме от шанса, който ни даде президентът на републиката, застъпи обратното становище соцдепутатът Крум Зарков.

Категорично подкрепяме ветото на президента, дали има удар срещу правата и свободите на гражданите. Таксите трябва да покриват определени разходи на администрацията, а не да водят до печалба. Трябва да се съблюдава материалната възможност на гражданите, противоконституционно е, категоричен е соцдепутатът Явор Божанков. По думите му едноинстанционните производства, закриването на заседания и увеличаването на такси водят "стъпка по стъпка към авторитарен стил на управление". Депутатът от ОП Християн Митев контрира, че достъп до правосъдие има и по отношение на таксите, и по отношение с оспорването пред съд.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
2772 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2018.09.11 | 18:36

1
Седесарска кочина, а не Народно събрание.

2018.09.11 | 19:12

2
Ти троль комунист

Добави коментар

Водещи новини