Парламентът най-сетне събра воля срещу кухите професори

  • 16 март 2018 07:08

  • 2026
  • 3
Парламентът най-сетне събра воля срещу кухите професори
©

След години неуспешни опити да се затегне контролът над масовото производство на професори и доценти депутатите най-накрая въведоха ограничения. Занапред кандидатите за придобиване на научни степени (доктор и доктор на науките) и за заемане на академични длъжности (професор, доцент, главен асистент и асистент) трябва да отговарят на минимални национални изисквания към научната, преподавателската, художественотворческата или спортната им дейност. Това предвиждат текстове в Закона за развитие на академичния състав, приети вчера на второ четене в пленарната зала.

Досега подобни изисквания нямаше, поради което всеки университет и научна организация сами определяха правила за провеждане на конкурсите. Това доведе до бум на професори и доценти. По данни от 2015 г. броят на професорите се бе увеличил двойно - от 773 през 2011 г. на 1414 през 2015 г. Броят на доцентите също нарасна главоломно - от 308 към февруари 2012 г. до 1750 към края на 2014 г.

Според приетите вчера текстове националните изисквания се определят чрез обективно измерими показатели. Те може да са наукометрични, т.е. да отразяват научните резултати и постижения на кандидата - сред тях са брой авторски монографии, брой публикации в реферирани издания, брой глави в книги, брой цитати, подадени заявки за национални или международни патенти, изнесени доклади, получени награди, участия в конференции, брой авторски изложби, участия във филми и т.н., пише в. Сега.

Другият вид показатели са свързани с академичните резултати в преподавателската дейност - например брой защитени под ръководството на кандидата докторски дисертации, брой въведени нови лекционни курсове, разработени нови упражнения и т.н. Въпросните показатели, които ще носят определен брой точки на кандидатите, ще са различни за всяка научна област и професионално направление и ще се конкретизират по-детайлно в правилника за прилагане на Закона от МОН.

Според предложените в закона промени за плагиатството няма да има давност, т.е. академичните си степени и длъжности биха могли да изгубят и отдавна провъзгласени за доценти и професори лица, за които по надлежния ред се установи плагиатство. Конкретните текстове за това обаче ще се гледат днес в залата.
 

Последвайте канала на

2026 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Втори гост

2018.03.16 | 13:53

3
Да те допълня, че в НБУ не са само болшевишки мекерета и рубладжийски блюдолизци, но и техните сини измекярчета начело с Костов, Катето грозничката, Нейков синдикалисчето и другите от синята крадлива шайка. Между другото, попитайте тия дето станаха "кухи" професори, какви с

2018.03.16 | 11:55

2
И повечето са болшевишки мекерета и рубладжийски блюдолизци .

2018.03.16 | 09:31

1
все пак е нещо

Добави коментар

Водещи новини