-
29 май 2015 06:10
- 1894
- 1
Намеренията на властта да има по-голяма прозрачност при провеждането на обществени поръчки и така да се ограничи корупцията там издържаха само няколко месеца.
Проектът за нов закон за обществените поръчки (ЗОП), който е пуснат за обществено обсъждане, предвижда възложителите да си спестят публикуването на част от документите, които в момента задължително са публични. Това става ясно от изразено от Програма "Достъп до информация" становище по проект за изцяло нов ЗОП, пише в. Сега. Според последните поправки в закона, одобрени през октомври 2014 г., възложителите са длъжни да поддържат на сайтовете си профил на купувача, в който задължително се публикуват 21 вида документи. В новия законопроект списъкът е съкратен до 11. Например комисиите за провеждане на процедурите няма да са длъжни да публикуват приложенията към протоколите и докладите, които готвят. Така няма да е ясно защо те са взели определено решение.
Няма да се публикува и информацията за извършени плащания, включително към подизпълнители. В момента възложителите са длъжни да информират за дата, основание и размер на всяко извършено плащане - и към основния изпълнител, и към подизпълнителя, включително за направени авансови плащания. Задължително се публикуват и датите и основанието за усвояване или освобождаване на гаранциите за изпълнение на договора, както и информация за приключване или прекратяване на контракта и основанието за това. Публикуването на данни за извършените плащания, включително и с подизпълнителите, бе въведено заради сериозни проблеми със забавени плащания при редица поръчки - най-вече по договори за строителство на магистрали.
В новия списък с документи, които се публикуват задължително, не присъстват и договорите с подизпълнители. Допуска се също така изключение за непубликуване на документациите за обществени поръчки, при които поради технически причини, свързани със защита на информацията, това не е възможно. "Сферата на обществените поръчки обхваща въпроси като движение на големи парични потоци. Това е сфера, при която надделява общественият интерес и отпадането на цели категории информация в законопроекта създава впечатление за отстъпление от постигнатото ниво на прозрачност, без да са посочени убедителни причини за това", изтъкват от Програма "Достъп до информация".
Не е ясно защо управляващите са преразгледали идеите си за повече прозрачност при обществените поръчки, при които корупцията е основен проблем, подчертаван и от български, и от чужди инвеститори, и от ЕК. От самото начало ведомствата бойкотират публикуването на документацията. Според мащабно проучване на Програма "Достъп до информация" за периода 2014-2015 г. едва 29% от 544 министерства, комисии, общини, агенции и др. са публикували на електронните си страници данни за датата, основанието и размера на извършените плащания по обществени поръчки. Все пак 94% са създали "Профил на купувача". Налице е и силно положително развитие в практиката по публикуване на информация за откриване на процедурата, нейното протичане, класирането на участниците, сключването на договорите и последвалите плащания по тях. Повишаването на изпълнението на тези показатели се изразява в десетки проценти нагоре.
Последният изцяло нов ЗОП бе приет през 2013 г. и бе писан под ръководството на вицепремиера в кабинета на Пламен Орешарски
Доц. д-р ик. Пламен Василев Орешарски е български финансист, преподавател и политик. Роден е на 21 - Даниела Бобева
Даниела Николова Бобева е икономист. Доктор на науките. Родена на 8 септември 1958 г. в София.. Той повиши прозрачността, но и отвори нови вратички за злоупотреби - с привилегиите за фирми на хора с увреждания например. Затова се наложи правителството на Бойко Борисов спешно да предлага поправки в закона. Вчера кабинетът одобри предложението Агенцията за обществени поръчки да мина на подчинение от министерство на икономиката към Министерство на финансите. Ограничени бяха и възможностите за корупция чрез фиктивни фирми на хора с увреждания.
Последвайте канала на
Свързани новини
450 лв. минимална заплата в обновената програма на кабинета
28 май 201407:29
Станишев: За една година усвоихме двойно повече евросредства, отколкото ГЕРБ за 4 години
17 април 201417:01
Кабинетът бори бюрокрацията само на хартия
10 февруари 201406:33
Орешарски влезе в задочен спор с Борисов във Фейсбук за еврофондовете
03 юни 201510:11
Ивайло Гоцев: Шансовете за мач Усик - Пулев са големи
България U19 би Литва след рецитал на голям талант от Лудогорец, но е аут от Евро 2025
Стана ясно кой ще води националния отбор на България
Пашов към Крушарски: Давам ти един милион днес - заобикаляй Пловдив!
Германия и Нидерландия затварят груповата фаза на Лигата на нациите, но интригата е на други места
Ясни са всички четвъртфиналисти в Лига на нациите - вижте урните за жребия
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
11-годишно момиче почина в столично училище
19 ноември 202414:15
Полицаят, с когото Симона Радева живее на семейни начала, отказа да дава показания в делото срещу нея
19 ноември 202414:28
Радев: Очаквам повече разум, а не абдикация към поредните избори
19 ноември 202415:17
Силяновска пред Радев: Българите да се впишат в конституцията, след като Северна Македония влезе в ЕС
19 ноември 202413:56
Пенсиите скачат с 9,7%
19 ноември 202412:57
От Агенцията за закрила на детето работят, за да намалят насилието сред децата
19 ноември 202412:05
Водещите новини! Има ли шанс да заработи парламентът? Путин одобри нова ядрена доктрина (и още…)
19 ноември 202413:27
Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия, използвайки американски балистични ракети ATACMS
19 ноември 202414:52
Зеленски пред ЕП: Трябва да окажем натиск над Русия за справедлив мир
19 ноември 202413:11
2015.05.29 | 10:39