-
26 февруари 2014 12:14
- 1476
- 0
Парламентът обсъжда повторно Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, приет на 16 януари тази година и върнат за ново обсъждане от президента Росен Плевнелиев
Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното.
Ветото на държавния глава е насочено конкретно към параграфи 16-и и 20-и, с които се създават нови правила, засягащи износа на лекарства. В мотивите към указа президентът посочва, че с текстовете се "въвежда рестриктивен режим по отношение на износа на лекарствени продукти", за който той счита, че не е съобразен с Конституцията на Република България и че не съответства на член от Договора за функциониране на Европейския съюз. Комисията по здравеопазване към парламента предлага депутатите в пленарна зала да подкрепят отново закона.
В хода на дебатите по ветото Емил Райнов от Коалиция за България заяви, че законът не е насочен към ограничаване на бизнеса, нито пък за създаване на изкуствени пречки за изнасяне на медикаменти от страната, предаде БТА. Този закон цели гарантиране на лекарства за всички български граждани, отбеляза депутатът. По думите му сходни мерки има в Словакия, Унгария, Гърция и Чехия. В Словакия например е въведен уведомителен режим при износ на лекарства, в Гърция е в сила временна забрана за износ на 80 медикамента, в Унгария законодателството вменява на компетентния орган правото да забранява износ на лекарства на база проучване на пазара, в Германия са наложили известни ограничителни изисквания, като дистрибуторите и търговците на едро трябва да имат в складовете си средна наличност на медикаменти за поне две седмици напред, отбеляза Райнов. Не правим нищо изключително, нищо непознато, просто като страна членка на ЕС сме длъжни да защитим здравето на българските граждани и сме длъжни да осигурим съответните медикаменти, каза още той.
Народният представител от ГЕРБ Семир абу Мелих заяви, че от партията не са против поправката в закона и адмирират превенцията за това да не изчезват лекарства и да не се спекулира със здравето на хората. Проблемът е с техническото решение на този казус, който предлагат вносителите, отбеляза депутатът. Според него алгоритъмът за анализ трябва да е записан в закона, а не да се определя с наредба. Абу Мелих отбеляза, че 30-дневният срок за даване на становище е дълъг за бизнеса и трябва да се намали на два дни.
Мнозинството в парламента отхвърли президентското вето върху текстове от закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
130 депутати подкрепиха отново текстовете от закона, а 55 гласуваха "против".
Последвайте канала на
Свързани новини
Арда надви Локомотив (Пловдив) в мач с шест гола и нахлу в топ 4
Лестър 0:0 Челси, ранна контузия в мача
Втора лига на живо: Локо (ГО) с гол в Плевен, Дунав поведе в Албена
11-те на Ботев (Пловдив) и Ботев (Враца)
Томаш: Последните дни работим изцяло върху фаза "защита", топката трябва да я пазим като жена
България без двете си големи звезди срещу Черна гора
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
ГЕРБ отвърна на ПП-ДБ: Призова разговорът в политиката да се върне на масата на преговорите
23 ноември 202413:53
ПП-ДБ приемат поканата на Борисов за среща
23 ноември 202412:11
Румен Петков: Инициираните консултации от БСП са последен опит за намиране на изход от кризата
23 ноември 202411:28
Скандал с посланика ни в Киев, канил преводачка на "баня" и на ресторант
23 ноември 202413:31
Съдът в Пловдив гледа мерките на задържаните за огромното количество контрабандни цигари
23 ноември 202412:07
Руска гражданка загина при катастрофата на автомагистрала "Струма"
23 ноември 202413:08
Майка застреля 9-годишния си син, опита да подпали къщата си и после се самоуби
23 ноември 202413:23
Путин: На света няма способ да бъде спряна новата свръхзвукова ракета "Орешник". Не съществува
23 ноември 202412:59
Варненската библиотека представи първия робот библиотекар в България: какво може Емма?
23 ноември 202414:32