ЕК ни критикува за бавните реформи

  • 29 май 2013 19:31

  • 1930
  • 11
ЕК ни критикува за бавните реформи
©

България има сериозно забавяне на реформите в ключови сектори, констатира Европейската комисия в доклада си за напредъка на реформите в страната. Основните критики са насочени към големият дял на сенчестата икономика, ранното пенсиониране и ниската заетост, липсата на напредък при образователната реформа, ограниченият достъп до здравни услуги, необходимостта от промени в енергетиката. Еврокомисията отправя и седем препоръки към страната ни. Документът трябва да бъде одобрен от Съвета на министрите, пише агенция "Стандарт нюз".

Публичните финанси в България като цяло са били стабилни и страната е запазила бюджетната дисциплина, констатира Еврокомисията. Тя препоръчва да бъде създаден предвидения независим бюджетен орган и му дадат ясен мандат, функционална автономност и подходящи ресурси. „Съществуват значителни възможности за подобрение в спазването на данъчното законодателство, а постигането на напредък в тази област би позволило на България да направи повече разходи за насърчаване на растежа", критикува обаче документът. „Макар че България предприе някои забележими стъпки да намали разходите за спазване на изискванията и да подобри събираемостта на приходите, данъчната система продължава да се характеризира със значително укриване на данъци и със слаба административна ефективност", се казва още. ЕК е на мнение, че административните разходи за събиране на данъци, както и свързаните с плащането на данъци разходи на предприятията са високи. Въпреки предприетите мерки за подобряване на спазването на данъчното законодателство, делът на сенчестата икономика се очаква да остане голям, а за намаляването му са необходими непрекъснати дългосрочни усилия.

Европейската комисия припомня, че равнището на заетост при по-възрастните е под средното за Европейския съюз и отчита като проблем възможностите за ранно пенсиониране в някои професии. „Въпреки че в тази област вече се предприе имат важни реформи, оставащите специални режими за някои професии са сред факторите, допринасящи за намаляването на реалната възраст на пенсиониране", се казва в доклада. Възможностите за ранно пенсиониране постепенно трябва да се премахват. „За да запази напредъка, постигнат при увеличаването на пенсионната възраст, България трябва също да подготви изравняването на законоустановената възраст за пенсиониране на мъжете и жените, които са внасяли осигурителни вноски през цялата си професионална кариера, и да определи датата на влизането му в сила", пише в документа. Според Еврокомисията трябва да се преразгледат критериите за отпускане на пенсии за инвалидност, за да се намалят злоупотребите.

Много ограничен напредък бе отбелязан и в реформата на висшето образование. Наличието на значителни различия между резултатите от висшето образование и търсенето на пазара на труда влошава структурната безработица и затруднява развитието на високостойностни иновационни сектори", предупреждава ЕК. Слабите резултати на висшето образование се обясняват с липсата на стимули за ВУЗ и със стандартите на отделните научни работници и преподаватели. „Подобряването на качеството и обхвата на здравеопазването е дългогодишно предизвикателство за България. Увеличаването на прозрачността във финансирането на здравните услуги ще допринесе за растежа и конкурентоспособността в сектора", се казва по-нататък. Европейската комисия препоръчва още мерки за подобряване на бизнес средата, ускорено въвеждане на електронното управление и усвояване на еврофондовете. И в този доклад на ЕК критики получават регулаторните органи, в частност в енергетиката. За нея Брюксел препоръчва създаването на пазар на едро за електричество и природен газ, улесняване за навлизането на нови играчи на пазара и подобряване на енергийната ефективност.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1930 11

Свързани новини

Коментари 11

Добави коментар
поручик Ржевски

2013.11.23 | 07:36

11
Тези от ЕС ни пият кръвчицата ! От тяхните " реформи " сме на смъртен одър ! Казват ни : ще се числите към ЕВРОПА и ще ви стрижем, а вие българити ще живеете като аборигени!

2013.11.23 | 07:35

10
Като чета, виждам, че критиките са все към сфери, които ГЕРБ се опита да реформира и срещна неистов отпор от червени тъпаци.
ц4

2013.05.30 | 10:24

8
Какво реформираха от Граждани за Европейско разграбване на България, че нещо не сещам или е същата песен ама на нов глас като успешната борба с мафията осъждаме братя ИзбеГалеви ама тях ги няма , а в същото време големите риби ТИМ, СИК , ВИС и Мултигруп се правим ,че ги няма а ??????

2013.05.30 | 09:58

4
Е нали тогава бяха мнозинство, какъв отпор може да им попречи да направят реформи? Вие, привържениците на ГЕРБ вече наистина наподобявате на някакви сектанти с промити мозъци!
Центурион

2013.11.23 | 07:34

9
Докато ГЕРБ бяха на власт и ТИМ ,ВИС и СИК въртяха далавери защо си кротуваха а ?
хитко

2013.05.30 | 10:24

7
Като чуя думата реформа се хващам за пистолета !
НаХ

2013.05.30 | 10:23

6
Какво искат тези да опразним територията ли? Споко тук все още живеят българи!

2013.05.30 | 09:57

2
Точно в това е проблемът де.
ОТНОСНО АТАКА

2013.05.30 | 10:23

5
ДОБРАТА НОВИНА ОТ ВЧЕРАШНИЯ ЦИРК Е ,ЧЕ ВЕЧЕ ВСИЧКИ РАЗБРАХА КАКВА РЯДКА БОЗА Е СИДЕРОВ И,ЧЕ АТАКА НЯМА ДА Я ИМА В СЛЕДВАЩИЯ ПАРЛАМЕНТ. ВЕЧЕ ГОВОРИХ С НЯКОЛКО ЧОВЕКА ГЛАСУВАЛИ ЗА АТАКА ТОЧНО ЗА ДА НЕ ДОЙДЕ ДПС НА ВЛАСТ - А СИДЕРОВ ТОЧНО ТОВА НАПРАВИ - ЗАТОВА И СЪДБАТА ЩЕ МУ ГО ВЪРН
Desperado

2013.05.30 | 01:12

1
Дори и със напълно реформирано висше образование по стандартите на ЕС и в съответствие със изискванията на бизнеса за качеството на същото едва ли ще има промяна в знанията и уменията на бъдещите висшисти при положение, че сега масово се предпочитат пенсионери, среднисти за тези длъжности ( висшистите остават със години на изпитателен срок и може и да се пенсионират докато чакат да станат началници ) както и със смешно ниски спрямо средното образование ( В Германия висшистите взимат поне двойни заплати на тези за среднисти все пак не само пълнят търбуха своя и на курветата по чалготеките ами трябва и да четат докато се пенсионират за да не изостават )!

2013.05.30 | 09:57

3
Преди висшето трябва да се реформира средното образование. Не може да надграждаш знания върху неграмотност.

Добави коментар

Водещи новини