-
18 октомври 2012 19:40
- 1503
- 0
Архитектурни резервати в опасност. Поправки в Закона за културното наследство излагат на риск от безконтролно застрояване над 20 обекта в страната. Това е становището на прокуратурата за внесените в парламента промени, съобщи БТВ.
С решение на Министерски съвет архитектурни резервати у нас досега са били Копривщица, Старият Пловдив, Боженци, Жеравна и други. С този статут и резерватите, и обкръжаващите ги територии, са били защитени. Оттук нататък, според новия закон, те ще се наричат „комплекс от недвижими културни ценности”. Дали са такива, ще се определя от комисия от специалисти. Тази промяна според прокуратурата създава риск лесно да се разреши строеж.
Друго притеснение на прокуратурата е, че за археологическите разкопки ще се обявяват обществени поръчки. Това възмути и археолозите, защото смятат дейността си за научна, а не за строителна.
Според Министерството на културата комплексите от паметници на културата или резерватите имат статут на групови недвижими културни ценности от „национално значение" и за тях се прилага най-висока степен на защита.
„Категорията им остава от национално значение. Няма проблеми и няма от какво да се притесняваме, защото за тези групови паметници по реда на закона трябва да се изработят съответните планове за опазване и управление, където категорично да се запишат текстове по тяхното опазване и съхраняване”, казва арх. Донка Колева.
В обектите, за които няма такива планове, ще може да се строи.
Промените засягат и археолозите - разкопките минават по закона за обществените поръчки, въпреки че в самия закон пише, че научната дейност не подлежи на обществени поръчки.
„Опит вече има с археологическия обект Капитан Андреево, на който аз съм ръководител. Беше направена една обява, в която се казва, че се търсят екипи да участват като консултанти. Тези хора разбират археологията като археологическият екип да бъде консултант, а археологическата дейност да мине като строителна, тоест ние да наблюдаваме как строителните работници ще разрушават археологическия обект”, коментира проф. Васил Николов.
От прокуратурата виждат риск и в текста, който допуска с материала, оставащ след разкопките, да се търгува. Този текст би оневинявал и иманярите.
Последвайте канала на
Свързани новини
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
ЦСКА - София опитва да привлече Доминик Янков
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов и Орбан разговаряха в Народното събрание
21 декември 202407:13
Рюте, Фон дер Лайен и Стармър изразиха съболезнования по повод кървавата атака срещу коледен базар в Магдебург
21 декември 202406:18
Франция споделя болката на германския народ, каза Макрон по повод атаката в Магдебург
21 декември 202406:08
САЩ са шокирани и натъжени от смъртоносната атака с кола в Германия, заяви Държавният департамент
21 декември 202406:39
Киев и Москва си разменят коледни пратки за военнопленници
21 декември 202406:56
Байдън одобри пакет военна помощ за Тайван на стойност 571 милиона долара
21 декември 202406:59
Поредна трагедия с мигранти до остров Родос с осем жертви
21 декември 202406:48
Боровец открива зимния сезон със светлинно шоу и томбола с награди
21 декември 202406:35
Честваме паметта на света мъченица Юлиания и на пострадалите с нея
21 декември 202407:05