-
18 октомври 2012 19:40
- 1503
- 0
Архитектурни резервати в опасност. Поправки в Закона за културното наследство излагат на риск от безконтролно застрояване над 20 обекта в страната. Това е становището на прокуратурата за внесените в парламента промени, съобщи БТВ.
С решение на Министерски съвет архитектурни резервати у нас досега са били Копривщица, Старият Пловдив, Боженци, Жеравна и други. С този статут и резерватите, и обкръжаващите ги територии, са били защитени. Оттук нататък, според новия закон, те ще се наричат „комплекс от недвижими културни ценности”. Дали са такива, ще се определя от комисия от специалисти. Тази промяна според прокуратурата създава риск лесно да се разреши строеж.
Друго притеснение на прокуратурата е, че за археологическите разкопки ще се обявяват обществени поръчки. Това възмути и археолозите, защото смятат дейността си за научна, а не за строителна.
Според Министерството на културата комплексите от паметници на културата или резерватите имат статут на групови недвижими културни ценности от „национално значение" и за тях се прилага най-висока степен на защита.
„Категорията им остава от национално значение. Няма проблеми и няма от какво да се притесняваме, защото за тези групови паметници по реда на закона трябва да се изработят съответните планове за опазване и управление, където категорично да се запишат текстове по тяхното опазване и съхраняване”, казва арх. Донка Колева.
В обектите, за които няма такива планове, ще може да се строи.
Промените засягат и археолозите - разкопките минават по закона за обществените поръчки, въпреки че в самия закон пише, че научната дейност не подлежи на обществени поръчки.
„Опит вече има с археологическия обект Капитан Андреево, на който аз съм ръководител. Беше направена една обява, в която се казва, че се търсят екипи да участват като консултанти. Тези хора разбират археологията като археологическият екип да бъде консултант, а археологическата дейност да мине като строителна, тоест ние да наблюдаваме как строителните работници ще разрушават археологическия обект”, коментира проф. Васил Николов.
От прокуратурата виждат риск и в текста, който допуска с материала, оставащ след разкопките, да се търгува. Този текст би оневинявал и иманярите.
Последвайте канала на
Свързани новини
Великият Надал обяви края на кариерата си
Левски гони първа победа в Шампионската лига срещу Люнебург
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
Лаутаро Мартинес изведе Аржентина до труден успех над Перу
Бразилия стигна само до точка срещу Уругвай
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Aндрей Цеков, ПП-ДБ: Председателят на парламента не е знак за това какъв ще е кабинетът
20 ноември 202408:11
ПП-ДБ отказва разговори с „Възраждане“
20 ноември 202409:14
„Възраждане“ стартират разговори в парламента – кои партии не поканиха
20 ноември 202408:27
Балабанов посочи кой трябва да реши дали ще отпуши работата на НС или да останем заложници на ГЕРБ и ДПС
20 ноември 202408:22
Ще се намери ли решение на политическата криза: Кристиян Шкварек разкри кой е най-добрият вариант за Радев
20 ноември 202408:35
Още тази седмица ще има председател на Народното събрание в лицето на Силви Кирилов?
20 ноември 202408:22
Бюджет 2025: Да се върне ли ДДС-то за заведенията?
20 ноември 202407:53
Каква е цялата истина: Калин Стоянов коментира трагедията със самоубилия се в София полицай
20 ноември 202408:52
Бракониери нападнаха с камъни, мотики и колове горски служители
20 ноември 202407:56