Първата забрана за отопление с твърдо гориво не важи за райони, в които това се прави най-често

  • 01 ноември 2024 10:15

  • 1489
  • 0
Първата забрана за отопление с твърдо гориво не важи за райони, в които това се прави най-често
© Novini.bg/ Canva

От 1 януари за пръв път в София влиза в сила забрана за отопление с въглища и дърва.

По думите на зам.-кмета по екологията Надежда Бобчева, ограниченията ще обхванат около 1700 домакинства.

От 1 декември отново влиза в сила наредбата за зоните с ниски емисии в София

Интересното е, че забраната не обхваща столични райони, в които най-често се забелязва горене на отпадъци, цапащо въздуха (като „Красна поляна“ например)

Засега забраната ще важи за 9 от 24-те столични района – "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". Обяснението при приемането на наредбата за нискоемисионните зони през 2022 г. беше, че те не са топлофицирани и домакинствата нямат алтернатива.

  • От 2029 г. територията на цялата община трябва да е нискоемисионна зона, в която ползването на дърва и въглища е забранено.

Глобата за физически лица ще е от 50 до 200 лева, а за юридически – от 1000 до 2000 лева.

Един от софийските райони, в който проблемът с въздуха се изостря през отоплителния сезон, е "Подуяне". Там голяма част от жителите на кварталите „Левски“ и „Христо Ботев“ живеят в къщи и се отопляват на твърдо гориво и не само.

Сигналите към столичния инспекторат от съседи за съседи са ежедневие, провери на място репортер на БНР-Радио София.

"Имаме деца, от 3 години ползваме машини с филтри за въздуха, но не е достатъчно да затваряме прозорците – коментира жителка на "Подуяне". Тя твърди, че често – особено през зимата – въздухът в квартала ѝ  е лютив и черен. – И не мирише на дърво, може би се гори пластмаса."

Най-често инспекторите установяват горене на лакиран, боядисан дървен материал или ПДЧ плоскости, които са съставени от дървесни частици с много лепило помежду им.

Проверките се извършват само със съгласието на обитателите, обясни Татяна Асенова, началник отдел Опазване на околната среда към Столичния инспекторат.

До края на октомври са извършени над 490 проверки.

Съставени са 66 акта по Закона за управление на отпадъците. Глобите започват от 2000 лева.

Асенова припомни, че сигнали гражданите могат да подават в контактния център на Столичната община или на нашия телефон 9875555 или по електронната поща.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1489 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини