Истинска лотария се разиграва за студентските общежития

  • 12 септември 2012 06:09

  • 3262
  • 0
Истинска лотария се разиграва за студентските общежития
©

Истинска лотария се разиграва за настаняването на студентите в луксозна стая или в по-занемарен апартамент в общежитията. Успехът не дава предимство на младежите, а наемите във всички блокове са равни.

Това съобщи Константин Марков, шеф на поделение „Студентски столове и общежития” към СУ. Три от общо 10 блока на Алма матер са напълно ремонтирани. В такова съотношение са разпределени и новите апартаменти в общежитията на Техническия университет.

„Правили сме опит да настаняваме с предимство в тези стаи студентите с по-висок успех. Тази практика обаче води до скандали и противоречия”, обясни Марков. Той допълни, че поради липса на средства общежитията тази година не са ремонтирани.

В луксозните стаи „три звезди” могат да бъдат настанени около 2400 младежи, пише "Монитор".

„Иначе разполагаме с общо 6300 легла като кандидатите през последните години не надвишават 7000”, обясни още Марков. Основното предимство на стаите в трите ремонтирани блока е, че имат телевизор и хладилник.

Кандидатстването за стая в кампусите вече върви с пълна сила, като до момента има вече подадени около 4800 заявления. Крайният срок за включване в състезанието изтича тази неделя.

Скок в тарифите за наеми тази година няма да има. Първокурсниците ще плащат между 15 и 18 лв. месечна такса за легло в общежитията на Алма матер. Заедно с консумативите месечните разходи на студентите ще са между 30 и 60 лв.

В такъв порядък са и наемите в другите големи вузове като УНСС и Техническия университет. В Икономическия обаче наемът в по-модерните стаи е пренебрежително по-висок - с около 5 лв.

„Тази разлика се компенсира с по-ниските разходи за консумативи заради по-добрите условия в тези блокове”, обясни отговорникът за общежитията в УНСС Иван Чавдаров. Икономическият разполага с 5000 легла, а подадените заявления до момента са около 6400. Покрив обаче ще има за всички, защото тези 1400 студенти, които са в повече, ще бъдат разпределени в блоковете на други университети, обясни Чавдаров.

От този понеделник започва и раздаването на заповеди за настаняване в ТУ – София. „1250 са подадените заявления от първокурсниците, а по-големите студенти ще продължат да живеят в досегашните си стаи. Университет ни разполага с общо 6500 легла”, съобщи за „Монитор” ръководителят на студентските общежития на ТУ - София, Борислав Дамянов. Той допълни, че от април тази година е готов и новият ВИП блок на вуза. Той е на три етажа, като на първите два ще са настанени само докторанти. На третия ще живеят магистрите, които се обучават за бъдещи преподаватели в Техническия.


Живеещи без официален брак студенти от Пловдив търсят упорито с обяви колеги за трампа в общежитията. Задължителното условие, за да бъдат настанени влюбените в една стая, е да имат официален подпис. Документът от гражданското е сред наръча със заявления и формуляри, които всеки един студент подава по различните общежития в Пловдив. Повечето младежи обаче предпочитат да живеят на семейни начала, без да вдигат тежки сватби. Ако нямат пари за свободен наем, вариантът за общежитие е единственият пред влюбените студенти, които не са от Пловдив.

До 20 септември е срокът за подаване на документи за общежитията за бъдещите висшисти от Пловдивския университет. Конкуренцията за легла е жестока, защото това е пловдивският ВУЗ, който не разполага със собствен кампус и ползва бази на останалите висши учебни заведения в Пловдив. Около 1500 студенти обикновено подават молби да бъдат настанени в общежития, сочи справка от университета. За тях има свободни около 950 места в различните общежития на други вузове в Пловдив.

Студентите трябва да отговарят на определени условия, за да бъдат настанени в общежитие. Те трябва да бъдат редовно обучение и да не са от града. Семейните трябва да представят акт за сключен граждански брак. Те, както и необвързаните им колеги, трябва да внесат и документи за брутния доход на членовете на семейството им за половин година назад, както и декларация за успеха им от предходната година. Мераклиите за общежития не бива да забравят да декларират също, че нямат регистрирана фирма, нямат доходи от наеми и други ренти, както и от дивиденти от акции, търговия или че не работят в държавни и частни фирми.
Доход под 100 лева класира във Варна

Доход под 100 лв. на човек от семейството доскоро отваряше пред първокурсниците от 5-те висши училища във Варна вратите за влизане в студентско общежитие. През тази година обаче това може да стигне само за попадане в списъците с резервите. Причината е големият брой желаещи за устройване в обновените и на достъпни цени общежития в годините на повсеместна икономическа и финансова криза, при която за студента всеки лев е ценен.

Без класиране се приемат само семейства на двама редовни студенти, самотни родители, сираци и инвалиди с над 70% намалена дееспособност.

500 места не стигат за студентите в Икономическия университет, който е най-голямото и най-старо висше училище край морето. В него се обучават общо 12 500 студенти, като дори и една трета от тях да кандидатстват за легло в общежитие, няма как да бъдат настанени, коментира ректорът на университета проф. Пламен Илиев. Имаме готов проект за ново общежитие, но за финансирането му са необходими повече от 3 млн. лева и се надяваме, че догодина може да започнем строителството му, таи надежди проф. Илиев.

В списъка за общежитие на Медицинския университет във Варна чакат над 600 студенти, които ще бъдат настанявани от 17 септември. По 60 лева на месец плащат българските студенти и по 130 лева чуждестранните им колеги. Към сумата се прибавят и режийните разноски за ток и вода.

Последвайте канала на

Десислава Станева
3262 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини