-
25 август 2024 07:06
- 845
- 1
През летните горещини в градовете най-уязвими са дърветата по улиците и булевардите, тъй като те имат много малко пространство за развитие на кореновата система.
Това заяви за БТА доц. д-р Момчил Панайотов, преподавател по ''Дендрология'' в Лесотехническия университет в София и автор в платформата "Климатека".
Той коментира, че в по-топло време се изискват специфични грижи за растителността в града през летните месеци.
Обикновено под тротоарите има много инфраструктура, фундаменти на различни постройки, поради което дървото няма къде да развие добре кореновата си система, обясни експертът. Много често под уличното платно има строителни отпадъци и материали, а не истинска почва. Освен това заради асфалтирането много малко вода достига по принцип до почвата, разясни още Панайотов. При продължителни суши, резервите от влага в почвата се изчерпват, подчерта той. Дърветата поддържат жизнената си дейност чрез дишане и част от механизма за охлаждане е чрез отделяне на вода. Това води до логично пресушаване на почвата под тях, дори не само заради изпарението, разказа още Панайотов.
Младите дървета, с малки коренови системи, са още по-уязвими и се нуждаят от често допълнително поливане през летните месеци, коментира също специалистът.
Грижата за дърветата в града и ползите от тях
В летните месеци е задължително дърветата да се поливат редовно, подчерта доц. Панайотов. И разясни, че е най-добре при малките дървета това да става със специални торби за забавено отдаване на влагата. Като капково напояване, което позволява малко от нея да се разлива и повечето наистина да достига до почвата, уточни експертът.
Като цяло по улиците на нашите градове добре растат видовете ясен, копривка, които се засаждат малко, както и сребролистна липа. Чинарите се справят добре, ако има пространство за развитието на кореновата им система, обясни Панайотов. По думите му дъбовете са принципно добре адаптирани към суша, но са ползвани много малко за улично озеленяване. Почти не са ползвани борове, а сред тях има сухоустойчиви, добави той. Според Панайотов въпросът за сухоустойчивостта на дърветата в градска среда не е бил приоритетен в миналото вероятно заради допускането, че те може да се поливат допълнително, но и цялостно заради неглижиране на този потенциален проблем и търсене на други ефекти - декоративни, естетически и т.н. Експертът определи като лоша практика засаждането на малки дървета, които не са сухоустойчиви и не развиват големи корони, макар после да изискват по-малко грижи.
Доц. Панайотов е на мнение, че не винаги грижите за дърветата са достатъчно професионални. Като пример той посочи неправилни резитби, които се извършват. В летните месеци е задължително дърветата да се поливат редовно.
Създаването и поддържането на добро озеленяване с високи дървета е сред най-ефикасните и бюджетни методи за намаляване на негативните ефекти на прегряването в градовете, казва доц. Панайотов в своя статия в „Климатека“. Директно охлаждане чрез засенчване е основната полза за дърветата в градска среда, подчертава той. Пречистване на въздуха, усвояване и дългосрочно съхраняване на въглерод, намаляване на праховото замърсяване и разходите за охлаждане на сгради са част от другите ползи, разяснява още специалисти
При високи дневни температури в София има допълнителни системи за напояване.
За всяка новозасадена фиданка в София се осигурява необходимото количество вода за поливане, като дейностите се реализират в периода юни-септември на настоящата година, съобразно метеорологичните условия, заявиха от Столичната община в отговор на запитване на БТА за грижите, които се полагат за растителността в града през летните месеци. При високи температури дърветата "хвърлят" листата си, но остават живи.
Растителността се проверява редовно, но при прекомерно високи температури и продължително засушаване дърветата „хвърлят“ листната си маса или се наблюдава пригор по листата и обезлистване на фиданките/храстите, обясниха от Столичната община. При обилни и продължителни валежи графикът на поливане се съобразява с метеорологичната обстановка, за да бъде осигурена допълнителна влага за всички фиданки с оглед на тяхното успешно прихващане, уточняват от Общината.
Графиците за поливане са съобразени с натоварените часове и пътния трафик, така че да не затрудняват движението на масовия градски транспорт. В местата с много високи дневни температури или утежнен трафик, е предвидено поставянето на допълнителни системи за напояване, които освобождават водата за дълъг период (до 10 часа) през деня, като по този начин се осигурява по-висока ефективност на напояването. При констатиране на суха растителност тя се подменя през пролетта или есента за сметка на фирмата, отговаряща за поддръжката и съгласно гаранционните условия.
От Общината подчертават, че всички растения са уязвими на екстремно високи температури, но най-податливи са цветните площи и новозасадената растителност – цветя, млади фиданки, новозасадени храсти и живи плетове, за които се осигурява по-висок интензитет и ефективност на напояването. Столичната община предвижда дейности за поддържане на декоративната растителност в рамките в централната част на града и в периферията. Поливането в междублокови пространства, разположени в съответния район в периферията на града, е отговорност на районните кметове, а зелените площи са поддържани от дирекция „Зелена система“, тоест от съответната фирма със сключен договор.
От Общината информират, че през периода април-май през тази година са засадени 700 дървета по улици и булеварди, сред които ул. „Тодорини кукли“, бул. „Васил Левски“, ул. „Тракия“, ул. „Владайска“, ул. „Оборище“, ул. „Искър“, бул. „Джеймс Баучер“, ул. „Кораб планина“, ул. „Теодосий Търновски“, бул. „Мадрид“, ул. „Мърфи“ , ул. „Пловдив“ ул. „Кирил Дрангов“, ул. „Ген. Никола Жеков“ ул. „Зайчар“, ул. „Цар Симеон“ и др. Засадени са и 300 дървета в детски градини и училища. Общо 180 дървета са засадени в парковете „Гео Милев“, „Южен парк“- 3 част, „Южен парк“- 2 част, „Света Троица“ и др.
През май в средна разделителна зелена ивица на бул. „Цариградско шосе“ бяха засадени 100 декоративни храста в кашпи от вида "прунус и цистена". Средна разделителна ивица в частта от Орлов мост до 4-ти километър е най-натоварения участък на бул. „Цариградско шосе“, който е главна пътна артерия на София с най-тежък и непрекъснат трафик.
През май-юни са засадени над 400 000 летни цветя като бегония, тагетес и колеус-копривка и подобни, съчетани с декоративни треви, многогодишни и едногодишни цветя, вечнозелени храсти, засадени пред паметника на братята „Кирил и Методий“, НДК, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, “Ботевградско шосе”, кръговото на телевизионна кула, цветна площ до "Зала Арена София", цветна фигура на герба на София, на кръстовището бул. “В. Левски” и бул. “Цар Освободител", на входа на Южен парк 3-та част. Цветни площи са засадени и в парк „Здраве“ до бул. “България“ и др. Декоративният ефект на регулярното лятно зацветяване, се допълва от цъфтежа на над 15 000 рози, над 5300 перенни цветя и над 100 000 многогодишни храсти, на територия над 10 декара.
Информация за графиците на поливане може да бъде намерена на сайта на Столичната община.
Последвайте канала на
Свързани новини
Как се оцелява седмици наред без вода в горещините?
20 август 202414:07
Как да се погрижим за домашните любимци в горещините?
23 юли 202411:40
Повече от 1000 души са починали в горещините по време на хаджа
23 юни 202417:24
Как да се разхладим в горещините?
07 юни 202414:10
Родопско село е на воден режим в горещините
02 август 202307:36
Италиански болници отчетоха скок на пациентите в горещините
20 юли 202307:21
Стабилен Лудогорец отмъкна точка от Лацио на "Олимпико"
Ман Юнайтед с труден успех след два пълни обрата в първия домакински мач на Аморим
Челси остана на върха след нови голове на Нкунку и Мудрик в шоу на двама вратари
Десподов отново влезе в ролята на герой за ПАОК
Ще продължи ли победният ход на Черно море и срещу коварния тим на Септември?
Интересен сблъсък във Варна
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Ивайло Мирчев: Лорер и Божанков остават в парламентарната група
29 ноември 202408:32
Бивш депутат: При изключване на двама депутати ПП-ДБ ще имат проблем
29 ноември 202408:35
Йончев за политическата криза: Всичко зависи от ГЕРБ
29 ноември 202408:35
Ако Петър Кънев стане председател на парламента от БСП, тогава би могло да има правителство с третия мандат?
29 ноември 202408:21
Украйна получава 22 млрд. долара от приходите от замразени руски активи през 2025 г.
29 ноември 202406:32
Руски дрон подпали лечебно заведение в Киев
29 ноември 202406:28
Митинги в Грузия след решението на правителството да замрази преговорите за присъединяване към ЕС
29 ноември 202406:38
Австралия окончателно забрани достъпа до социалните мрежи за деца под 16-годишна възраст
29 ноември 202406:43
12-годишно момиче откри 3500-годишен египетски амулет в Израел
29 ноември 202406:24
2024.08.25 | 10:17