200 населени места са на воден режим

  • 22 август 2024 13:24

  • 346
  • 0
200 населени места са на воден режим
© Novini.bg/ Canva

Водна криза обхваща страната, увеличават се населените места, които са засегнати от липсата на вода. 

"Около 200 населени места са във воден режим. Не е изненадващо, очевидно е, че тази година природата ни доставя по-малко ресурс, а ние използваме повече, защото не сме рационални и не сме пестеливи. Голяма част от тези водни ресурси, които се съхраняват в язовирите, се пилеят по трасето, докато стигнат до консуматорите. Тази система консумира големи средства, за да бъде поддържана, но трябва не само да се инвестира на парче, а да се инвестира разумно и по предварително направени планове. Европейската комисия, която ни буташе да направим тези планове, ние ги правим, но не ги изпълняваме и подхождаме по-повърхностно само и само да усвоим европейските средства", заяви председателят на Българската асоциация по водите инж. Иван Иванов в "България сутрин".

По думите му трябва да правим документи с мисълта да ги изпълним, а не само да покрием изискванията на европейското законодателство да има даден документ.

Как се оцелява седмици наред без вода в горещините?

"Съмнявам се, че можем много бързо да решим тези проблеми, защото са трупани през годините. Важно е в един момент да осъзнаем, че трябва да се направят работещи програми, които да се изпълняват. Ние дори не работим с достатъчно достоверни данни за консумацията на вода. На много от водоизточниците няма водомери. При консуматорите има и много нерегламентирано ползване на вода. Познати са проблемите, знаят се и решенията, трябва системно да се работи", допълни инж. Иванов за Bulgaria ON AIR.

"Засушаването е предпоставка, която изкарва на дневен ред проблема с това, че не управляваме и не поддържаме добре инфраструктурата си. Няма целенасочен подход, това е големият проблем. Дори тези средства, които се дават от Министерството на регионалното развитие, се дават на неподреден принцип, защото всеки кмет, който е малко по-подготвен, може да вземе средства, но трябва да има по-системен подход. През сателити вече могат да се хващат големите течове. Всички наши съседни държави прилагаха такива мерки. В България не успяваме да вкараме новите технологии навреме. Силната мярка е подмяната на водопроводите", коментира гостът.

Подземните водоизточници също са на изчезване, посочи инж. Иванов.

"Да доставят ВиК операторите по някакъв начин чрез водоноски вода така, че поне докато започнат да падат дъждовете и да се напълнят водоизточниците, тези хора да имат някакви битови условия. Това не е проблем само в България. В началото на пролетта подобни проблеми имаше във Франция, в Испания. Нещата не са локални, но това не трябва да ни успокоява, защото при нас са големите загуби", поясни той.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
346 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини