В Гурково откриха възстановения паметник, белязал пътя на генерал Гурко и неговата войска

  • 03 март 2024 17:08

  • 1456
  • 23
В Гурково откриха възстановения паметник, белязал пътя на генерал Гурко и неговата войска
© Община Гурково

В Гурково бе осветен възстановеният паметник, белязал пътя на великия руски пълководец генерал Гурко и неговата войска в местността „Корията“. Над 30 години това място тънеше в забрава, както и паметникът - в разруха.

„За един месец родолюбиви жители облагородиха пространството и го превърнаха в мемориален комплекс. С благодарност за тяхното усърдие, ентусиазъм и  енергия“, каза кметът на община Гурково Кънчо Папазов на тържественото честване на националния празник, който за първи път се чества в историческата местност, съобщават от пресцентъра на Общината.

Кметът ги удостои с грамоти за доказано родолюбие, патриотизъм и обществена активност,  проявени при възстановяването на паметника.

„На Трети март преди 146 години бе подписан Санстефанският мирен договор. Той сбъдна мечтата на нашите възрожденци - всички българи да живеят в една свободна държава. Нека помним историята си! Да я разказваме на децата и да я предаваме на поколенията, защото само народ, който помни миналото има и бъдеще“, заяви Папазов.

Да помогнем за паметника на големия българин Стоян Омарчевски!

Деца, ученици и жители на Гурково почетоха с шествие с националния трибагреник паметта на героите за свобода, чиито завети следват  Генчо Къргов, Стоян Груйчев, Никола Веранов, Иван и Павли Караколеви, Злати Узуна, Михаил Греков и безброй безстрашни хаинчани и смели народни закрилници, войводи и поборници, които превеждат отряда на генерал Гурко през прохода.

Стотиците жители поднесоха в знак на признателност  към паметното им дело венци и  цветя, отец Цветан отслужи панихида, а дружеството „Хайдушка чета Войвода Генчо Къргов“ направи инсценировка на исторически моменти.

 

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
1456 23

Свързани новини

Коментари 23

Добави коментар

2024.03.04 | 07:34

23
НЕ ВИЖДАМ ПАМЕТНИК,А САМО НЯКОЛКО ПАМЕТНИ ПЛОЧИ.
Новини бг

2024.03.03 | 17:19

3
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 20:25

22
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 19:52

21
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:21

12
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:20

11
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:20

10
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:20

9
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:20

8
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:20

7
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:20

6
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:20

5
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!
Новини бг

2024.03.03 | 17:19

4
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!

2024.03.03 | 17:25

13
Навсегда будет Дружба России - Болгарии. Болгары НЕ НЕУТРАЛНЫ,, Болгарское Правителство и Политик НЕ ИМЕЕТ ЗНАЧЕНИЕ. Болгары, когда время поидёт ВОЮЕТ ЗА РОССИЮ! Так было и так будет! Болгарский Народ имеет Свобода, потому что Воевал за Россию в Руско-Турецкая Война!
Емѝ...ибана ШУШУМИГА съм- МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ

2024.03.03 | 19:51

20
Елеkmра, баба гицка, Хан Крум, Гочо Булгара,Наде,жда Дойчева,Много грозен циганин76,ШИБАМ ЧЕРВЕНИ СФФФИНЕ,Nazi SS, Ukraina 55,Просто човек , Литекс- София, рашка говняшка,п.у.т.к.и.н к.а.п.у.т ...това СЪМ АЗ ПОБЪРКАНИЯ ИБАН ШИЗОФРЕНИК от ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР.

2024.03.03 | 18:50

18
Бягай да го духаш

2024.03.03 | 18:02

15
първо се научи да пишеш на руски.

2024.03.03 | 19:06

19
ha no tozi gurko nev e li usrainec zashtoto spored mnogo plateni podlogi profesori usraina ni e osvobodiola a ne rusia

2024.03.03 | 18:49

17
Срам и резил.... веят на Шипка знамената на фашистка русия, сегашната империя на злото няма нищо общо със Столегов, Скобелев и др....вечна слава на загиналите Опълченци за свободата на Родината ни
Снежко Снежев

2024.03.03 | 18:14

16
Голямо БРАВО за тези родолюбци... и поредна порция камъни в градината на соросоидите!

2024.03.03 | 17:18

1
Срам и резил.... веят на Шипка знамената на фашистка русия, сегашната империя на злото няма нищо общо със Столегов, Скобелев и др....вечна слава на загиналите Опълченци за свободата на Родината ни

2024.03.03 | 18:01

14
абсолютно съм съгласен!
Новини бг

2024.03.03 | 17:19

2
БЛОКИРАЙТЕ ИБАНИЯ ШИЗОФРЕНИК МИРОСЛАВ БЛАЖЕВ.....ХЛОПА МУ ДЪСКАТА ЯКО....ДУХАЛ Е НА САНИТАРИТЕ в ЛОВЕШКИЯ ЗАТВОР...!!!