Българка се класира за полуфиналите на Световната купа по шахмат за жени

• 2122
  • 5
© Фейсбук
Слушай новината Слушай новината

Нургюл Салимова се класира за полуфиналите на Световната купа по шахмат за жени Баку (Азербайджан) с награден фонд 676 250 долара.

20-годишната българка спечели срещу рускинята Полина Шувалова с 2:0 точки в днешните две плейофни срещи по ускорен шамхат с 25-минутна контрола и добяване на по 10 секунди на всеки изигран ход.

Тя победи в първата първия с белите на 58-ия ход, а след това с черните отново принуди съперничката си да се предаде на 40-ия ход.

Така за място на финала Салимова очаква победителката от двубоя между Елизабет Пец (Германия) и Ана Музичук (Украйна).

Нургюл Салимова завърши на престижното десето място на европейското по класически шахмат за жени в Прага преди няколко месеца, като също така беше и световна шампионка при 12-годишните, пише dir.bg,

Тя е родена в търговищкото село Крепча и има сериозни амбиции да стигне до шахматната корона и при жените.