-
10 юни 2023 08:31
- 506
- 1
Комарите са най-активни преди изгрев и около залеза на слънцето, каза в интервю за БТА старши лейтенант д-р Диляра Маринова от Катедрата по инфекциозни болести на Военномедицинска академия.
Специалистът съветва пътуващите за Африка, Южна Америка и южните части на Азия да започнат профилактика на малария две седмици преди тръгване. Комарите се привличат най-много от издишания от човек въглероден диоксид, както и от някои съставки на потта. Най-сигурният начин за предпазване от ухапване е напръскване с репелент, допълни тя.
Малария
Маларията е едно от най-често срещаните и трудно контролируеми инфекциозни заболявания, чието разпространение е доста специфично. Заразяването става чрез ухапване от комар, като маларийният плазмодий циркулира по вектора човек – комар - човек – комар. Болестта съществува от хиляди години, но е специфичен видът комари, които я пренасят – анофилус. По думите на Маринова този вид комари вече не се среща в България, тъй като тук няма достатъчно водни басейни със застояла вода, където те могат да живеят нормално и маларийният плазмодий няма как да се развива по естествен начин.
В България е имало малария през 60-те и 70-те години, но оттогава е ликвидирана. По думите й в тези години в Северна България е имало изключително много блата със застояла вода и там са се размножавали комари, пренасящи малария. Тогава е било взето много добро решение - да се пресушат тези блата, за да се унищожат местообитанията на комарите. С пресушаването на блатата маларията в България е ликвидирана, каза още лекарят.
През последните години всички известни случаи на малария в България са били внесени от други държави.
Заразяването
Заболяването засяга много голям брой хора, но над 90 на сто от тях са в държави, които се намират на юг от Сахара, посочи още д-р Маринова. Специфичното за маларията е, че тя си има определен ареал.
Един „чист“ комар, ухапвайки заразен с малария човек, също се заразява с малария, а след това, когато ухапе здрав човек, пренася маларията и на него. Прекъсне ли се веригата, престава пренасянето на малария. Този цикъл се повтаря и това е циркулацията на заразяване. По думите й не може да се каже кой е първоизточникът на заразата. Има различни хипотези, според които болестта тръгва от примати, а след това са се заразили комарите. Впоследствие заразата се пренася и върху хората. Със сигурност не се пренася от човек на човек, каза още д-р Маринова.
Ваксина и профилактика
Към момента ваксината срещу малария е достъпна само за децата в Африка, като все още е в начален етап на прилагане, допълни д-р Маринова. По думите й ваксината е преминала всички клинични изпитвания, но не е достъпна за широката общественост.
Профилактиката на заболяването дава много висок процент предпазване от заразяване, като тя трябва да започне най-малко две седмици преди пътуването към държава, в която маларията е разпространена. Профилактиката продължава през цялото време на престоя, както и около месец след напускането на ендемичния район.
Налично е ефективно лечение на малария
Освен лекарствената профилактика, има и напълно ефективно лечение на маларията, стига да е започнало навреме, добави д-р Маринова. Хората, завърнали се от ендемичните райони, трябва да се наблюдават. Инкубационният период на маларията е 7-30 дни. Всяко повишаване на телесната температура, което не се повлиява от лекарства, налага консултация с лекар. Ние имаме „наивен“ имунитет за малария, тъй като „не познаваме“ това заболяване, но хората в Африка може да са боледували по няколко пъти от малария без тя да протича тежко.
Първите симптоми на болестта са температура, главоболие, болки в мускулите, възможно гадене или повръщане, но е много специфична високата температура, която не се повлиява от медикаменти, както и придружаващото втрисане.
Най-привлекателен за комарите е издишаният въглероден диоксид
Комарите се привличат от топлокръвни – хора и животни. Достатъчно е да диша човек и комарът е привлечен, тъй като го привлича издишваният въглероден диоксид. Има данни, че определени вещества, съдържащи се в потта, също привличат комарите. Друга „притегателна сила“ за комара е телесната температура 35-37 градуса.
Комарите са най-активни сутрин, преди изгрева на слънцето и вечер, около залез слънце
Има хипотеза, че определени хора са „по-сладки“ за комарите, но това не е научно издържано, добави д-р Маринова. Факт е, че има хора, които повече привличат комарите и най-вероятно това се дължи на комбинация от фактори – съставки на пот, количество издишан въглероден диоксид. Няма човек, който да не е хапан от комари, каза в отговор на въпрос дали кръвната група на човек „предразполага“ комарите.
Предпазване от ухапване
Най-ефективният начин да се предпазим от ухапване на комар е ползването на репеленти, посочи д-р Маринова. В топлото време не винаги е възможно да се носят дрехи с дълги ръкави и крачоли, затова е добре да са в цветове, върху които се отличава кацналият комар.
Препоръчително е да се прецени по кое време на деня къде ще се намира човек, особено ако знае, че мястото е ареал на малария. На такива места е добре да се излиза в тъмната част на деня.
Жълта треска и денга, пренасяни от комари
В България рядко се срещат заболявания, които се пренасят от комари. В по-южните части на страната ни може да се срещнат тигрови комари, които биха могли да пренесат западнонилски енцефалит. Заболяването може да протече тежко, но може да премине и като обикновена настинка. Жълтата треска и денга се предават с подобни комари, но са изключително рядко срещани в България, каза специалистът.
Последвайте канала на
Свързани новини
Продължават да пръскат срещу кърлежи и комари във Варна
06 юни 202307:31
В три поредни дни ще пръскат срещу комари в Лом
19 май 202311:46
Борбата срещу комари в Русе започна, макар и късно
27 април 202311:48
Авиационно пръскане срещу комари правят в Лом
24 март 202310:26
Учени превръщат комари във "вечни тийнейджъри", за да контролират популацията им
17 юни 202212:08
В София започват обработките срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи
06 април 202212:38
В неделя започват обработките на зелени площи срещу комари и бълхи в София
07 юли 202318:53
Справяме ли се с нашествието от комари?
27 юни 202307:35
Хърватия внесе стерилни мъжки тигрови комари от Италия, за да унищожи своите
23 юни 202312:38
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан завърши годината с победа над Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Тайсън Фюри: Може би ще се бия отново, но е възможно да не се случи повече
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Няма да се откажем от издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин: Русия е готова да нормализира отношенията със САЩ, но без да накърнява интересите си
22 декември 202412:47
Защо руският генерал Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев
22 декември 202413:13
Жълт код за валежи в 9 области
22 декември 202412:41
2023.06.10 | 11:05