Минерални бани стана по-атрактивен и посещаван курорт след ремонта на обществената къпалня

  • 17 май 2023 14:38

  • 6528
  • 0
Минерални бани стана по-атрактивен и посещаван курорт след ремонта на обществената къпалня
© google maps
Слушай новината Слушай новината

След ремонта и обновлението на обществената къпалня в Минерални бани курортът стана по-атрактивно място и броят на посетителите се увеличи. Това разказа за БТА Теодора Пехливанова, ръководител на проекта "Минерални пътеки.

Ваканция и природа за миг", в чийто рамки бяха предприети строително-монтажни работи по реновирането на обекта в курортното населено място.

Проектът се осъществи по програма Интеррег Гърция – България. Минерални бани е водеща организация. Партньори и участници са Сдружение "Съвремие" – Сандански, Югозападен университет "Неофит Рилски" – Благоевград, община Якоруда и община Мики – Гърция. Неговата стойност за Минерални бани е 363 574 евро, но общината участва и със собствено финансиране за почти 100 000 лева.

Отпада забраната за ползване на вода за пиене в село Сърница, община Минерални бани

Общата генерална цел бе опазването, защитата, популяризирането и развитието на природното наследство на минералните извори като средство за насърчаването и развитието на туризма и повишаването на конкурентоспособността в трансграничния регион, уточни Пехливанова.

Проучени са минералните извори в Минерални бани, Якоруда и Мики. Минералната вода в населеното място в полите на Родопите е хипертермална – 54 - 59°С и е уникална по своя химичен състав и лечебни свойства, пише в официалния сайт на общината. Курортът е профилиран за лечение на заболявания на периферните артерии от органичен и функционален тип – болест на Бюргер, ендартрити, облитерираща атеросклероза, болест на Рейно, състояния след тромбофлебити, вегетативни и диабетни ангеопатии, склеродермия и др. С отличен резултат се повлияват заболявания на опорно – двигателния апарат, ставни заболявания, такива на периферната нервна система, гинекологични и кожни заболявания.

Изготвен бе и аудио-визуален продукт с цел широко промотиране на туризма в регионите и мерки за успешното експониране на минералните извори. Той се разпространява от общините по проекта на различни туристически форуми, бе изпратен и на водещи туропоретори, допълни Пехливанова. В рамките на проекта е организирано и международно онлайн туристическа изложение, което събира много участници, а постфактум в Минерални бани са получени много запитвания от туристически агенции и обикновени индивидуални потенциални туристи за възможностите за престой и лечение и профилактика. 

 По нейни думи обаче изпълнението на проекта е продължило повече от предвиденото – почти четири години, а осъществяването му е било свързано с проблеми от административно естество като смяна на партньори "в движение", Covid-19 пандемията, забавяне на доставки, налагане на финансови корекции от оператора на програмата. 

Прилагането на инвестиционни мерки на стойност около 256 000 евро спрямо обществената баня в Минерални бани се наложи, тъй като сградата бе в доста западнало състояние, въпреки че работеше до последно преди ремонта, поясни Пехливанова. Подменено е изцяло вътрешното оборудване, нов е покривът и фасадата, изградени са нови електрическа и ВиК-инсталации. Дограмите също са сменени, както и вътрешната настилка. Така банята стана едно истинско бижу, обобщава Пехливанова.

В крайна сметка обаче инвестицията бе навременна и много полезна – новата и модерна придобивка за балнеолечение даде силни перспективи за развитието на курорта, което вече дава видими резултати - увеличаването на потока от СПА-туристи и на техните нощувки в местата за настаняване, посочи Пехливанова. 

 

 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
6528 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини