Проф. Мечева: Хората трябва да разберат колко е важно да опазват околната среда

  • 20 януари 2023 14:55

  • 2226
  • 2
© Novini.bg

Проф. Румяна Мечева е от екипа учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките, разработили мерките в НРПД 2021-2027.

- Как са определени видовете и типовете природни местообитания, които са обхванати от мерките в НРПД?

- Видовете и типовете местообитания зависят от докладването по чл.12 от директивата за птиците и чл.17 от директивата за местообитание. В тях ясно е посочено кои видове са в благоприятно състояние, благоприятен природозащитен статус и тези, които са в неблагоприятно лошо състояние. Тези, които са в неблагоприятно състояние, задължително подлежат на мерки. Същото важи и по директива на птиците – тези популации, които са с намаляваща численост, при тях задължително се планират мерки. Така се определя кои видове подлежат на подобряване или съхраняване на тяхното състояние.

- Как са определени целите за конкретните видове и типове природни местообитания?

- Целите се определят в зависимост от нивото, на което се разработват те – има 4-степенна система, с която се определят целите на биогеографско ниво, на ниво защитена мрежа Натура 2000, съответно на защитени зони по Натура 2000 и конкретно на всяка защитена зона. Най-важното ниво е определяне на цели на защитена зона, защото доброто определяне на целите рефлектира и на по-горните нива, т.е. на цялата мрежа по Натура 2000 и на биогеографското ниво, като определянето на целите все още не е напълно разработено за всички зони в България. Надяваме се това да стане с Плана за устойчивост и развитие.

- Защо предложените мерки са подходящите за постигане на целите за отделните видове и типове природни местообитания?

- Типовете мерки са пет. За всяка мярка имаме конкретни мерки и те са представени в самия план на рамката за приоритетни действия и там може ясно да се види какво точно се предвижда за защитена зона – трябва да имаме разработени цели, разработен план за управление и да имаме план за действие на защитените видове. Така за всеки тип мярка има разработени типове мерки, така че се предполага, че те ще са достатъчни. Важно е какво имаме като цели за защитените зони и по този начин можем подробно след това да знаем дали даден вид е за подобряване или поддържане, т.е. все още нямаме докрай яснота, тъй като не всички зони имат разработени специфични природозащитни цели, но в тях много детайлно се влиза в биологията на видовете, в числеността на техните популации, тяхното състояние и в какво природозащитно състояние са, за да може след това съответните мерки да бъдат приоритизирани и приложени.

- Как е определена достатъчността на мерките за постигане на целите за отделните видове и типове природни местообитания?

- По-голямата част от местообитанията на популациите в България са в границите на Натура 2000 и само когато имаме изпълнени две условия, т.е. имаме нисък процент на разпространение извън Натура 2000 зоните и те да са в неблагоприятно лошо състояние. И това е на биогеографско ниво, това не е на ниво защитена зона, и по този начин и двете условия са налице, тогава задължително трябва да бъдат направени интервенции извън Натура 2000. В България, за наше щастие, по-голяма част от зоните и местообитанията на видовете се намират в границите на защитените зони и не се предвиждат мерки извън тях.

- Как се анализира необходимостта от реализиране на мерки извън Натура 2000?

- Има разяснителни кампании по всички възможни начини, чрез които хората да разберат колко е важно да опазват околната среда и какво точно могат да правят в защитените зони по Натура 2000, което невинаги е добре прието, затова има различни видове компенсиращи мерки, които могат да използват, за да може съответните местообитания да се запазят в този вид, в който са. Предстои много работа – разяснителни и обучителни мероприятия. Нещата все още са много трудни по отношение на туризма в зоните на Натура 2000 за това какво могат да правят туристите, какво могат да видят. Може би трябва разработване на много образователни програми – да не са само тези табла, които даже и често пъти липсват, че навлизате в защитена зона от Натура 2000. В другите държави от ЕС има указание, че това е Натура, че там се опазват еди какви си видове. А в България има само за защитени територии, за национални паркове, но защитени зони от Натура 2000, на които им предстои да се разработват планове за управление – това също е необходимо да го има.

Проект BG16M1OP002-3.006-0001-C04 “Знания за Натура 2000“ се изпълнява с финансовата подкрепа на ОП „Околна среда 2014-2020 г.“. Бенефициент по него е Дирекция „Национална служба за защита на природата“ в МОСВ.

 

Последвайте канала на

Novini.bg
2226 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
PaulaFox

2023.01.20 | 20:57

2
❤️Здравейте) Казвам се Паула, на 24 години съм) Бъдещ секс модел 18+) Обичам голите снимки) Моля, оценете снимките ми на ➤ Goo-gl.me/id389076

2023.01.20 | 15:29

1
кои хора? тези, които летят с лични и правителствени самолети, тези, които строят сателити и космически ракети, тези, които застроиха всяка тревичка, тези, които върху земеделска земя строят фотоволтаици или някои други хора?!?!? ай сиктир, грантаджийке!

Добави коментар

Водещи новини