Тома Белев: Някой иска да инвестира, без да си плати за това

  • 11 юли 2012 08:15

  • 683
  • 0
Тома Белев: Някой иска да инвестира, без да си плати за това
©

Законът за горите показва, че някой иска да инвестира, без да си плати парите за това, каза в сутрешния блок на БТВ Тома Белев, бивш директор на природен парк „Витоша“.

„Когато искаш да подпомогнеш някоя фирма, която инвестира, това трябва да стане според съответните процедури и като се информира Европейския съюз,” поясни Белев. По думите му с предлаганите първоначално промени в закона се е целяло това да се заобиколи.

Спорът за Витоша продължава, независимо че спорните текстове, които станаха повод за протестите на екоактивисти и природозащитници, не влязоха в последния вариант на Закона за горите.

Вчера се хвърлиха някои обвинения срещу ски-учителите, както и срещу бившия директор на природен парк Витоша Тома Белев. Едно от тях беше, че е подписал протокол, който блокирал дейността на „Витоша ски” АД. Заради документа дружеството не успяло да прокара просеки и по тази причина хората от региона миналата година били лишени от възможността да се насладят на любимото си хоби.

Обвиненията не са нови. По думите му протоколът не блокирал нищо. „Колегите от горското стопанство поискаха среща, на която да съгласуваме по какъв начин исканията на ‘Витоша ски’ ще бъдат удовлетворени. Дирекцията на парка няма функции да взима решения, това са функциите на държавното горско стопанство.”

Белев коментира обвиненията на ръководството на дружеството, че някой спъва дейността му с думите, че не някой иска да ги спре, а някой иска да се спазват законите в България.

„Когато от четири години повтарям, че законите в България трябва да се спазват, както от бай Иван, така и от най-големия собственик, някой все повтаря: ‘Аз не искам да ги спазва, защото съм голям’.”

Законът за горите показва, че някой иска да инвестира, без да си плати парите за това, каза Тома Белев.

„Когато искаш да подпомогнеш някоя фирма, която инвестира, това трябва да стане според съответните процедури и като се информира Европейския съюз,” поясни той. По думите му с предлаганите първоначално промени в закона се е целяло това да се заобиколи.

Според Белев в сегашния му вариант Законът за горите показва минималния консенсус между заинтересованите страни.

„Чест прави на премиера, че каза - когато се постигне консенсус, тогава законът ще бъде приет,” добави той.

Проблемът на Витоша е, че строителството е забранено, каза председателят на сдружение „Природа за хората и регионите” Филип Цанов, един от защитниците на първоначалните изменения в Закон за горите. По думите му в сега действащия закон нямало нито една точка как се променят предназначенията на териториите за ски писти, лифтове и други съоръжения.

При строеж на нов лифт на Витоша еколозите искали това да стане на същите пилони, което не било възможно, защото такива съоръжения вече не се произвеждали. „При този закон и при този план за управление никога нищо няма да се случи,” каза Цанов.

Последвайте канала на

683 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини