"Витоша ски": Дано заради екорекета няма човешки жертви на старите лифтове

  • 10 юли 2012 08:13

  • 2490
  • 8
"Витоша ски": Дано заради екорекета няма човешки жертви на старите лифтове
©

За да се разреши окончателно въпроса с лифтовете на Витоша пречеше протокола от 15 юни 2011 г., подписан от протестиращия Тома Белев, който по онова време е директор на ПП „Витоша“. Това каза в студиото на БТВ представителят на „Витоша ски“ адвокат Петър Петров. Рекетът, на който е било подложено дружеството е включвало искане да бъде учреден сервитут.

Това е невъзможно без Подробен устройствен план, припомни Петров. Той е зациклил, тъй като липсва екологична оценка. Стига се и до още по-голям абсурд – „Витоша ски“, които са собственици и са купили съоръженията е трябвало да плащат наем за земята, на която са построени сградите. Петров припомни, че дори е създадена комисия, която да прецени с колко е била ощетена държавата, след като не е плащан наем за земята под сградите. Защо еколозите не протестират срещу замърсяването на въздуха, а срещу най-екологичния транспорт какъвто са лифтовете, попита Петров.

Очевидно пречим на някого, убеден е представителят на „Витоша ски“. Основната теза на еколозите не беше да се защити околната среда, затова адвокатът им дори каза, че законът трябва да бъде такъв, че да отблъсква инвеститорите. Има икономически интереси на ски учителите, каза Петров и даде за пример процъфтяването на незаконните строежи в района. През последните години са вдигнати три строежа без екологична оценка или разрешение за строеж. Това са ски учители, които имат интерес от запазване на статуквото. „Витоша ски“ е изпратило сигнал, по което е образувано производство в КЗК за едно ски училище, което е декларирало, че е обучило 5000 деца. Официално обучението струва 2200 лв. Това означава, че те са събрали приход от 1,1 млн. лв. Училището обаче е декларирало за цялата година приход от 187 000 лв. Затова е сезирана НАП, които трябва да извършат своята проверка, категоричен е адвокат Петров.

Пред БТВ зам.-изпълнителният директор на Агенция по горите Красимир Каменов потвърди, че частен инвеститор не може да изгради нови стълбове за лифтове, тъй като няма процедура за изключване на територията от държавния горски фонд. Адвокат Петров обясни, че в България съществуват четири примера за зимни курорти - в Банско, където е изключителна държавна собственост, но не се изисква изключване от държавния горски фонд. В Боровец и Пампорово съоръженията са изградени съответно в частна общинска, а в частна държавна собственост. Остава Витоша, където не може да се направи нищо, тъй като подмяната на новите стълбове е невъзможна заради рестриктивния Закон за горите, каза Петров.

По отношение на готовността на лифтовете, Ваньо Бояджиев, който оглавява дирекцията за контрол на съоръженията съобщи, че на първи юни вече е направен преглед на драгалевския лифт. Установено е, че техническото състояние е добро и трябва само да се прочисти трасето от храсти, заяви той . Този лифт е е построен през 1956 г., а втората част след Бай Кръстю е строен през 1968 г. През октомври е правен също преглед, въпреки че лифта не е работил. На 31 май е направен преглед и на лифта в Симеоново. Според Ваньо Бояджиев не е необходим нов преглед, тъй като поддържащата фирма на „Витоша ски“ ще премине по трасето, за да се направи ново обследване. Според адвокат Петър Петров обаче не може едно съоръжение да се поддържа безкрайно. „Дано да няма човешки жертви. Рано или късно след една, пет или 10 години тези съоръжения ще излязат от строя и затова не трябва да чакаме времето, когато няма резервни части“, убеден е Петров.

Последвайте канала на

Novini.bg
2490 8

Свързани новини

Коментари 8

Добави коментар
ami

2012.07.10 | 11:29

7
Ами така е,когато стане трагедията тогава ще се сетим че е трябвало да дадем на витоша ски да направи нови лифтове,и тогава ще се питаме защо стана тази трягедия.Дано не са вашите деца,ама тогава отидете при тия протестиращите да им искате сметка защо децата ви са паднали от лифта,защото винаги едно съоражение си има неговия край итрябва да се подмени с по ново и по съвременно.Ама тогава ще е след дъжд качулка.
agabaga

2012.07.10 | 11:29

6
Че кой им пречи да ги ремонтират, подменят и поддържат в абсолютна изправност? Ако загине някой, собственика отива на кино.Купили сгради ама плащали наем за земята, Вие не плащате ли за вашите жилища?
чичо Гошо

2012.07.10 | 11:29

5
И в крайна сметка толкова шум за какво? Ако се сменя лифта с нов, ще се променят местата на стълбовете. Това е голям проблем и държавата не може да намери решение за него. Ще се построят начална и крайна лифт станции, които ще "разрушат" природата. Ако на това не му се казва простотия до шия, здраве му кажи.
djidjibidji

2012.07.10 | 11:29

4
Ами като ревете толкова много продайте го - не ви ли е достатъчно че при цени от 55лв.за ски карта на ден българите в Банско останаха едва 10 процента.По добре се махнете с тая ваша лакомия нека дойде друг който обича ски спорта и е загрижен за развитието му в България.По този повод браво на Фандъкова-ако не пуснат съоръженията-на съд.
aha

2012.07.10 | 11:28

1
И според теб кой ще дойде да налива милиони в нещо което не е негово,трябва да е мазохист да инвестира в ски туризам.И за това няма да имаме ски туризъм а голи чукари.

2012.07.10 | 11:28

3
КУР ЗА ПОРЪЧКОВАТА ЖУРНАЛИСИТИКА

2012.07.10 | 11:28

2
Като гледам как се дигат цените до 2-3 години едва ли някой ще може да си позволи да кара ски. Аз лично карам от 6 години и вече ми е много трудно да смогна от финансова гледна точка. Карането на ски си стана лукс.
Vitosha

2012.07.10 | 11:30

8
Не съм съгласен да мисля по този начин. Като ще работи лифтът ще си го ползвам и това е. И дано наистина заработят по-скоро, защото планината е красива и има какво да се види там и през лятото. Ако седна да мисля затова, то всеки ден има жертви от злополуки и катастрофи. На мнение съм, че лифтовете са в изправност. Симеоновският е строен през 1983 година. В Германия и Австрия и в момента работят лифтове, строени през 50-те и 60-те и няма никакъв проблем с тях.

Добави коментар

Водещи новини