-
13 април 2022 08:19
- 924
- 0
Хората консумират по 5 грама микро- и нанопластмаса всяка седмица, което е еквивалент на една кредитна карта.
"Пластмаса има навсякъде около нас. Ние не обръщаме внимание на това, че тя ни заобикаля и попада в нас. Преди около седмица излезе изследване, което показа, че микропластмаса има в белите ни дробове. Има изследвания, които показват, че тя е налична и в кръвта ни и че я поглъщаме. Хубаво е, че отделяме също пластмаса", каза Никола Бобчев от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките в ефира на "България сутрин".
Микропластмасата са пластмасови частици, които са с размер под 5 милиметра, а нанопластматсата - които са под 1 микрометър, обясни събеседникът.
"Най-често приемаме микропластмаса чрез храната, водата. Дори от въздуха можем да я вдишаме - тя е част от фините прахови частици. Игрищата за спорт са от изкуствен материал, бутилките, от които пием вода. Дрехите ни също са от пластмаса. При пране много пластмаса се отделя в околната среда, а тези малки частици не могат да се филтрират от пречиствателните станции и попадат в реките или морето", уточни Бобчев.
Той припомни, че всеки голям пластмасов продукт в определен момент се разгражда и се разпада в околната среда, тези малки частици, които са в околната среда, ние ги поемаме. И добави, че има микропластмаса в бирата и меда.
Според него трябва да ограничим използването на пластмаса, а начините са много - може да ограничим купуването на продукти, които са преопаковани, да носим торбичка от плат в магазина, както и да си купуваме дрехи от памук.
Запитан колко опасно може да бъде поглъщането на пластмаса за човека, Бобчев каза пред Bulgaria ON AIR: "В природата се наблюдава промяна на поведението, когато дадени организми поглъщат пластмаса. Например определени рачета в морето или риби. Те могат да станат по-малко репродуктивни, тоест броят на сперматозоидите да намалее. Наблюдават се и изменения в самата структура на тялото".
Той не пропусна да отбележи и това, че в Черно море има пластмаса, като на 1 кг пясък от плаж има между 200 и 400 частици, като много от тях не могат да бъдат забелязани с просто око.
Бобчев посъветва да консумираме риба по начин, по който да не се храним с вътрешностите ѝ, както и да избягаме консумацията на миди.
Последвайте канала на
Свързани новини
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Ген. Атанасов към Борисов: Ако сте мъж и сте държавник, да седнем на една маса и да развържем всички възли
16 ноември 202420:18
"ДПС-Ново начало" избра ново ръководство на партията
16 ноември 202417:56
Джевдет Чакъров: Лица, справедливо описани от президента като наглост на стероиди, се опитват да подменят истината
16 ноември 202418:42
Васил Пандов разкри ще има ли лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
16 ноември 202418:11
Зафиров: Санитарният кордон беше демонстриран с крясъци и обиди от първия ред
16 ноември 202417:41
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Проф. Пламен Панайотов: Решението на "сглобката" за конституционни промени е ялово и не доведе до нищо добро
16 ноември 202418:27
Министър Мундров: Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата
16 ноември 202419:02