Юлиан Попов: Само Ванга прави прогнози, които са 100% сигурни

  • 08 април 2022 11:59

  • 3578
  • 0
Юлиан Попов: Само Ванга прави прогнози, които са 100% сигурни
© булфото /архив/

Юлиан Попов е бивш министър на МОСВ в служебното правителство на Марин Райков. Преди това бе зам.-министър на същото ведомство. Той е писател и журналист.

Преди 3 дни беше публикуван Шестия доклад на IPCC (панелът за климатичните промени).

Докладът е 3 000 страници, дело е на 278 автори, позовава се на 18 000 публикации, които са цитирани и е бил предмет на над 59 000 коментара от научната общност в цял свят. За съжаление у нас не му се обърна никакво внимание. След 5 години много хора ще протестират - кой ги спуска тези неща, няма да се съобразяваме с Брюксел, на някой нещо му хрумнало и сега ще разруши икономиката, не можем без въглища - и т н. По този повод:

1. България трябваше да участва в писането и коментарите на доклада. Станалото, станало.

2. Докладът трябва да се изучи в подробности от българските академични и публични институции.

3. Той трябва да се анализира с оглед на това как ще се отрази на световната, европейската и на българската икономики след 5 и 10 и 30 години.

4. Анализът за световната икономика можем да го прочетем на други места. За ЕС - също. Но анализа за отражението върху нас няма кой да ни го направи, трябва ние да си го направим.

5. "Анализи" от типа "няма такова животно", "пак сме жертва на комунисти", "конспирация" и "глупаци, нищо не разбират" не са особено полезни, по-скоро са вредни, защото са глупави.

6. Докладът съдържа добри възможни параметри за българската енергийна стратегия, българското селско стопанство, управлението на българските води, българската жилищна стратегия и много други български неща.

7. Българското измерение на доклада трябва да се "изтегли" от доклада. Той не е писан специално за нас, писан е за всички.

8. На тези, които ще кажат, че това са щуротии, бих им напомнил, че тези "щуротии" ги има от поне 30 години и те имат ключова роля за формиране на глобалните и европейските политики, както и за развитието на технологиите.

9. На тези, които ще отидат в другата крайност и ще цитират доклада като последна възможност да спасим света, позовавайки се на широкоразпространеното заглавие в представянето му "Сега или никога" ще кажа, че нито думата "сега", нито думата "никога" фигурира в доклада. Нито веднъж. Това са медийни изяви. Не са без основания, но са медийни.

10. Въпреки това, докладът описва с безпрецедентна яснота широката палитра от рискове, свързани с климатичните промени. Въпрос на политическа и инвестиционна оценка е как искаме да реагираме на тези рискове - с паника, отрицание, амбиция, образование, спешни мерки, бавни мерки, адаптация, консумация или нещо друго.

Линк към доклада: https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg3/

Най-лесен прочит е през графиките за полисимейкъри: https://www.ipcc.ch/.../wg3/figures/summary-for-policymakers

Най ми харесва тази графика, защото е най-проста и казва изключително много за това какво трябва да правим и кое колко ще струва с всички уговорки, които докладът прави за относителната несигурност на заключенията. На тези, които ще кажат "ами като е несигурно, защо да се занимаваме" бих казал, че само Петричката врачка Ванга прави прогнози, които са 100% сигурни. Приятно четене.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
3578 0

Свързани новини

Водещи новини