-
17 март 2022 12:43
- 2629
- 12
Изпълнителният директор на НАП Румен СпецовРумен Спецов е специалист в областта на данъчната политика и законодателство. Експерт в анализа даде обширно интервю пред в-к "24 часа" за събираемостта на данъците, кризата с горивата, цената на олиото и в кой сектор на икономиката ни има прираст на приходите.
- НАП започна проверка на производителите и търговците на храни, както и за цените на горивата. Имате ли вече първи резултати и какво показват те, г-н Спецов?
- Искам първо да отговоря за горивата - проверките там не са от няколко дни. В този сектор има задълбочен мониторинг от 14 май 2021 г., когато оглавих НАП. Имаме реална представа какви количества се търгуват, заедно с Агенция "Митници" извършваме редовен контрол на всички данъчни складове.
- Но в началото на март имаше извънредна ситуация с горивата и опашки пред бензиностанциите. Това на какво се дължеше?
- Събраната от нас информация показва, че на 2 март, когато се създаде паника с горивата, е имало удвоени продажби спрямо обичайните. Пласираните количества бензин, дизел и пропан-бутан са приблизително 24 млн. литра. Резултатите от проверката ни категорично показват, че затруднения с доставките на горива тогава не е имало, няма и в момента. Това ме кара да смятам, че темата с доставките е била преекспонирана в началото на месеца и вероятно е имало опит за спекулации, които обаче бяха в рамките на не повече от едно денонощие.
- Категорично сте установили, че не е имало никакъв риск за доставките?
- Да, не е имало такъв риск. Данните, които събрахме и продължаваме да събираме, показват, че няма и тенденция за нарушаване на доставките и нормалното снабдяване с горива.
- Вицепремиерът Асен Василев посочи две компании като причина за паниката. Имало ли е некоректно поведение от тяхна страна?
- Не мога да коментирам тяхното търговско поведение, това се проверява от Комисията за защита на конкуренцията. Нашата цел бе да съберем информация за доставките. Една от посочените фирми е доставчик на няколко от големите вериги бензиностанции. Рязкото повишаване на цените на 2 март на обектите на въпросната компания е било епизодично. Защо са го направили, би трябвало да се разбере от проверката на КЗК. Иска ми се да вярвам, че всичко е станало на пазарен принцип и е в резултат на опит да се използва ситуацията на пазара. А целта на НАП е да събере данъците върху приходите от завишените продажби.
- Какво показват проверките при производителите и търговците на храни?
- Проверките на НАП започнаха от олиото заради създалото се напрежение на пазара. Още на 12 март стартирахме с тях във всички производители на олио, за да установим дали има производство извън регламентираното работно време, има ли нелоялни практики, които целят да се заобиколи данъчното законодателство при продажбите чрез неиздаване на съответните документи, на каква цена са направени продажбите към търговците. Инспекторите на НАП и до ден днешен са в маслопреработващите предприятия, проверките ще продължат и занапред. Записват се дневните произведени количества, къде си пласират, кой е купувачът, на каква цена. Така можем да проследим цялата верига и да направим точен анализ, който да установи дали това, което се случи в една търговска верига, е било планирано, или е било инцидентно. Имахме и разговори със самата верига, за да ни бъде предоставена информация кога е било закупено количеството олио, предлагано по време на промоцията на 12 март, на каква цена е купено и възможно ли е да се продава на посочената цена. Проверката все още продължава.
- Има ли проблем с доставките, може ли да се говори за недостиг?
- Категорично мога да кажа, че такива проблеми няма. Има повишение на цената, но олио има достатъчно и не съществуват опасения, че доставките ще бъдат прекъснати.
- Има ли основания за поскъпване на олиото, след като слънчогледът достигна и над 2000 лева на тон на борсата?
- Да, има такива котировки на борсата, но слънчогледът, който се ползва за производство, не е ожънат преди седмица. Използва се реколта от миналата година, когато цената е била много по-ниска, а в себестойността на производството на олио са включени и съпътстващите тогава разходи. Вероятно единствена неизвестна величина е цената на енергоносителите. Но щом като една търговска верига пусна олиото на цена от 3 лева, значи може да се приеме, че тя е реална. Не вярвам търговецът да е продавал на загуба.
- Имате ли опасения, че може да бъде създадена паника и относно други храни?
- За съжаление, до нас достига информация, че е възможно да има опити за напрежение и относно продажбите на захар, брашно и яйца. Но и за тези стоки сме започнали проверки, под наблюдение са всички производители, търговци и вносители. Искам да предупредя участниците на пазара да не се опитват да създават паника, защото нашият надзор няма да спре. С наближаването на Великден се очаква и повишено търсене на яйца. Искаме още отсега да направим мониторинг какви количества и на какви цени се предлагат, за да се пресекат опитите за спекулации и да успокоим притесненията на потребителите.
- Производители и търговци на зърно се оплакват, че се стопира износът. Така ли е наистина?
- Нашите проверки показаха, че в България има в пъти повече зърно от вътрешното потребление. И тук нашата цел е да съберем информация за точните количества, за цените, на които се търгуват, къде се изнася, кой прави сделките. Няма обаче ограничение на износа, но няма да допуснем безконтролно изнасяне на зърно, защото нашите наблюдения показват, че от близо 10 дни има засилен износ. Държавата трябва да гарантира нужното зърно за вътрешно потребление, а заради войната в Украйна целта е да се подсигурят количества, които да стигнат до прибиране на реколтата 2023 г., вземайки предвид дори най-лошия сценарий - тя да пропадне тази година.
- Ако се установят нелоялни практики, как държавата може да реагира? Все пак няма закон за спекулата, по който да се налагат санкции.
- Ролята на НАП е да събере информация за сделките, цените, на които се извършват, къде се реализират. За да съберем след това дължимите данъци за тези сделки. Не пречим на търговията или износа. Но търговците и производителите трябва да са наясно - имаме информацията и няма да допуснем някой да не си плати данъците от повишените обороти, опитвайки се изкуствено да завиши разходите си. Ако има опити за заобикаляне на облагането, процедурата е ясна - ще се правят ревизии за 5 години назад, отговорност ще се търси от собствениците на компаниите като физически лица.
- Как върви събираемостта на данъците в тази усложнена обстановка?
- Дотук нямаме притеснения за събираемостта и постъпленията в бюджета, дори показателите са по-добри в сравнение с миналата година. Мога да дам един пример - само в дирекция "Големи данъкоплатци" за февруари имаме деклариран ДДС с над 200 млн. повече от същия месец на 2021 г., а общата сума е почти 800 млн. лева.
- Какво показват наблюденията ви, кои сектори на икономиката се справят добре в сегашната ситуация?
- Търговията, особено тази с хранителни продукти, има голям прираст на приходите.
- Има ли дисциплиниране на бизнеса или са, се появили нови опити за заобикаляне на данъчното облагане?
- Преди избухването на войната определено имаше дисциплиниране на бизнеса и опитите за неплащането на данъци бяха сведени до минимум. Вероятно заради военните действия някои разчитат на това, че държавата ще охлаби контрола. Искам да им кажа, че е точно обратното - ще засилим контрола и проверките, следим всички сектори. И да подчертая - няма никакви предпоставки да се твърди, че може да има дефицит на стоки, особено хранителни. И всички опити за създаване на напрежение мога да определя като спекулации.
- Уреден ли е вече въпросът с плащането на корпоративен данък от "Лукойл" в България?
- Начинът на работа на компанията в България е много по-изчистен. Нефтът, който се доставя на рафинерията в Бургас, се преработва на ишлеме. Горивата се връщат на компанията, която е доставила нефта. Така че формирането на печалба е прозрачно и в края на тази година ще се види реалното плащане на корпоративен данък. Промяната на начина на работа на компанията ни дава възможност за много по-добър контрол на целия процес - от производството до реализирането на горивата по бензиностанциите.
- Възможно ли е задържането на цените на горивата от рафинерията в Бургас, какъвто призив отправи вицепремиерът Асен Василев, без да се стига до изкуствено занижени котировки?
- Ако компанията премине към преработката основно на петрол тип "Уралс", който е значително по-евтин от сорта "Брент", се надявам да има по-ниски цени на горивата. Не мога да кажа кога ще се случи това, но мисля, че и "Лукойл" осъзнават своята роля в подобен тип социална политика.
CV:
- Завършил е Стопанската академия "Димитър А. Ценов" в Свищов със специалности "Икономика и търговия" и "Вътрешен финансов контрол"
- Има магистърска степен от Академията на Министерството на вътрешните работи със специалност "Защита на националната сигурност"
- В периода 2009-2015 г. работи в Централното управление на НАП
- От 2001 до 2006 г. е в структурата на НАП в Добрич
- От 14 май 2021 г. е назначен за изпълнителен директор на приходната агенция
Последвайте канала на
Свързани новини
Румен Спецов пред най-големия новинарски сайт в Румъния: С "Момчетата от Харвард" не сме в политиката, за да правим пари, ще спрем злоупотребите и корупцията
26 ноември 202114:25
Министри при Румен Спецов за първия му рожден ден като шеф на НАП
08 ноември 202114:18
Спецов с подробности за акцията в "Автомагистрали"
29 октомври 202111:20
Румен Спецов: Бях потърсен от купувачите на фирмата
10 октомври 202118:42
Румен Спецов се закани: Ще бъдем безкомпромисни
01 октомври 202118:02
Румен Спецов: Няма да търпим корупция в НАП
21 септември 202118:04
Румен Спецов: Твърденията, че НАП е давала грешни прогнози за приходите, са лъжа
08 август 202213:09
Румен Спецов представя страната ни в среща на елита на данъчните в Европа
29 юни 202220:30
Идея: Паричен бонус срещу сигнал за данъчно нарушение
31 май 202221:17
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан диктува темпото в Ботевград, дисквалификация за звезда на Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Тайсън Фюри: Може би ще се бия отново, но е възможно да не се случи повече
Коментари 12
Добави2022.03.17 | 17:36
2022.03.17 | 17:36
2022.03.17 | 17:33
2022.03.17 | 17:26
2022.03.17 | 17:24
2022.03.17 | 17:22
2022.03.17 | 14:34
2022.03.17 | 14:34
2022.03.17 | 14:17
Добави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Няма да се откажем от издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин: Русия е готова да нормализира отношенията със САЩ, но без да накърнява интересите си
22 декември 202412:47
Защо руският генерал Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев
22 декември 202413:13
Жълт код за валежи в 9 области
22 декември 202412:41
2022.05.31 | 22:40