Видински стоматолози участват в кампанията за силанизация на детските зъби

  • 13 ноември 2021 10:53

  • 710
  • 3
Видински стоматолози участват в кампанията за силанизация на детските зъби
© Pixabay

В началото на декември във Видинска област завършва кампанията за безплатно силанизиране на първите постоянни дъвкателни зъби на децата от 5 до 8 години. Това каза за БТА д-р Ралица Миланова, зъболекар, участник в националната кампания. Тя уточни, че целта на профилактичната дейност е да се осигури защита на детските зъби от образуването на кариеси.

В кампанията, която е започнала на 15 септември, в областта са се включили шестима лекарите по дентална медицина.

Кампания за поставяне на силанти при децата се провежда в Разград

Кампанията се провежда съвместно с Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието повече от 10 години в България, каза още д-р Миланова. Силанизацията, обясни д-р Миланова, означава профилактична дейност, която се извършва на шестите постоянни зъби, това са първите постоянни кътници при децата. Родителите често подценяват наличието на кариеси и не взимат мерки за тяхното лечение. Задачата е чрез процеса на силанизация колкото се може по-дълго детските зъби да останат здрави.

Устната хигиена е изключително важна през пандемия

За огромно съжаление, поради пандемията, процесът е затруднен, малко са родителите, които водят децата си в зъболекарските кабинети, споделя д-р Ралица Миланова. Кабинетите ни по дентална медицина във Видин са напълно подготвени да приемат своите малки пациенти в условията на пандемия и до края на кампанията, 1 декември, могат да се включат, припомня д-р Миланова.

Сливенска област е единствена с увеличение на поставените силанти за 2020г.

При повреда на силанта в следващите три години след поставянето му той се възстановява отново безплатно, обясни зъболекарят. Безспорна е ползата от профилактиката в ранна възраст и от програмата за синализация, практиката го доказва, е категорична д-р Миланова. Според нея деца, които са с поставени силанти, нямат кариеси дълго напред във времето. Силантите е желателно да останат три години,върху детските зъби, защото след десет годишна възраст вече малчуганите осъзнато поддържат устната си хигиена и приемат различни храни, обяснява д-р Миланова и допълва, че след 8-годишна възраст не е опасно дори и силантът да падне, дори и да се изтрие, вече емайлът е минерализиран и той е доста по-здрав, не е толкова уязвим на външно влияние.

Последвайте канала на

Весела Найденова
710 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
123

2021.11.13 | 17:12

3
Глупости! В щатите това се прави на всички деца, дори не разбирам защо трябва да се прави кампания. Навякъде по света се прилага профилактика и превенция, само ние кодим на лекар и зъболекар когато ни заболи. Повечето деца и млади хора в България са им пълни устите с кариеси, докато в белите държави просто не допускат да се стига до там. Не само здравната система е виновна да сме толкова болен народ, а и нашето отношение към собственото ни здраве. Превенцията е най- важната част от здравеопазването, а при нас напълно отсъства.

2021.11.13 | 13:41

2
В 21 век в никоя държава освен българия и бившите социалистически република не прави силинизация
антиваксер плоскоземец

2021.11.13 | 11:13

1
леле тия искат да развалят зъбите на децата ни с тоя ултравиолет, бой по пасмината в бели престилки, българоубийци.

Добави коментар

Водещи новини