-
08 ноември 2021 15:39
- 2444
- 0
Подходът за определяне на енергийно бедните трябва да се фиксира върху доходите, а не върху цените. Как да пестим от топлото, предвид очакваните шокови месечни сметки, за каквито предупреждават специалистите? Как и на кого трябва да помага държавата за енергийната криза? Разговарям с председателя на Асоциация „Активни потребители” Богомил Николов. Организацията от няколко месеца популяризира полезни съвети, за да си облекчим сметките през зимния сезон.
Ние наистина правим кампания, но тя може да помогне за пестене на 10-20 на сто от сметките, което при едно двойно увеличение на цената на енергията, няма да може да се усети кой знае колко. Затова трябва да се признае, че всичко е в ръцете на управляващите. Първо на КЕВР, като регулаторен орган, който трябва да приеме такава цена, че да не е непосилна за плащане от повечето хора у нас. Второ, в ръцете на държавната енергийна политика. В това време трябва да се докаже разнообразяване на доставките, а не да зависим само от един източник, което ни прави податливи на кризи. Трето, трябва да се промени начинът на защита на потребителите като подход.
Досега държавата се опитва да регулира цените за най-уязвимите, но същевременно така подпомага и най-заможните, за които енергията излиза по-евтина.
Затова трябва да се смени изцяло подхода, който да не се фиксира върху цените, а върху доходите на потребителите. За да може да се подпомагат финансово най-уязвимите групи, а не чрез регулация на цената. Такъв подход е възприет в много държави, включително в ЕС, където се въведе „енергийна бедност” –за пряко и пълно подпомагане за доходите на най-уязвимите.
Имаме конкретни съвети как да пестим енергията в дома:
Уредите, които са с термостати и вентили могат да се регулират така, че 1 градус по-ниско отопление да даде разлика в сметката до 10-15%. Човек трябва да се замисли, ако досега се е отоплявал на 23 градуса, дали не може да го прави тази зима с 20 или 21 градуса. Топлата вода също може да се оптимизира, тъй като повечето потребители си държат бойлерите на максимална температура, а това е излишно. 50-55 градуса са напълно достатъчни, защото при максимално загряване, водата изстива и ние губим енергия.
Пералните пък може да се пускат на по-кратки програми и на по-ниски градуси, примерно да се пере на 30 градуса.
Накрайниците на душовете може да се сменят с енергоспестяващи, каквито има и са подходящи, защото не се губи комфорта при къпане, само струята е различна.
Хладилниците не бива да се допират плътно до стените, а да са малко, до 2 см разстояние от тях, за да има възможност за въздушна циркулация и енергоспестяване. Да се следи също за редовното размразяване на тези уреди, когато то се налага.
Камини и комини, които не се ползват, е хубаво да се затворят, защото през тях излита доста топлина.
Ако дограмата ви е стара и пропуска, може да установите това лесно, като прекарате лист хартия и ако при затворено положение този лист може да се движи, то значи пропуска. Затова се налага да се направи уплътнение. Материали затова има навсякъде в специализираните магазини.
Като говорим за финансово подпомагане на домакинствата, не става въпрос за раздаване на пари на калпак от хеликоптер. Нужни са помощи за енергийна ефективност. Програми за енергийно обновяване на дома у нас липсват. Но създаването им трябва да е насочено само към нуждаещите се, а не към всички останали, които имат възможности. Приоритет трябва да са наистина енергийно бедните.
Последвайте канала на
Свързани новини
Фантастично! Алберт Попов триумфира в слалома в Мадона ди Кампильо
Барса сломи Атлетик и е на финал, но и ВАР помогна
Тотнъм нанесе едва втората загуба на Ливърпул от началото на сезона
Ланс си хареса още един футболист на ЦСКА - София?
Ужасяващ епизод с Бентанкур в първите минути на Тотнъм - Ливърпул
Спартак понесе ново разочарование в Европа
Водещи новини
Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за съдебната власт
08 януари 202520:27
Депутатите приеха на първо четене и петте законопроекта за промени в ИК
08 януари 202518:55
Проф. д-р Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите внасят каскада от закони, за да спрат конкретен човек
08 януари 202518:07
Журналистът Стояна Георгиева: Борисов по-скоро не иска да прави правителство
08 януари 202519:04
Провалиха се преговорите за нов КТД в Столичния автотранспорт
08 януари 202519:52
АПИ има вина за катастрофата на АМ „Струма“, при която загинаха 45 души от Северна Македония
08 януари 202521:39
Водещите новини! Два пъти над нормата е замърсяването на въздуха в София. ЕК отговори на Тръмп, намекна за „съвместна отбрана между държавите от ЕС“
08 януари 202519:24
Огненият ад в Лос Анджелис: Бен Афлек е евакуиран, домовете на Том Ханкс и Стивън Спилбърг опустошени
08 януари 202518:16
Огромен крокодил разкъса многодетна майка
08 януари 202520:22